IT novinky ...

151. Googlovský žebříček
Internetový vyhledávač Google zveřejnil žebříček nejhledanějších slov a výrazů v roce 2001. Nejhledanějším mužem byl Nostradamus před Usamou Bin Ladinem a Eminemem. Ženám kralovala Britney Spears před Pamelou Anderson a Jenifer Lopez, hudební skupiny vyhráli Beatles, filmy Harry Potter a značky Nokia před Sony a BMW.
150. Mini data medium
Nová typ média pro ukládání dat vyvinula společnost DataPlay. Jedná se o miniaturní disky s rozměry poštovní známky, které mají kapacitun 500 MB. Na trhu by se měly objevit někdy v první polovině roku 2002.
149. Kopie CD bez PC
Externí CD-RW/DVD duální mechaniku LK-RV8185AZ vyvinula japonská společnost Matsushita. Ta dokáže kopírovat CD disky bez použití počítače stiskem jediného tlačítka. Po propojení s počítačem pracuje zařízení standardním způsobem.
148. Králem Amazon
Podle počtu unikátních návštevníku v předvánočním období internetovým obchodům nadále kraluje s převahou server Amazon (31,5 mil). následuje Columbia House (8,7 mil), prodejna hraček Toys (7,6 mil) a knihkupectví Barnes (6,2 mil). V této statistice jsou ovšem zahrnuty pouze obchody prodávající hmotné zboží, nejedná se zájezdy, finanční mslužby atd.
147. Vánoční SMS
15 milionů SMS zpráv bylo odesláno na Štědrý den v síti Eurotel. Je to asi třikrát tolik co v běžný pracovní den. Rekord byl kolem 11.hodiny, kdy v jedné minutě bylo odesláno 54 tisíc SMS zpráv.
146. Žebříček virů
Žebříček deseti nejdestruktivnějších virů a červů v roce 2001 podle antivirové společnosti Sophos vede červ Nimda, následuje Sircam a Magistr. Celkově bylo zaregistrováno v minulém roce 11 160 nových virů - tedy 40 virových nováčků denně!
144. Internet v USA
V USA mělo v roce 2001 přístup k internetu 72,3% Američanů a týdně strávili na internetu 9,8 hodiny. Tím internet téměř dohnal televizi, která má průměrnou sledovanost 10 hodin týdně. Lidé připojení k internetu sledují televizi průměrně jen 4,5 hodiny týdně.
143. Polovodiče-nejhorší rok
V loňském roce zažili výrobci polovodičů nejhorší období v historii. Obrat klesl o více než jednu třetinu. V roce 2002 by se měl trh konsolidovat. Největšími výrobci polovodičů jsou Intel, Toshiba, STMicroelectronics a Samsung.
142. Eurotran Explorer 2000
Překladač Eurotran Explorer 2000 je schopen převést libovolnou anglicky psanou internetovou stránku, e-mail nebo anglický textový dokument na vašem počítači do češtiny při plném zachování původního grafického vzhledu stránky nebo dokumentu. Více informací najdete na Microton.
141. Diamantové oko
Ocenění Diamantové oko pro nejzajímavější exponát a nejzajímavější expozici na Invexu jsou udělována na základě vyplnění anketních lístků na vstupenkách. Mezi oceněné produkty v první kategorii patřily Windows XP,Nokia 9210 Communicator a Alcatele One Touch 511. Oceněné expozice byly Microsoft, Eurotel a RadioMobil.
140. GE Capital Bank
Internetové bankovnictví pod názvem Internet Banka spustila GE Capital Bank. Služba umožňuje základní operace - zjišťování zůstatků a pohybů na účtu, zadávání jednorázových platových příkazů. Více informací najdete na Internet Banka.
139. Dětský internet
Projekt Dětský internet, v němž mohou děti a mládež prezentovat své myšlenky a postoje, vzdělávat se či hrát hry. Každý měsíc je vybrán určitý okruh otázek z oblasti IT a vyhlášeno téma pro tvorbu soutěžní práce. Cílem projektu je podpořit rozvoj počítačové gramotnosti mladých. Více informací najdete na Dětský internet.
138. Motoristům
Zajímavé služby motoristé najdou na Ben Car. Můžou si bezplatně evidovat náklady na provoz vozu (benzin, srvis..), mohou si nechat pomocí e-mailu zasílat informace a upozornění na určité události (STK, prohlídky,...).
137. Obce na Interenet
Nová služba Města a obce on-line umožňuje městům a obcím používat vlastní doménu ve tvaru mojemesto.obec.cz. Služba je bezplatná a nezavazuje obce platit poplatky za správu domnény. Více informací najdete na adrese Mesta.Obce.cz.
136. Dobrodružství poznánít
První titul z připravované série interaktivních učebnic na CD-ROM - LANGMaster ŠKOLA hrou vyšel pod názvem Dobrodružství poznání. Obsahuje "Planetu Země" (zeměpis), "Člověk" (přírodopis) a "Věda a technika" (fyzika). Obsahuje 150 videosekvencí, 450 zvukových sekvencí, 270 cvičení, životopisy, fotografie, tabulky, mapy a modely.
135. Oční duhovka-identifikace
Bezpečným nástrojem osobní identifikace by se v brzké době mohlo stát automatické rozeznávání oční duhovky. Vědci z britské university Cambridge zjistili, že pravděpodobnost záměny mezi dvěma jedinci se blíží jedné k deseti milionům. Odlišné duhovky mají například i jinak téměř totožná dvojčata.
134. ITPrávo
Nový portál, zabývající se právem informačních technologií, zejména pak internetovým a počítačovým právem. Obsahem stránek jsou zejména zprávy a články z oblasti elektronického obchodu, ochrany domén, určování rozhodného práva v prostředí internetu. Díky populární formě většiny příspěvků se jedná o materiály přístupné širší veřejnosti.
133.Win32:Badtrans-B
Nebezpečný červ, který je schopen po nakopírování do systémového adresáře Windows (jako KERNEL32.EXE) odpovídat na všechny dosud nepřečtené zprávy a zaznenávat stisknuté klávesy (zadávaná hesla) a posílat je na určité adresy. Velice rychle se šíří. Více najdete na ALWIL Software.
132.Kiwwi není zdarma
Poskytovatel bezplatného připojení k internetu Kiwwi od prosince přestal být zdarma. Tím na českém internetu zůstávají zdarma pouze Quick, Tiscali, Volný a Raz Dva.
131.XML
Jednoduchý a univerzální značkovací jazyk, který umožňuje ukládání a přenášení informací libovolného typu. Všechny dokumenty XML jsou textové soubory, kde je samotná textová informace doplněna značkami určujícími význam informace. Lze je snadno zkonvertovat do mnoha dalších formátů-HTML,PDF,RTF atd.
130.Hvězdy na Síti
Nejste si jisti, co jste to viděli za letící objekt na noční obloze? Podívejte se na Nebe. Najdete zde informace o planetách, jejich aktální posice a plány přeletů družic. Hlavním terčem zájmu je Mezinárodní vesmírná stanice ISS.
129.Stahování www stránek
Chcete-li si webové stránky stáhnout, uložit na disk a pak v klidu, ve stavu off-line prohlédnout, pak jedním z programů, který vám dobře poslouží je Web Copier. Jeho ovládání je jednoduché. Stačí zadat adresu stránek, počet úrovní, popř. další parametry. Pogram je dostupný na adrese Web Copier.
128.Miss Internet
Cílem soutěže je propagace internetu a zvyšování znalostí žen o této síti. Ze 40% rozhoduje krása, z dalších 40% znalost internetu a zbytek doplňují sympatie. Veřejné hlasování probíhalo celý rok na adrese cybermiss a zde také najdete její konečné, oficiální výsledky.
127.3D Web II
Druhou alternativou jou technologie založené na ActiveX a Plug-inů, která tedy vyžaduje od uživatele instalaci dalších, rozšiřujících komponent. Patří sem např. Adobe Atmosphere, Macromedia Shockware3D, Wild Tangent nebo Viewpoint.
126.3D Web I
Nějakou dobu asi potrvá, než se některá z 3D technologií prosadí jako standard. První alternativou jsou technologie založené na jazyce Java. Nevyžadují instalaci plug-inů, ale jsou limitovány výkonem počítače. Jako příklad můžeme uvést projekt Virtual Sazka, který nevyžaduje instalace rozšiřujících komponent a stránky jsou k dispozici nejširší obci uživatelů. (Dokončení zítra)
125.Videostřih
Videoeditační programy jsou (některé) levné a dokážou za jedno odpoledne z materiálů z videokamery vytvořit solidní film. Software může pomoci již při natáčení propojením digitální kamery firewire kabelem s počítačem. Kompletní videoeditor zdarma se jmenuje AIST MovieXone a dobře poslouží na občasná videa z dovolené s titulky nebo na web video.
124.Bootovací manažer XOSL
Kdo chce provozovat více operačních systémů na jednom počítači, neobejde se bez bootovacího manažera zajišťujícího spuštění správného operačního systému. Výborným je XOSL , který je bezplatný, se snadno použitelným a rozvinutým grafickým uživatelským rozhraním. Při bootování nabídne v grafickém prostředí volbu operačního systému. Přístup je možno omezit heslem.
123.Nalaďte si Windows
Skryté vlastnosti Windows umožňují nastavit chování Windows, ale přímo v systému k tomuto účelu neexistují žádná dialogová okna či ovládací panely. Proto existují programy, které nabízejí co možná nejvíce možností těchto nastavení, ať už se jedná o bootování,start systému,nabídku start, internet,síť,hardware,ovládací panely atd. Jedním z nejlepších a zdarma je Xteq System X-Setup.
122.Most nad Windows,Linux,Dos...
Jednotné multiplatformní grafické prostředí Quebe 2P má za úkol sjednotit, resp. vytvořit jednotné prostředí nezávisle na operačním systému. To přinese vyšší efektivnost práce, zlepšení orientace a uživatelé se vyhnou nutnosti adaptace na nové prostředí. Více informací o tomto nadějném produktu najdete na Interactive Studio.
121. Český zavináč
20. února vyhlásí Akademie českého internetu vítěze 2.ročníku výročních cen českého internetu - Český zavináč 2001. Soutěží se ve dvanácti kategoriích. V jedenácti rozhoduje odborná porota a ve dvanácté, Osobnost roku, veřenost. Bližší informace najdete na Český zavináč.
120.Oskarův růst
Náš nejmlsdší mobilní operátor stále roste. Na konci třetího čtvrtletí měl již 680 300 zákazníků. Před rokem měl Oskar asi pětiprocentní tržní podíl, na konci září jeho služby využivalo již 11 procent uživatelů mobilních telefonů. Oskarovy služby zvolilo 24% ze všech lidí, kteří si ve 3.čtvrtletí nově aktivovali SIM kartu.
119.Systems 2001
Na podzimním veletrhu IT v Mnichově byla také rozsáhlá expozice LinuxPark, která potvrzuje, že otevřené systémy a zejména Linux mají v Německu silnou pozici. Vystavovatelé zde poskytli pohled na očekávané uplatnění Linuxu v profesionální sféře.
118.LCD monitory
Nebývalý pokles cen v oblasti hardawarových počítačových komponent zažily za poslední rok LCD monitory. Zatímco před dvěma roky stály 15" LCD monitory kolem 50 000 Kč, v květnu byl cenový průměr těchto zobrazovacích jednotek necelých 44 000 Kč. LCD monitory jsou ideálním řešením pro prostředí vyžadující výbornou kvalitu obrazu a nízkou hmotnost.
117.Viry v datech?
Viry jsou programy a proto se nemohou šířit v souborech s daty. Pojem datového souboru se ale v posledních letech značně zúžil: čistě datové soubory jsou u většiny aplikací vyjímkou, naopak řada z nich k datům ukládá i programy či skripty, takže už nejde o datové soubory a viry se v nich šířit mohou..
116.Veřejný Internet
Projekt Úřadu pro veřejné informační systémy a sdružrní BMI umožňuje označit samolepkou s logem "veřejný internet" místa, která umožňují přístup veřejnosti k síti sítí. Cílem projektu je umožnit občanům snadnější orientaci, odkud mohou komunikovat se světovou počítačovou sítí.
115.Internet Explorer 6
Nová verze prohlížeče je stabilnější, rychlejší a zajišťuje vyšší ochranu dat. Rychlejší je i ukládání stránek na disk a návrat k prohlédnutým stránkám tlačítkem Zpět. Obrázek, který je větší než aktivní okno, se automaticky přizpůsobí rozměrům okna. Při najetí kurzoru do obrázku se zobrazí panel pro manipulaci s brázkem. Prohlížeč si můžete zdarma stáhnout.
114.Hry v češtině
Velmi malá část her se dočká lokalizace. Existují však nadšenci, kteří vytvářejí neoficiální překlady známých her. Většinu z nich můžete nalézt na webových stránkách cestiny.cz
113.Počítač plní vaše přání
E-speak software má umožnit počítači číst vaše myšlenky. Například se vám porouchalo auto za jízdy na letiště. Internetové spojení v palubní desce automaticky přivolá nejbližšího automechanika a zajistí na letišti zapsání na pozdější odlet. Fantazie? Ne tak docela. Webová stránka této technologie již má zaregistrovaných 63 významných partnerů.
112.Registrace domén nově
Od 1.března 2002 budou platit nová pravidla pro registraci domén. Registrační poplatek za doménu bude nutno uhradit ještě před její registrací a lhůta pro zaplacení bude zkrácena na 39 dnů. Tím by se mělo zamezit spekulantům v blokování domén.
111.Nový vyhledávač WebFast
Nový, rychlý a úsporný vyhledávač neobsahující žádnou bannerovou reklamu se jmenuje WebFast. Nabízí uživateli nastavení vlastních preferencí pro vyhledávání. Technologie vychází z fulltextu na portálu Centrum.
110.Nová Mapa Prahy
Devátá verze populární InfoMapy byla uvedena na trh. Obsahuje nový atlas České republiky, nově lokalizované informace (restaurace, čerpací stanice, bankomaty ...) a nechybějí ani nástroje pro vyhledávání cestovní trasy a geografické analýzy území.
109.Mobilová velmoc
V ČR je 65% obyvatel používajících mobilní telefon. To je v okolním regionu nejvíce - Maďarsko 46% , Slovensko 37% a Polsko 26%. Stále roste popularita SMS, v některých případech už dosahuje 10% z celkových tržeb operátora.
108.Bill Gates v Praze
Jak vypadá jeden den nejbohatšího muže planety? Ve středu 5.12. Bill Gates ráno posnídal se zástupci české vlády, předvedl prezentaci na vývojářské konferenci DevDays ve Veletržním paláci, jednal se zástupci slovenské vlády, poskytl rozhovor STV, navštívil ZŠ Lupáčovka (oznámil dar českým školám-zdarma Windows pro počítače v projektu Internet do škol), poskytl rozhovor deseti novinářům, poobědval s řediteli významných českých a slovenských firem, setkal se s Václavem Havlem, zúčastnil se kulatého stolu s IT ministry české, slovenské, bulharské, srbské rumunské a slovinské vlády a po rozhovoru pro rumunskou televizi zamířil večer z Ruzyně do Londýna.
107.Minimální herní PC
Jakou minimální sestavu je třeba mít, abyste mohli provozovat hru z letošní nabídky? Procesor 600MHz (Athlon, Duron, Pentium III, Celeron), 128 MB RAM a některou z grafických karet TNT2 Pro/Ultra, GeForce, ATI Radeon.
106.XML parser
Značkovací jazyk XML se již stává standardem pro popis strukturovaných dat. Při zpracování XML dokumentu musíme nejprve ověřit (popř. doplnit) strukturu podle definice DTD a potom převést na interní datovou reprezentaci, kterou je možno dále zpracovat. Tuto činnost (parsování) zajišťuje XML parser.
105.Novinky u Eurotelu
Tři miliony zákazníků má společnost Eurotel. Rozšířila služby Juice a spustila novou službu SMS hry. Hlavní výhrou v Milionáři je milion vteřin.
104.Hudbu nabízí Tiscali
Předplatitelskou službu pro zájemce o digitální hudbu nabízí Tiscali. Ta umožňuje stahovat nahrávky k trvalému užívání, tak i předplatit si pouze streamované kanály (skladby budou fungovat po časově omezenou dobu).
103.Webové služby
Webové služby jsou prostředkem k integraci aplikací prostřednictvím Internetu. S použitím XML pro výměnu dat dovolují spojit různé aplikace. Nejzákladnější webové služby lze chápat jako pay-per-view využití aplikací. Webové služby mohou být registrovány v jakémsi centrálním depozitáři, kde si je uživatelé mohou vyhledat.
102.Zlatý kalich
Zlatý kalich zvítězil v soutěži o nejlepší počítačovou hru s tematikou Becherovky, před 3D akční hrou Kóta 236 a Bechmanem. Celkově se zúčastnilo 42 her a budou nadále k dispozici jako freeware na adrese game.janbecher.cz.
101.Czech Top 100
Mezi prvními deseti v žebříčku nejúspěšnějších firem ČR se z oblasti IT umístily společnosti Eurotel (2.), Microsoft (6.) a Český Telecom (9.). Tradičně první byla Škoda Auto.
100.Linux frčí
Podle IDC je Linux nejrychleji rostoucím operačním systémem. Serverové zastoupení vypadá následovně: Windows 41%, Linux 27%, Unixy 13,9%, Netware 13,8%. Na desktopech má Linux pouze 2%. Problémem je především nedostatek klientských aplikací pro podnikové účely.ormám EU. Tento sysrém také umožňuje vydávat a autorizovat certifikáty.
99.Best of COMDEX
Nejlepší software pro Internet - Browse3D Browser. Jedná se o nadstavbu (plug-in) pro Internet Explorer (od verze 5.5) s důrazem na jednoduché a intuitivní ovládání. V kategorii serverů zvítězil NEC Express5800/320La společnosti Nippon Electic Company, který byl označen jako bezchybový server.
98.Best of COMDEX
Jako nejlepší mobilní a PDA zařízení byl vyhodnocen Treo 180 společnosti Handspring, který v sobě integruje vlastnosti PDA a mobilního telefonu. Za nejlepší síťový software byl označen NetWare 6 společnosti Novell. Za nejvýznamější novinku byla označena možnost přístupu k síťovým zdrojům odkudkoliv, kde je kdispozici webový prohlížeč připojený k Internetu.
97.Best of COMDEX
Soutěž o nejlepší produkt veletrhu IT probíhala v 17 kategoriích. V kategorii nejlepší notebook zvítězil LifeBook P Series od Fujitsu PC Corporation a jako nejlepší desktopové PC zde byl vyhodnocen D500 Ultra-Slim Desktop společnosti Compaq.
96.Tranzistor z jedné molekuly
Tranzistor složený z jedné organické molekuly sestrojili vědci z Bell Labs. Je více než 10 krát menší než všechny dříve vyrobené tranzistory jeho základem je aromatický thiol. Mohl by se stá základem pro rychlejší a levnější procesory a paměťové čipy.
95.Žebříček superpočítačů
Nejnovější edice žebříčku Top 500 superpočítačů uvádí 500 nejrychlejších superpočítačů. První tři (v pořadí výrobce, počítač, max.výkon v Gflops, počet procesorů) uvádíme :
1. IBM , ASCI White SP Power3 , 7226 , 8192
2. Compaq , AlphaServer SC , 4059 , 3024
3. IBM , SP Power3 , 3052 , 3328
94.Kontrola bezpečnosti vašeho PC
Bezplatná on-line služba, s naázvem Security Chech umožňuje identifikovat a pomůže řešit bezpečnostní rizika, která ohrožují uživatelův domácí počítač. Poskytuje informace o možných rizicích, způsobených viry nebo hackery, a o nebezpečí úniku informací z jeho počítače. Na závěr uživatel obdrží doporučení, jak svůj počítač proti zjištěným rizikům zabezpečit. Bližší informace najdete na Securitycheck.
93.3D Internet
Browse3D Browser zobrazuje tři panely. Na přední stěně ukazuje aktuální stránku, levý panel obsahuje historii 4, 9 nebo 16 posledně zobrazených stránek a pravá strana nabízí náhledy odkazů z aktuální stránky. Funguje jako nadstavba na stávající webový prohlížeč. Zájemci o beta verzi se mohou zaregistrovat na www.browse3d.com. Finální verze má být hotova v 1.čtvrtletí 2002.
92.Autobusové jízdenky na Webu
Jízdenky mezinároních autobusů si můžete zakoupit na portálu Atlas. Tím byla doplněna nabídka letenek, která se v prázdninových měsících realizovala ve výši zhruba 5 milionů korun.
91.UMTS
Universal Telephone System přinese mobilním telefonům nové generace plnohodnotný internetový prohlížeč a rychlý přenos pohyblivých obrázků a zvuků.
90.Bezpečnost v Komerční bance
Nejrobustnější a nejrozsáhlejší bezpečnostní systém v ČR byl nainstalován v Komerční bance. Použitá technologie vyhovuje požadavkům zákona o elektronic- kém podpisu i normám EU. Tento sysrém také umožňuje vydávat a autorizovat certifikáty.
89.PC Suite
Kancelářský balík PC Suite dosáhl celosvětově počtu 1 milionu licencí. Tento bezplatný software představuje motor pro prodej placených doplňků a služeb firmy Software602. Novinkou je PC Suite 2001 SL vyznačující se zjednodušenou instalací.
88.Počítačová viróza
Více než 50 nových virů se denně objevují v celém světě a můžou tak zamořit světovou počítačovou síť. Během 30 minut po jejich výskytu už působí škody na počítačích ve všech zemích a tak nezbývá, než si pořídit kvalitní antivirový program. Jedním z nich je Kaspersky AntiVirus, který byl v české verzi představen na Invexu.
87.Platba za elektřinu přes internet
Pražská energetika umožňuje platit účty za elektřinu uživatelům internetu pomocí služby I LIKE Q. Způsob této platby je rovnocenný klasickému převodu poštovní poukázkou. V současnosti jí využívá více než 40 tisíc uživatelů.
86.Slovníky na Webu
Přístup k anglickému (1,2 miliónu slov), německému (920 tis.) a francouzskému (410 tis.) slovníku nabízí služba slovníky.najdi.to. Výrazy jsou rozděleny do základních oborů a ty jsou dále děleny na skupiny: všeobecnou, obchodně-právnickou, technickou, chemickou, lékařskou, speciální a vojenskou.
85.Umělá neuronová síť
Umělá neuronová síť (ANN) je prostředek pro zpracování komplexních dat, který je inspirován architekturou lidského mozku a využívá množství propojených procesorů a výpočetních cest. Jsou schopny se učit a analyzovat rozsáhlé množiny dat. Uplatňují se při rozpoznávání lidské řeči a vizuálních předloh, hodnocení obligací, úvěrových žádostí a transakcí s kreditními kartami. Více informací najdete na www.nd.com
84.Domácnosti na Internetu
Nejvíce domácností je dnes k Internetu připojeno přes Tiscali, na druhém místě je služba Volný a třetí je Quick. To jsou výsledky průzkumu TNS Sofres Factum. Rozdíly na prvních třech místech však nebyly velké.
83.I-mode do Evropy
Japonci chtějí zprovoznit u nich velice populární mobilní internetové služby I-mode také v Evropě. Jako první si vybrali Nizozemí a Německo, následovat by měli Belgie a Itálie. Telefony budou mít duální browser pro I-mode a WAP prostřednictvím GPRS.
82.Autobazar na internetu
Virtuální autobazar plný kvalitních ojetých automobilů umožňuje zájemci vybírat z nabídky více než dvou desítek autorizovaných prodejců automobilů. Při hledání lze postupovat podle různých kriteríí. Pokud nenajdete automobil svých představ, můžete vyplnit své požadavky a čekat na SMS nebo e-mail oznamující, že vůz je k dispozici. Bazar najdete na Auto - plus.
81.Aukce parfémů
Kvalitní parfém nejznámějších světových značek nebo výrobky luxusní kosmetiky můžete získat za výrazně nižší ceny než v obchodě v aukci kosmetických výrobků FAnn. Více informací naleznete přímo na stránkách této zajímavé aukce FAnn.
80.Portál o vědě
Portál zaměřený na oblast vědy a výzkumu se jmenuje ScienceWorld a poskytuje informace ze světa fyziky, matematiky, astronomie, chemie, kvantových počítačů, geologie, biologie a genetiky. Server přináší také řadu rozcestníků podle oborů. Více najdete na stránkách SCIENCEWORLD.
79.Gigabitová internetová síť CESNET2
Budování sítě národního výzkumu a vzdělávání CESNET2 úspěšně pokračuje. Po okruhu Praha - Brno přibylo dalších sedm okruhů o kapacitě 2,5 GB/s pro páteřní internetovou síť. Tím se CESNET2 kapacitně rovná akademickým sítím, které zabezpečují chod projektu Internet2. Tato síť bude propojena pomocí pražského uzlu se sítí GÉANT, která má být nejrychlejší akademickou sítí na světě..
78.Vir Win32:Nimda
Vir přichází jako příloha e-mailu pod názvem README.EXE, která může být spuštěna pouhým prohlížením zprávy. Vyhledává stránky HTML a ASP na vzdáleném počítači a přidává na konec krátký program v javascriptu, otevírá všechny lokální disky pro sdílení, přidává uživatele GUEST do skupiny Administrators a tím mu dává plnou kontrolu nad počítačem. Bližší informace naleznete na ALWIL Software.
77.Červ Xanax
E-mailový červ Xanax se šíří pomocí zpráv elektronické pošty a IRC. Infikuje exe soubory ve složce Windows. V napadeném počítači při každém startu Windows zobrazuje hlášku s názvem komplikované chemické sloučeniny - odtud také náze chemický červ.
76.IOL a e-business
Nový systém pro provoz elektronických obchodů Store Online představila společnost Internet OnLine. Je určen pro menší a střední podniky. Má být co nejjednodušší a měl by ho zvládnout i nezkušený uživatel. Nabízí propojení s účetními softwary.
75.BIOS - beep kódy
První program, který se v PC spouští při každém zapnutí je BIOS - basic input/output system. Jakmile se BIOS nastartuje, nejprve určí, které periferie jsou k PC připojené a zda jsou aktivní. Potom načte klíčové části operačního systému do paměti RAM a spustí jej. Při nefunkčnosti některé ze základních součástí počítače se ozve zvukový signál - beep kód. Podle něho můžeme závadu identifikovat. Více informací najdete na BIOS-Central.
74.Prodej PC
Prodej PC ve 3.čtvrtletí roku klesl v porovnání s rokem 2000 o 12%. Jediná společnost, která se vyhnula propadu trhu, je Dell, jenž prodal o 11% víc než loni. Tím se stal největším prodejcem osobních počítačů s podílem 13,8% trhu. Následují firmy Compaq, IBM a HP.
73.Křišťálový disk Invexu
Křišťálový disk na letošním Invexu získalo 9 produktů. Kategorii počítače vyhrál procesor IBM PowerPC4, periferie ruční skener CPen600, IT pro volný čas videokamera Sony microMV DCR-IP5, SW pro vývoj MS BizTalkServer2000, aplikovaný SW Autodesk Inventor, vzdělávání Tutor 2000, mobilní ICT Benefon ESC!, komunikace Miracle 2030, ostatní produkty ICT služba ClickBox.
72.Herní konzole Xbox
Nová herní konzole Microsoftu - Xbox - byla předstvena ne evropském trhu. V západní Evropě se má začít prodávat v březnu za 479 eur. V ČE se objeví asi s půlročním zpožděním.
71.Internet v ČR
Podle studie Internet Monitor se počet lidí připojených k Internetu odhaduje na 2,198 milionů, což je 25,7% obyvatel ve věku 12-79 let. Proti loňsku vzrostl tento podíl o 32%. Téměř třetina uživatelů se připojuje denně, převládá přístup ze zaměstnání, potom domov a pak teprve škola. Mírně převažují uživatelé muži (57%). MP3 (Motion Picture Group-Layer3) je komprimovaný audioformát, který při kvalitě blízké CD tvoří soubory o velikosti 10 až 20krát menší, než jsou hudební soubory na kompaktních discích. Na jedno CD médium se díky němu vejde až 150 písní. Běžné hudební CD lze tedy "zabalit" do 50MB se zachováním dobré kvality a tím se stává přístupné i na Webu.
70.Bezpečnost v Komerční bance
Nejrobustnější a nejrozsáhlejší bezpečnostní systém v ČR byl nainstalován v Komerční bance. Použitá technologie vyhovuje požadavkům zákona o elektronic- kém podpisu i normám EU. Tento sysrém také umožňuje vydávat a autorizovat certifikáty.
69.Externí disk s USB 2.0
Maxtor Personal Storage 3000LE je první externí disková jednotka o kapacitě 40 GB s rychlým rozhraním USB 2.0, ideální pro digitální fotografie, videozáznamy, hudbu a hry. Mechanika je až 40krát rychlejší než existující pevné disky s USB 1.1.
68.Miss Fantazie
Nová soutěž o nejlepší virtuální dámu se jmenuje MIss Fantazie. Kdokoliv může vytvořit virtuální identitu neexistující bytosti a její webovou stránku. Přijímají se kolekce fotografií i 3D bytosti. Příjem přihlášek bude uzavřen 1.12.2001. Soutěž je pořádána společně s Miss Internet a bližší informace naleznete na www.cybermiss.cz
67.Zahraniční vyhledávače
První trojku zahraničních vyhledávačů tvoří Google, GoTo,com a AltaVista. Nebývalý nárůst zaznamenal především Google, který se stává populární nejen velikostí své databáze, ale také svou jednoduchostí a rychlostí. GoTo.com zavedla odkazy s cenou, kterou za použití dostane návštěvník, tedy odkazy fungují v podstatě jako reklamní proužky. AltaVista se vrátila zpět k modelu čistě vyhledávacího serveru, je rychlá a opět rozšiřuje svou databázi stránek.
66.Pero, které umí číst
C-Pen 600MX je velikosti tlustšího zvýrazňovače a slouží jako kapesní skener a umožňuje pohodlně "vypisovat" pasáže z libovolného textu. Je napájen dvěma tužkovými bateriemi. Nabídky českého menu a naskenovaný text se zobrazují na čtyřřádkovém LCD displeji. Ke spojení s PC slouží buď dodávaný seriový kabel nebo infračervený přenos.
65.Náramkový MP3 přehrávač
Panasonic SV-SD75 je digitální přehrávač, který se dá nosit jako náramkové hodunky. Skladby si přehrávač bere z SD paměťové karty s miniaturními rozměry ale s kapacitou 64 MB. Sluchátka (pecky) reprodují čistě, hlasitost je široce nastavitelná. Výdrž na jednu mikrotužkovou baterii je asi 4 hodiny.
64.Živé přenosy - webové kamery
Sledovat živé záběry lidí i lokalit v Praze, v New Yorku i třeba v Japonsku mohou uživatelé internetu pomocí stovek webových kamer umístěných po celém světě. Odkazy na ně najdete na Tiscali/Worl Online. K disozici jsou kamery z nejrůzněj- ších oblastí, např. sekce věnovaná českým městům, lidem odhalujícím pohled do svého soukromí atd.
63.Diktafon Olympus
Digitální multifunkční diktafon Olympus DM-1 se snadným ovládáním, schopný komunikace s PC (pomocí USB) umožňuje i přehrávání skladeb ve formátu MP3. Ve spolupráci se softwarem dodávaném na CD jej můžete spojit se svým PC a jeho možnosti dále rozšířit.
62.Počítač jako hodinky
IBM a Citizen Watch (japonský výrobce hodinek) připravují náramkový počítač Watch-Pad. 32bitový procesor ARM má frekvenci 75 MHz, 8 MB RAM, operační systém Linux. "Hodinky" mají i malý reproduktor a mikrofon, systém pro rozpoznávání otisku prstů. První generaci WatchPadu byla představena v srpnu minulého roku a od té doby je neustále vylepšován.
61.MP3
MP3 (Motion Picture Group-Layer3) je komprimovaný audioformát, který při kvalitě blízké CD tvoří soubory o velikosti 10 až 20krát menší, než jsou hudební soubory na kompaktních discích. Na jedno CD médium se díky němu vejde až 150 písní. Běžné hudební CD lze tedy "zabalit" do 50MB se zachováním dobré kvality a tím se stává přístupné i na Webu.
60.První informační terminál
V informační centru Pražského hradu byl zpřístupněn první z připravované série 30 veřejných informačních terminálů. Umožňuje bezplatné prohlížení www stránky Pražského hradu a po vložení běžné telefonní karty nabízí služby Internetu, elektronické pošty nebo integrovaného telefonního automatu pomocí dotykového displeje.
59.Windows XP
Minulý týden byl slavnostně uveden na trh nejnovější OS firmy Microsoft. Mezi hlavní výhody Windows XP patří možnost současného připojení více uživatelů k jednomu počítači, integrace Firewallu bránícího vnějšímu napadení počítače, přímá podpora rozhraní FireWire a podpora bezdrátové sítě...
Více informací najdete na adrese www.microsoft.cz
58.Oční kamera
Tím, že zjistí, kam se člověk právě dívá, umožňuje i ochrnutému člověku ovládat počítač. Helma, kterou má na hlavě, má dvě kamery. Jedna zabírá odrazem přes zrcadlo zorné pole osoby a druhá snímá oko a zaznamenává, kam je natočen střed zřítelnice. Na monitoru je pak čtvereček ukazující, kam je zaměřen pohled této osoby.
57.Lotus WordPro 9
Nástupcem známého a populárního AmiPro je nový Lotus WordPro 9. Na první pohled se od ostatních textových editorů neliší, ale skrývá v sobě IBM ViaVoice, který rozpozná hlas v angličtině,francouzštině, němčině, italštině a španělštině. Více informací najdete na adrese www.lotus.cz.
56.HP Jordana
Kapesní počítač, který umožňuje pomocí synchronizace dat s domácím PC mít všechny informace vždy po ruce. Umožňuje práci s e-mailem, surfování po internetu, slouží jako diktafon, přehrávač MP3 a lze stáhnout spoustu her a dalších aplikací. Více informací najdete na adrese hp.cz
55.HP Jordana
Kapesní počítač, který umožňuje pomocí synchronizace dat s domácím PC mít všechny informace vždy po ruce. Umožňuje práci s e-mailem, surfování po internetu, slouží jako diktafon, přehrávač MP3 a lze stáhnout spoustu her a dalších aplikací. Více informací najdete na adrese hp.cz
54.Webwasher
Odstranit reklamu z prohlížených webových stránek, nastavit zakázané webové servery či odfiltrovat různé nežádoucí pokusy o kontakt s internetem dokáže program Webwasher, který je pro nekomerční užití zdarma ke stažení.
53.Internetová rádia
Největším lákadlem pro zájemce o tento druh vysílání je skutečnost, že toto rádio je slyšitelné téměř po celém civilizovaném světě. Mezi rádia, která vysílají pouze přes internet patří i radio16 .K jeho poslechu potřebujete příslušný software - např. WinAmp, který je zdarma ke stažení.
52.Elektronické konference
Diskusní fóra, která jsou většinou přísně tematicky zaměřena sloužící především
k výměně názorů mezi jednotlivými účastníky. Vyhledávací centrum snad všech konferencí najdete na adrese www.serge.cz . Zde si můžete některou vyhledat a najít informace k úspěšnému přihlášení.
51.Zlatý Ámos 2002
Žáci základních a středních škol mohou i letos (9.ročník soutěže) přihlásit svého oblíbeného učitele do soutěže Zlatý Ámos. Přihláška musí obsahovat stručnou charakteristiku učitele, popis jedné příhody, kterou s ním děti prožily, a podpisy 100 lidí, kteří s návrhem souhlasí.
Podrobnosti najdete na adrese www.radiodomino.cz
50.Distributed computing
Způsob, jak prostřednictvím internetu propojit jednotlivé počítače a vytvořit virtuální počítač výkonnější než nejrychlejší sepercomputery na světě. Díky tomuto systému je možné za dny popř.týdny dokončit úlohy, které by jinak trvaly měsíce či roky. Nejznámější je projekt SETI analyzující radiové signály k nalezení důkazu o snaze mimozemšťanů navázat kontakt.
49.NetWare 6
Nová verze síťového operačního systému NetWare, napsaná v Javě nese označení Netware 6 a byla představena na prezentacích společnosti Novell. Hlavní novinkou by měla být možnost uživatele přistupovat k libovolným zařízením, službám a
dokumentům v síti prostřednictvím Internetu.
48.RealOne
Známé produkty pro zpracování multimedíí, Jukebox a RealPlayer, budou sloučeny do jediného produktu RealOne.Uživatelům bude zdarma sloužit jako multimediální přehrávač.
47.FireWire
Novému rozhraní USB 2.0 vyrostl zdatný konkurent FireWire (iLink). Sdružení tchajwanských výrobců představilo verzi s přenosovou rychlostí dokonce 800 Mb/s (proti 400 Mb/s u USB 2.0). Trh se zatím jednoznačně nerozhodl pro žádný z obou standardů a tak se objevují periferie podporující obě normy současně.
46.SSL
Secure Sockets Layer (SSL) představuje bezpečnostní protokol, který zajišťuje soukromí při komunikaci probíhající po Internetu mezi klientem a webovým serverem. Má zabránit odposlechu, manipulaci s daty a falšování zpráv.
45.Technet
Nový zpravodajský server zaměřený na oblast IT a spotřební elektroniku se jmenuje Technet. Čtenáře chtějí přilákat také tím, že za čtení budou platit virtální měnou I like Q. Více na adrese www.technet.cz
44.Vir Magistr
Magistr je velice nebezpečný červ, instalující se rezidentně do paměti. Ke svému šíření využívá elektronické pošty. Přesně měsíc po napadení počítače přepíše všechny soubory na disku.
43.Kde jsem?
 Paegas SMS Locator je služba pro určení polohy mobilního telefonu pomocí BTS  vysílačů. SMS Locator dokáže zjistit pomocí SMS a hesla momentální adresu  hledaného mobilního přístroje.
42.Mapy se rozšiřují
Nabídku svých služeb rozšiřuje mapový server mapy.atlas. Nyní je možné vyhle- dávat také restaurace a bankomaty. V budoucnu se počítá i napojení na GPS.
41.INVEX 2001
11.mezinárodní veletrh informačních a komunikačních technologií se koná
15.-19.10.2001 na Výstaviši v Brně.
Více informací o této významné akci světa IT najdete na adrese www.bvv.cz/invex.
40.Telefonní karty mají výročí
Čipové telefonní karty využívají zákaznící Českého Telecomu již 10 let. Do současné doby jich bylo vyrobeno 44 milionů. V příštím roce budou zavedeny modernější verze obsahující čipy třetí generace, které bude možno používat také v internetových terminálech, nápojových automatech, při nákupu jízdenek, posílání SMS a využití WAP.
39.The Best of Invex
Nezávislá soutěž odborných časopisů o nejlepší produkt na veletrhu INVEX 2001 se jmenuje The Best of Invex. Bližší informace o této soutěži najdete na adrese www.TheBestofInvex.cz
38.Telefony 3.generace
První 3G terminály Nokia budou k dispozici ve druhé polovině roku 2002 a budou to zařízení pracující v duálním režimu GSM/WCDMA. Japonci ale plánují komerční spuštění už na letošní podzim a Švédové mají v podmínkách licence datum 1.1.2002.
36.160 GB na disku
Nový 160 GB harddisk DiamondMax D540X běžící na 5400 ot/min a vybavený technologií ATA/133 představila společnost Maxtor. Rychlejší model D740X dosahuje 7200 ot/min, ale má kapacitu "pouze" 80 GB.
35.Fazole
Mikroplatební systém českého internetu nabízí "sbírání fazolí" za návštěvu některých stránek, vyplnění ankety či registraci určité služby. Fazole můžete utratit za vybrané zboží ve vybraných obchodech nebo jako slevu.
Více najdete na adrese www.fazole.cz.
34.Worm (červ)- charakteristika
- wormy jsou podskupinou virů
- wormy při svém šíření nanapadají hostitelské soubory, pro svoje šíření používají síťové prostředí
- "pravé" wormy se šíří bez interakce s uživatelem a využívají bezpečnostních děr počítačů v síti
33.iBook 2001 "SILVER MIRACLE"
Nabízí vše, co se očekává od nejdražších přenosných počítačů, a to za cenu počítače střední třídy. O novém iBooku se právem hovoří jako o nejúspěšnějším počítači Apple uvedeném za poslední rok.
32.Výročí v roce 2001
Na letošní rok připadají dvě důležitá výročí:
50 let, co se začaly komerčně dodávat první počítače - 14.června 1951 Univac
20 let slaví PC - 12.srpna 1981 IBM 5050 s procesorem Intel 8088 s frekvencí 4,77 MHz, 64 KB operační pamětí, bez HD
.
31.Vir Win32:Sircam
Jedná se o klasický worm (červ), který se šíří aktivně pomocí elektronické pošty. Do počítače přichází jako soubor připojený ke zprávě, kterou sám vytvořil a odeslal.Tento soubor má zdvojenou příponu (např. soubor.doc.com). Virus může s určitou pravděpodobností zničit obsah disku C. Daleko horší je však to, že bez vědomí uživatele odesílá z daného počítače do světa náhodné dokumenty.
29.Čtení obsahu e-mailu
Hlasové ovládání a čtení obsahu e-mailů můžou využívat zákazníci společnosti Radiomobil, kteří mají aktivovaný Click-Box. Pomocí syntézy řeči mohou zjistit nejen obsah svých mailíků, ale mohou si nechat přečíst adresu odesílatele a předmět zprávy. Při ovládání ClickBoxu lze zadávat příkazy slovně pomocí pevně stanovených příkazů (např. přečíst, vymazat..).
28.Skóre plus a Sázka
Společnost Sazka nabízí registrovaným zájemcům nové služby ELIS (elektronické informace sázejícím). Jde o Skóre plus a Sázka na vítěze. Celá služba je zdarma. Stačí se zeregistrovat. Více najdete na ELIS.
27.Telefonní atlas
Internetovou aplikaci telefonního seznamu nabízí společnost Internet OnLine. Uživatel má možnost vyhledat nejen číslo telefonní stanice, ale i její zobrazení na mapě. Ve větších městech tak lze hledat až do úrovně ulice. Telefonní atlas.
26.Novinky na Seznamu
Portál Seznam nabízí v espolupráci s firmou Fincentrum službu Peníze zaměřenou na osobní a rodinné finance. Obsahuje kurzovní lístek, finanční slovník, burzovní indexy a komentáře, přehledy a nabídky finančních služeb. Nbízí také možnost sjednat si on-line stavební spoření. Múžete se také zúčastnit investiční hry.
Seznam také nabízí chatovací službu Seznam Chat.
25.Nová verze MiniATLASU
Mezi nejdůležitější nové funkce nové verze MiniATLASU na portálu Msn.atlas.cz patří možnost personalizace stránky (vlastní obsah a vzhled), upozornění v reálném čase. Tento rozšiřující doplněk pro internetový prohlížeč Internet Explorer se instaluje a vyžaduje MS WINDOWS 95 avyšší a MS IE 5.0 nebo vyšší. Více informací najdete na Atlasu.
24.Internetové kiosky
Do konce letošního roku rozmístí v rámci pilotního projektu Český Telecom 30 veřejných informačních terminálů-internetových kiosků. Dodávku bude zajišťovat kanadská firma Plynth a bude se jednat o 20 nástěnných přístrojů a 10 samostaně stojících terminálů. Všechny umožní telefonování, posíláni SMS, přístup k e-mailu a internetu. Platit se bude bšžnými telefonními kartami.
23.100 GB disk Caviar
Společnost Western Digital představila vysoce výkonný harddisk Caviar s rozhraním EIDE, rychlostí otáčení 7200 ot/min a kapacitou 100GB. Tento disk může zaznamenat kombinaci až 1800 digitálních fotografií, 4 hodin digitálního videa, 40 hodin digitalizované hudby, 18 digitálních her a 30 programů.
22.Skriptové viry
Novým typem virů jsou tzv. skriptové viry, které jsou napsány v jazyce Visual Basic popř. JavaScript využívající velkých možností těchto jazyků v manipulaci se soubory na disku a chyb v opračním systému Windows i dalších aplikací. Soustřeďují se hlavně na Outlook a Outlook Expres. Mezi již dnes slavné viry sem patří AnnaKournikova.jpg.vbs, JS:Kak atd.
Více informací najdete na serveru Alwil
21.Alcatel s EMS
Rozšířením služby SMS je nový standart EMS (Extended Messging Service - rožířená služba zpráv). Umožňuje uživatelům posílat a přijímat zprávy obsahující např. melodie, obrázky a animace a vytvořila ho společnost Alcatel a další výrobci mobil.telefonů-Ericsson,Siemens,Motorola a Philips.První telefon podporující EMS bude uveden na český trh na podzim s označením Alcatel One Touch 511.
20.Nové materiály pro čipy
Předpokládá se, že kolem roku 2005 bude dosaženo hranice možností křemíku jako materiálu pro čipy.To se totiž dostanou do takové tloušťky, kdy už ztrácí svoji vodivost. Budoucnost je v nových materiálech - germanium, zlato a diamant. Čip z germania na křemíku má být až o 50% rychlejší s nižší spotřebou energie. Diamantové čipy budou zase vynikat svojí spolehlivostí při vysokých teplotách. Nejmenší čipy lze zase vyrobit ze zlata. No a nejlevnější čipy budoucnosti mají být z plastu a budou je produkovat "tiskárny" a budou schovány v cenovkách zboží.
19.Mobil v metru
Eurotel, Paegas a Oskar společně dokončili pokrytí pražského metra signálem GSM. Ve všech 48 dobudovaných stanicích pražského metra je v současné době možné používat mobilní telefony.Praha se tak zařadila mezi pět světových metropolí, které nabízejí použití mobilů v prostorách podzemní dráhy.
18.Elektronická mapa - InfoMapa
Nejnovější verze známého produktu InfoMapa nabízí novou službu pro majitele mobilních telefonů s podporou WAPu. Ti mohou používat na adrese wap.ukaz.cz geograficky orientovaný vyhledávač, který zobrazuje nalezené mapové objekty přímo na displeji jejich přístroje. To je služba, která může být k nezaplacení!
Více informací najdete na serveru www.pjsoft.cz
17.Sítě 3.generace
Sítě 3G jsou koncipovány spíše jako sítě datové, v kterých půjde také telefonovat. Dosud převládá představa, že bude přitahovat pomocí videohovorů či vidoklipů zasílaných na vyžádání. Podle průzkumu firmy Nokia však o tyto služby má zájem pouze 37% dosavadních uživatelů a jsou ochotni zaplatit max. o 450 Kč měsíčne více než dosud.
16. Rozum do kapsy
Kdo by neznal nejznámější encyklopedii edice OKO nakladatelství Albatros- Rozum do kapsy. Nyní je tato encyklopedie k dostání také v elektronické podobě, doplněné o další multimediální prvky.Obsahuje 14 sekcí-od astronomie, architektury až po zeměpis. Nabízí i znalostní kvíz s možností volby odpovědi ze čtyř variant.
Více informací najdete na serveru www.albatros.cz
15. Vítěz testu MP3 přehrávačů
Jako všestranný přehrávač byl označen vítěz testu MP3 přehrávačů-Musicmatch Jukebox 6.10. Tento freewarový produkt má kromě přehrávače MP3 a CD také hudební databázi, kodér MP3 a WMA, ripper CD a vypalovací software pro MP3 a hudební CD.
Více informací najdete na serveru www.musicmatch.com
14. Makroviry
Makroviry využívají toho, že do některých aplikací je zabudován jednoduchý programovací jazyk, jehož kód je uložen spolu s vlastními daty v dokumentu a který umožňuje manipulaci s daty aplikace i komunikaci s okolním světem. Makroviry se už objevily pro všechny aplikace MS Office. Dnes jich známe přes 7500. Makroviry začaly k svému šíření využívat elektronickou poštu-první byl známý vir Mellisa. Úspěšně se také šíří vir Magistr, který se měsíc po napadení počítače pokusí přepsat obsah disku a také paměť Flash BIOS. Jakákoliv příloha elektronické pošty tedy může být nebezpečná.
Více informací najdete na serveru Alwil
13.Super rychlé čipy
Novou průlomovou metodu úpravy křemíku, základního stavebního materiálu mikroprocesorů, vyvinula společnost IBM. Díky této metodě se zvýší rychlost o více než 35 procent. Metoda "přetvořeného křemíku" je založena na urychlení toku elektronů tranzistory. Firmě IBM se tak podařilo vyrobit dosud nejrychlejší křemíkový tranzistor a díky tomu očekává, že do dvou let budou procesory pracovat na frekvenci 100 GHz při relativně nízké spotřebě.
Více informací najdete na serveru IBM
12.Odposlechový systém Echelon
Systém Echelon je globální odposlechový systém tajných služeb rozprostřený po celé zeměkouli. Zařízení pro odposlech jsou umístěna na územích USA, Velké Británie, Kanady, Austrálie, Japonska a Nového Zélandu. V několika podzemních městečkách jsou potom vyhodnocovány získané odposlechy.
Bližší informace najdete např. na serveru www.decros.cz "V kolik hodin, maminko?"
11.Ochrana telefonického připojení k internetu
OptimAcces Dial
OptimAccess Dial pohlídá připojení k internetu pomocí modemu na telefonní linku. Systém chrání telefonní číslo, heslo i adresu providera a při pokusu o změnu
10.WebHosting pro profesionály
Společnost Seznam a Globe Internet nabízejí novou službu Sweb Profi na www.sweb.cz. Sweb Profi nabízí garantované umístění WWW stránek s pravidelným zálohováním a nonstop technickou podporou, umožňuje provoz skriptů, databází včetně webového rozhraní pro jednoduchou administraci.
9.České IT firmy sídlí v zahraničí
Někteří úspěšní domácí e-podnikatelé založili svá sídla v zahraničí. Mezi nejúspěšnější patří plzeňská společnost Tiny Software prodávající firewall s názvem WinRoute získala zakázky pro americkou armádu. Založila sídlo pobočky v Silicon Valley.
Brněnská společnost Softworks vyvíjí akční počítačové hry pro celý svět a má investora Cash Reform Group.
Softwarová společnost Unicorn se snaží prosadit ve Washingtonu
8.SIPVZ
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR vypracovalo dokument s názvem Koncepce státní informační politiky ve vzdělávání (SIPVZ), který zahrnuje tři hlavní projekty: 1."Informační gramotnost" - vzdělávání učitelů,knihovníků a občanů
2."Výukový software a informační zdroje" - zavádění informačních a komunikač- ních tecgnologií do výuky, informační zdroje a multimediální nástroje
3."Infrastruktura" - vybavování škol výpočetní technikou a připojení k internetu
Více informací najdete na serveru Ministerstvo školství
7.Seznam Sweb
nová verze služby internetového portálu Seznam.cz, která umožňuje bezplatné založení a správu vlastní webové stránky. Uživatel může získat diskový prostor o kapacitě 20 MB, přístup k souborům pomocí FTP nebo webového rozhraní, může využít přehled o návštěvnosti stránek, nabízené CGI skripty, editor JavaScriptů atd. Více informací získate na www.seznam.cz
5.Microsoft Windows XP
Nová okna uvede na trh společnost Microsoft v USA ve čtvrtek 25.října 2001. Anglická verze operačního systému Windows XP bude k dostání na nových PC anebo jako plná verze či upgrade u prodejců. OS bude dostupný ve dvou verzích-Windows XP Home Edition pro domácí využití a Windows XP Profesional Edition pro firmy. Lokalizovaná verze bude uvedena na náš trh na konci roku 2001.
4.Autorádio pro MP3
firma Panasonic připravila pro milovníky kvalitního poslechu nové autorádio Panasonic CQ-SRX7000 SD/CD, které je schopno přehrávat nejen kompaktní disky, ale i hudbu ve formátu AAC nebo MP3 uloženou na paměťové kartě SD (Secure Digital).
3.Namluvený E-mail
Z WAP mobilního telefonu lze posílat vzkazy namluvené vlastním hlasem přímo do e-mailové schránky příjemce. Tuto službu s názvem GCVoice nabízí česká společnost GCWare. Potřebujete se pouze zaregistrovat na stránkách www.gcvoice.com, založit si individuální seznam e-mailových kontaktů a můžete začít hlasově komunikovat.
1.Mobilní sada Eurotel Data Set
Speciální sada pro vysokorychlostní mobilní datové přenosy za cenu 39995 Kč obsahuje notebook Fujitsu Siemens Lifebook B-2175, mobilní telefon Siemens S40 podporující HSCSD (samozřejmě i WAP), tarif pro hlasové služby a speciální datový tarif Eurotel Data Set I (za měsíční paušál 1995 Kč nabízí 600 volných datových minut pro připojení na internet v době od 20.00 do 8.00 hodin a po jejich vyčerpání zaplatí zákazník 2 Kč za minutu). S pomocí této sady můžou zákazníci Eurotelu odkudkoliv používat internet, pracovat s e-mailem i se připojit k firemním sítím.