Racionální čísla-slovní úlohy

skupina A

1.příklad

Turista si naplánoval na týden cestu dlouhou 200 km . První den ušel 30 a čtvrt kilometru , druhý 22 a tři čtvrtě kilometru , třetí den 33 a tři čtvrtě kilometru a čtvrtý den 27 a půl kilometru . Kolik mu ještě zbývá ? Zbývající dny urazil pokaždé stejnou vzdálenost . Kolik kilometrů to bylo ?

2.příklad

Třída 7.A má 36 a 7.B 32 žáků . Čtvrtina žáků ze 7.A je nemocných , dalších 9 je na zájezdě v Anglii a třetina zbytku je u zubaře . V 7.B je polovina nemocných , v Anglii je polovina zbytku a u zubaře není nikdo . Třídy byly spojeny . Kolik žáků je právě v této spojené třídě přítomno ?

3.příklad

Pan Vomáčka má pracovní dobu 42 a půl hodiny týdně . V měsíci lednu byly 4 týdny a 3 dny pracovní (Pracovní týden má 5 dní). Kolik si pan Vomáčka vydělal , jestliže jeho mzda za 1 hodinu činí 50 Kč ? Kolik by si vydělal , kdyby byl 9 pracovních dnů nemocen a po dobu nemoci by pobíral jen dvě třetiny normálního platu .

4.příklad

Cestovatel se dostal do oblasti , kde rozdíl mezi denní a noční teplotou je tak velký , že se to projeví na chodu hodinek . Ve dne se předběhnou o půl minuty , kdežto v noci se o třetinu minuty zpozdí . Ráno 1. května ukazovaly správný čas . Kterého dne půjdou napřed o 5 minut ?