Recenze ...

CDStudent - studijní pomocník pro každého středoškoláka Petr Podroužek  
Úvodní obrazovka CDStudent je interaktivní CD-ROM nabízející studijní materiály pro středoškolské studenty z těchto předmětů:
A, Č, D, F, Ch, literatura, M, ZSV.
Již od roku 2001 se tak úspěšně snaží pomáhat se studiem a je nutno objektivně přiznat, že s každou další verzí (nyní CDStudent verze 6) se mu to daří líp.
Matematika U každého předmětu je uveden nejprve srozumitelnou formou, stručně a přehledně (ve formátu PDF) základní přehled látky. Obsahuje skutečně jen to nejnutnější, základní, co potřebuje znát středoškolský student. Odpovídá osnovám těchto předmětů. Přehled lze snadno vytisknout a použit pro osvojení nových poznatků, ale hlavně pro opakování. Využití nalezne především pro rychlou přípravu na písemku či zkoušení nebo pro opakování před přijímací zkouškou na vysokou školu. Nejen maturanti zde tedy najdou základní přehled požadoveného učiva na střední škole.
Sbírka Dále následuje u matematiky, fyziky a chemie sbírka řešených příkladů, které obsahují plán řešení, podrobný postup řešení a výsledek. Postupně si lze zobrazovat plán řešení a následně komentovaný postup řešení a tím podle individuálních schopností využít k pochopení a vyřešení příkladu. A bez schopnosti aplikovat učivo na příkladech to v těchto předmětech skutečně nejde. Proto je Sbírka nejefektivnější nástroj, který CD pro studium nabízí. Na závěr je možno ještě absolvovat několik testů pro ověření připravenosti třeba na maturitní zkoušku nabo přijímací zkoušky na vysokou školu.
Medailónek Medailonky a Lexikon rozšiřují a doplňují studijní texty předmětů. Medailonky (D, ZSV, literatura) uvádějí stručné životopisy spisovatelů, jejich podobiznu a výčet děl. V předmětech Č, D, Ch, ZSV je dostupný Lexikon pro rychlou orientaci a pochopeni odborných výrazů.
Čtenářský deník Čtenářský deník obsahuje základní soubor obsahů povinné četby. Nabízí nejen popis děje, ale také použité jazykové prostředky a ukázky, které více přispějí k porozumění díla. Jsou zde odkazy na životopisy autorů knih pokrývající většinu oblastí české i světové literatury. Velmi bohatá nabídka děl splní požadavky pro úspěšné složení maturitní zkoušky.
Encyklopedie V Encyklopedii z literatury a dějepisu je velká nabídka témat pro vytváření vlastních referátů, stejně tak ji lze využít pro přípravu k maturitě. Obsahuje kompletní přehled učiva a usnadní orientaci v učivu a přípraví tak na písemky nebo zkoušení. Najdete zde informace o panovnících, umělcích a dalších významných osobnostech, ilustrace, fotografie a dalších materiály pro získání hlubších poznatků, které lze snadno tisknout a vkládat do vlastních dokumentů.
Referáty Centrum referátů je on-line databáze referátů a seminárek dostupná všem uživatelům CDStudent. Databanka je rozšiřována a opravována téměř každý den. Obdobnou on-line službou je Maturitní centrum , nabízející přístup k maturitním materiálům.

CDStudent se tedy nesnaží oslnit efektními animacemi nebo videosekvencemi, ale chce usnadnit zvládnutí učiva, které přdepisují školní osnovy. Pokud to myslíte se studiem na střední škole vážně, chcete pochopit a zvládnout učivo, dobře se připravit jak na maturitní zkoušku tak i na přijímačky na vysokou školu, pak je CDStudent ta správná volba.

Cena: cdstudent 399,- Kč , dobírkové doručení poštou 41,- Kč, celkem 440,- Kč ----> koupit
Václav Kos  

Internet pro seniory - Miroslav Šanc - Přívětivý průvodce krok za krokem Computer Press  
stran 184, cena 189 Kč, 279 Sk, prodejní kód K1380 ---> koupit
Procházíme Internet
Hledáme na Internetu
Elektronické pošta neboli e-mail
Vyplňujeme formuláře a nakupujeme v internetovém obchodě
Další formy komunikace na Internetu
Rádio, televize a noviny na Internetu
Kde hledat ty správné informace ...

Ovládáte-li základy práce s počítačem a chcete-li poznat, co může nabídnout Internet (nejen) seniorům, pak je tato kniha pro vás. V osmi kapitolách zde najdete:

Procházíme Internet
Naučíte se používat browser (prohlížeč) k prohlížení internetových stránek (surfovat po Internetu), stránku nebo její vybranou část či obrázek uložit popř. vytisknout.

Hledáme na Internetu
Popisuje způsob hledání informací na Internetu pomocí vyhledávače a katalogu (Google, Seznam) i textu na aktuální stránce.

Elektronická pošta neboli e-mail
Komunikace pomocí elektronické pošty - od založení e-mailové schránky přes čtení, napsání, přeposlání dopisu, přiložení obrázku až k ochraně pošty proti virům a spamu.

Vyplňujeme formuláře a nakupujeme v internetovém obchodě
Jednou z nejatraktivnějších nabídek Internetu je nakupování na Internetu. Naučíte se vybrat si internetový obchod, vybrat zboží, zaplatit, reklamovat a to nanečisto i naostro.

Další formy komunikace na Internetu
Poznáte, jak vzrušující je povídání si na chatu (chatování) a jak snadno lze odeslat SMS přes Internet.

Rádio, televize a noviny na Internetu
Jak poslouchat oblíbenou hudbu na internetovém rádiu, sledovat promeškané televizní pořady v archivech televizí na Internetu a ušetřít za noviny, protože na Internetu jsou zdarma.

Kde hledat ty správné informace (hlavně pro seniory)
Tato kapitola vám nabízí výběr internetových stránek, kde najdete užitečné informace i zábavu. Poznáte různě zaměřené magazíny (sport, zdraví, hudba, foto, recepty...), naučíte se vyhledávat v mapách, zjišťovat předpověď počasí, televizní program, program kin, autobusové či vlakové spojení, prohlížet a zadávat inzeráty, hledat partnera v seznamkách, účastnit se diskuzí atd. Internet nabízí také nepřeberné množství her, které si můžete zahrát s protihráčem u počítače - prší, dáma, šachy, piškvorky, scrable atd.

Specifika internetové komunikace a připojení k Internetu
Poznáte základní pravidla internetové etikety (netiquette) a základní možnosti připojení k Internetu

Výklad v knize se zabývá jen tím, co je opravdu nutno znát bez technologických podrobností. Užitečná jsou praktická cvičení na připravených internetových stránkách. Návody a tipy pomůžou čtenářům při řešení problémů.
Výběr internetových stránek, které jsou doporučovány čtenáři, poskytne dostatečně přesvědčivé argumenty pro neodolatelnou přitažlivost Internetu i pro seniory.
Knihu lze doporučit všem (nejen seniorům), kteří se chtějí jednoduše naučit využívat možností Internetu.
Václav Kos  

Drátkováníi - Eva Plachá Computer Press  
stran 64 , cena 269 Kč, 399 Sk,
prodejní kód ISBN 80-251-0170-3

Úvod
Jednoduché výrobky
Základní drátenická technika
Smyčková technika
koupit

Úvod
Věřte, že z drátků se nádherně kouzlí - říká autorka. Chcete-li to zkusit, dozvíte se, jaké budete potřebovat kleště, kde lze sehnat vhodné druhy drátků a jak je upravit před vlastní tvorbou.
Pak již následují podrobné návody rozdělené do jednotlivých kroků doplněné barevnými fotografiemi a ilustracemi. Jde o následující tři techniky tvorby:

Jednoduché výrobky
Nabídka jednoduchých výrobků zahrnuje vánoční svíčku, drátěný květ, motýla a pavučinu na kameni.

Základní drátenická technika "zpevňovací"
Opatření nádoby drátěnou sítí je také hezký ozdobný prvek a odpovídá dnešnímu módnímu trendu. Vánoční koule a drátenický košíček jsou další příklady uplatnění této techniky.

Smyčková technika
Zde se popisuje drátkování předmětů smyčkovým výpletem. Vzniknou velmi působivé výtvory, odrátkované ozdoby: kamenná ryba, plochá ryba, myška z oblázku, zvonek ze smyčkového výpletu.

Kniha obsahuje v praktickém balení také měděný drátek a korálky, stačí si tedy vypůjčit od táty kleště a můžete začít. Knihu napsala zkušená "drátenice" s cílem zapálit pro tento druh umění. Myslím, že se jí to podařilo.
Václav Kos  

Internet pro děti - Oldřich Růžička Computer Press  
stran 68, cena 149 Kč, 215 Sk, ISBN 80-7226-684-5 prodejní kód K0608
Co je to Internet
Magazíny pro děti
Pohádky, kouzla a triky
Pro šikovné ruce
A něco navíc, zahrajte si
koupit


A jsou tady prázdniny. Holky i kluci s rodiči vyrážejí do přírody, za sportem, k moři...Prázdniny jsou ale delší než dovolená rodičů, pořád nesvítí sluníčko, sportem ku zdraví se nepovedlo - co teď?
Dnešní doba nabízí řešení (a to nejen pro děti-např. nárůst websurferů v důchodu skoro stoprocentní). Ale jak se s tím Internetem pracuje a kde co najdu - se může zeptat syn, dcera, vnuk, kamarád. Naštestí čeští autoři na takováto témata pamatují. Na knihu "Počítač pro děti s pavoučkem Kloboučkem" navazuje "Internet pro děti".
Co je to Internet? Jednoduše a srozumitelně představuje Internet, vysvětluje připojení k němu, internetovou adresu, prohlížení stránek a práci s prohlížečem. Vše je pěkně a názorně ilustrováno. I ten začínající, mladý zájemce o surfování se samostatně může naučit základům ovládání tohoto komunikačního média.
Potom již následuje hlavní náplň knihy - přehled stránek určených pro děti, které jsou na Internetu v českém jazyku. Každý web určený pro děti je charakterizován obsahově - ve formě obrázku (věda a technika, sport, pohádky, hry, příroda, pro šikovné ruce, kouzla a triky, knihy, noviny a časopisy, seznamka a chat), adresou, popisem a ukázkou několika stránek. Všechny představované weby jsou rozděleny do následujících kategorií:
Magazíny pro děti Od každého něco s pravidelnými články - časopisy, soutěže, kamarádi, seznamky, zábava, dobrodružství, sport, technika, příroda.
Pohádky Pohádky klasické, nové, moderní.
Kouzla a triky Harry Potter, kouzla, triky.
Pro šikovné ruce Origamy, papírové modely, vystřihovánky, modely motorek, lodí, letadel.
A něco navíc Vše o letadlech, katalog automobilů, historie automobilů v ČR, ponorky, technické muzeum.
A nakonec si zahrajte Internetové hry a zábava.
Každý kluk i děvče si z této bohaté a kvalitní nabídky učitě vybere web, který ho zaujme a pobaví.
Václav Kos  

Internet pro učitele - Oldřich Růžička Svět na internetu - Computer Press  
stran 94, cena 99 Kč, 143 Sk, ISBN 80-7226-647-0 prodejní kód K0715
Chcete něco vědět o Internetu a elektronické poště?
Školské instituce a další adresy důležité pro pedagogy
Magazíny a stránky věnované učitelům
Kde na Internetu najdete výukové programy
Kde hledat na Internetu zdroje pro jednotlivé předměty
A něco navíc a další užitečné věci
koupit


Po stručném popisu ovládání prohlížeče zde učitel najde přehled zdrojů na Internetu pro usnadnění jeho nelehkého poslání.
Slovy autora: "Úkolem této knihy je pomoci vám se v tom nepřeberném množství více či méně kvalitních adres orientovat a ušetřit vám tak čas při jejich hledání."
Chcete něco vědět o Internetu a elektronické poště? Internet vám sám něco prozradí o sobě, elektronické poště, webu a dalších službách - Internet Tutorial.
Školské instituce a další adresy důležité pro pedagogy Stránky školských institucí nabízejí mnoho informací, které již nemusite hledat ve vyhláškách, sbírkách či knihovnách.
Magazíny a stránky věnované učitelům Společným jmenovatelem všech zdrojů této kategorie je kvalitní informace, které může každý, kdo o to má zájem, využít ve své práci. Jedná se o informační servery a magazíny pro učitele, žáky a studenty, portály zaměřené na vzdělání a servery s nabídkou zboží a a služeb pro školy.
Kde na Internetu najdete výukové programy? Najdete zde archívy výukových programů zdarma i nabídky specializovaných výukových programů.
Kde hledat na Internetu zdroje pro jednotlivé předměty No a tady jsou ty informace, pro které budete chodit na web nejčastěji - týkají se vaší aprobace. Tyto stránky vytvořili většinou odborníci z daného oboru nebo nadšenci pro daný předmět. Nabídka je opravdu široká a vybere si každý.
Jsou zde zastoupeny předměty: český jazyk a literatura, cizí jazyky, dějepis, matematika, informatika, fyzika, chemie, zeměpis, biologie, hudební výchova, výtvarná výchova, společenské vědy, sexuální výchova, tělesná výchova a další předměty.

Publikace představuje atlas (zlaté stránky) internetových zdrojů pro pedagogy především základních a středních škol. Každý učitel zde najde odpověď na základní otázku, kde něco najdu kvalitního o učivu z .... Výběr je proveden zkušeným okem a dobře pokrývá široký okruh potřeb učitele.
Václav Kos  

Internet pro studenty - Petr Řezníček Svět na internetu - Computer Press  
stran 94, cena 99 Kč, 143 Sk, ISBN 80-7226-648-9 prodejní kód K0716
Úvod
Vyberte si na Internetu vhodnou školu
Usnadněte si studium s Internetem
Prohlubujte si vzdělání s Internetem
Hledáme práci pomocí Internetu
Volný čas s Internetem
koupit


Publikace nabízí přehled adres serverů s popisem, kde naleznou studenti vše, co by jim mohlo při sudiu pomoci.
Vyberte si na Internetu vhodnou školu Přehled základních, středních a vysokých škol, přijímací zkoušky a testy.
Usnadněte si studium s Internetem Poradí vám, kde najdete referáty, seminární práce, čtenářské deníky, životopisy spisovatelů, maturitní otázky a seminární práce.
Prohlubujte si vzdělání s Internetem Zde najdete adresy jazykových kurzů, studijních pobytů v zahraničí, stránky vhodné pro samostudium, výukové programy a učebnice.
Hledáme práci pomocí Internetu Kdo potřebuje zajistit brigádu, zaměstnání popř. výměnný pobyt může využít nabídky z této kategorie serverů.
Volný čas s Internetem V této oblasti již asi máte bohaté zkušenosti, ale přesto se možná budou hodit adresy studentských portálů, diskusních serverů a knoferencí, chatů a seznamek, her, hudby a sportu na Internetu.

Publikace poskytuje solidní přehled internetových zdrojů pro studenta ať již pro vlastní studium, tak i jeho volný čas. Určitě mu ušetří čas i peníze, které by musel jinak věnovat vlastnímu vyhledávání a vyhodnocování zdrojů nabízených běžnými vyhledávači.
Václav Kos  

Počítač pro děti s pavoučkem Kloboučkem - Oldřich Růžička (text), Jiří Nebenfuhr (ilustrace) Computer Press  
stran 71, cena 189 Kč, 272 Sk, ISBN 80-7226-578-4 prodejní kód K0607
Z čeho se skládá počítač
Jak se pracuje se soubory a složkami
Kloboučkovo malování
Nejtěžší je malovat od ruky
Svět hýří barvami
Pro zkušenější malíře
Psaní textů s Kloboučkem
koupit
Kniha je určene dětem od 7 let, kteří se chtějí naučit pracovat s počítačem. Na začátku se děti seznámí s pavoučkem Kloboučkem, který provází knihou a vše vysvětluje a ukazuje na obrázkových příkladech a ilustrovaných postupech. Hravou a srozumitelnou formou vysvětluje stavbu počítače, základní ovládání počítače (klávesnice, myš), co je to program a jak se spouší.
Pro nejmladší je určeno Kloboučkovo malování, kde se naučí podle názorných návodů a příkladů vytvářet pěkné a zajímavé obrázky díky zvládnutí dovedností jako např. kreslení tužkou a štětcem, gumování, skříňka nástrojů, výběr a namíchání barev, uložení obrázku, tisk obrázku, použití plechovky, zvětšení lupou a další.
Trochu zkušenějším je věnována část o práci s okny, kreslení pro zkušenější malíře a nástroje pro malířské mistry (kružnice, elipsa, křivky, kopírování, otáčení, převrácení obrázků, mnohoúhelníky a další). Psaní textů s Kloboučkem naučí vytvářet jednoduché texty ve WordPadu (nastavit druh a velikost písma, výběr textu, pohyb v textu a pod.) doplněné obrázkem.
No a nejzkušenějším je určena partie o práci se soubory a složkami a ovládání programu Průzkumník.
Kniha je velmi pěkně graficky zpracována a budou z ní mít radost hlavně děti, kteří se s počítačem setkávají poprvé. Díky názorným obrázkovým postupům a vysvětlujícím ilustracím mohou děti s knihou pracovat i samostatně bez pomoci rodičů.
Pokud tedy chcete dítěti, mladšímu sourozenci, vnukovi, vnučce usnadnit cestu k ovládnutí počítače, potom neváhejte a využijte této novinky z nabídky počítačové literatury.
Václav Kos  

Řešené příklady v jazyku C - Jiří Čepelák Computer Press - učebnice pro střední školy  
stran 157, cena 167 Kč, 240 Sk, ISBN 80-7226-575-X edice Učebnice pro střední školy, kód K0610
Základní principy zobrazování algoritmů
Základní prvky jazyka C
Funkce a pole a jejich použití
Základy maticového počtu
Odvozený datový typ struktura
Směrníky a pole
Grafika v jazyku C
koupit
V Úvodu autor charakterizuje jazyk C a doporučuje knihu začínajícím programátorům. Příklady čerpal z látky střední školy doplněné o některé partie odborných seminářů, hlavně matematiky a fyziky. Příklady jsou doplněny struktogramy a vývojovými diagramy. V knize je kladen důraz na přehlednost a kultivivanost zápisu programu.
Knihovna pojmů obsahuje abecedně seřazené základní termíny od algoritmu až po zdrojový kód. Čtenář není tedy nucen hledat v doporučené literatuře, pokud některému pojmu nerozumí.
Základní principy zobrazování algoritmu jsou uváděny na vývojových diagramech a strukturogramech. Nefandím vývojovým diagramům, proto tuto partii nebudu ani chválit. Osobně dávám přednost lineárním slovním zápisům (hrubý algoritmus) s postupným upřesňováním (zjemňováním). Struktogramy ve slovním provedení jsou jistě čtivější.
Základní prvky jazyka (vstupy, výstupy, řídící znaky, výrazy, sekvence, větvení, cykly) vysvětlují příklady, které jsou srozumitelné, zaujmou (např. kolo), ale hlavně jsou přehledně a podrobně okomentovány (to platí pro všechny příklady v této knize).
Funkce a pole a jejich užití . Po příkladech na dvojrozměrné pole z elektrotechniky následují příklady na funkce - páteř jazyka C. Řešení obecného trojúhelníka, počítání s komplexními čísly, numerická integrace, průchod kvádru "dveřmi", výpočet determinantu, řešení soustavy lineárních rovnic, řešení kvadratické a kubické rovnice - to jsou příklady, kde najdete bohatý materiál pro zvládnutí funkcí, procvičení algoritmického myšlení a osvěžení matematických znalostí.
Základy maticového počtu vysvětlují příklady na sčítání, odčítání, transponování, násobení a inverzi matic.
Odvozený datový typ struktura. Nejdřív se podrobně vysvětlují základní principy a vlastnosti tohoto odvozeného (strukturovaného) datového typu a potom se v příkladech nákup, pořadí dne v roce, pracovník, uhnízděná strukturta ukazuje použití na zajímavých problémech.
Směrníky a pole. Na příkladech pointer a pointerová aritmetika se demonstruje způsob práce s ukazatelem a možnosti operací s nimi. Příklad zápis do souboru a čtení z něho kapitolu uzavírá.
Grafika v jazyku C. Dvourozměrná grafika je zde představena na příkladech grafické řešení soustavy rovnic popisující kružnici a rovnoosou hyperbolu, pohyb mikrobusu a chodce, zobrazení vzájemné polohy přímky a paraboly a průsečíku parabol. Grafiku v prostoru zastupuje zobrazení šroubové plochy a parametrické kubiky. Činnost konstruktéra a designéra přibližují příklady na křivky a prostorové plochy - hladké připojení do rohu,připojení do pásu , které se využívají k navrhování karoserií automobilů a letadel. Tyto programy prohlubují prostorovou představivost žáků a mají naději zaujmout.
Celkově lze shrnout, že kniha obsahuje dostatek materiálu k pochopení principů a zákonitostí tvorby programů v jazyku C jak pro středoškoláky, tak začínající vysokoškoláky, a neměla by ani chybět v knihovničce učitele programování.
Václav Kos