Aktuální akce ...

přidej novou akci  
Soutěž pro školy 17. dubna 2012 SODATSW   

Společnost SODATSW řeší téma kyberšikany, vyhlašuje soutěž pro školy

Společnost SODATSW, dodavatel technologií a řešení pro správu a zabezpečení školních PC, zahájila soutěž pro střední školy po celé ČR. V rámci ní mají studenti za úkol zpracovat projekty věnující se problému kyberšikany. Autoři deseti nejlepších prací obdrží poukázky na nákup v obchodním řetězci Datart. Vítězná škola navíc získá softwarové řešení Správce učebny pro zabezpečení počítačů a efektivní výuku.

Nová soutěž společnosti SODATSW je určena pro studentské kolektivy i jednotlivce na středních školách. Jejím cílem je podnítit studenty k analýze a zamyšlení nad internetem a riziky kyberšikany. Studenti se mohou zaměřit jak na rizika a negativní důsledky kyberšikany, tak přímo na možnosti obrany. Digitální projekty mohou být zpracovány ve formátu fotografie, grafiky či videa. Soutěžní práce je možné zasílat od 16. dubna do 11. května 2012.

„Tématem soutěže chceme nejen studenty, ale také vyučující motivovat k větší informovanosti v oblasti kyberšikany. Jelikož se jedná především o násilí psychického rázu, nemusí být včas odhaleno,“ uvedl Martin Hanzal, výkonný ředitel společnosti SODATSW, která vyvíjí originální řešení pro zabezpečení a správu školních PC. „Právě studenti jsou nejčastějšími uživateli internetu. Z tohoto důvodu jsou také nejohroženější skupinou, které se tento druh šikany týká. Kyberšikana je opravdu nebezpečným jevem, který byl dosud podle nás neprávem opomíjen,“ dodal Hanzal.

Odborná porota bude posuzovat jak kvalitu technologického zpracování, tak přínos projektů s tématem kyberšikany. Vítězná škola obdrží profesionální řešení Správce učebny včetně auditních modulů pro zabezpečení PC a efektivní výuku. Zároveň získá technickou podporu, kterou může spolu se softwarem využívat po dobu jednoho roku. Tvůrci deseti nejlepších projektů získají poukázku v hodnotě 1 000 Kč na nákup v obchodním řetězci Datart. „Jedná se již o druhý ročník soutěže, kterou vypisuje společnost SODATSW pro tuzemské školy. V loňském roce jsme se setkali s pozitivní zpětnou vazbou, a to jak ze strany vedení škol, tak i samotných studentů. Jsme rádi, že je práce na podobných projektech baví a věnují jim svůj volný čas,“ uvedla Klára Navrátilová, která má ve společnosti SODATSW na starosti marketingové kampaně pro školy. „Studenti nám mohou zasílat své soutěžní projekty prostřednictvím e-mailu nebo poštou ve formě CD či DVD,“ dodala Navrátilová s tím, že bližší informace o soutěži i výhrách je možné nalézt na stránkách společnosti SODATSW a na webu Digitalnivyuka.cz.

Celý text

Soutěž Pohádková zahrada 11. dubna 2012 Husqvarna   

Soutěž Pohádková zahrada

Namalujte maskoty a vyhrajte zahradní techniku pro vaši školu a výlet pro děti Praha, 11. dubna 2012 – Společnost Husqvarna vyhlašuje již druhý ročník velké soutěže v malování s názvem Pohádková zahrada o ceny v celkové hodnotě 450.000 Kč. Odměněno bude 20 mateřských škol a základních škol z České republiky. Základní školy se mohou zúčastnit s pracemi žáků prvního stupně. Stačí namalovat obrázek maskota soutěže při cestě do pohádky na travnaté zahradě, parku nebo hřišti. Maskoty jsou zahradní traktor Hugo, motorová pila Heda a sekačka na trávu Hanka. Nejúspěšnější školy či školky získají techniku Husqvarna podle svého výběru na údržbu školní zeleně, aby si samy mohly vytvořit pohádkové zahrady pro děti. Vítězná třída pojede na školní výlet v hodnotě 20 000 Kč, pro děti všech výherních tříd jsou navíc připravena trička s maskoty.

Celý text

Soutěž o nejlepšího učitele angličtiny 27. března 2012 Prague Post   

Soutěž o nejlepšího učitele angličtiny zná své vítěze

(Praha, 27. března 2012) – Dnes byly Nadačním fondem Prague Post v Americkém centru v Praze vyhlášeny výsledky celostátní soutěže O nejlepšího učitele angličtiny za rok 2011. Ze všech přihlášených nakonec odborná porota vybrala tři pedagožky: Helenu Pálenskou a Soňu Morávkovou z Prahy a Petru Plíhalovou z České Lípy. Soutěž se konala již počtvrté, i letos ve spolupráci s jazykovou společností Wattsenglish.

Celý text

Kam kráčí digitální škola? 5. září 2011 KVIC   

Konference projektu Perspektiva - Kam kráčí digitální škola?

Konference projektu Perspektiva - Kam kráčí digitální škola? s tématy EU peníze středním školám a soutěží o zajímavý projekt školy s ICT tématikou TOPík Kdy 22.09.2011 od 8:30 h Kde hotel Park Inn, Hornopolní 3313/42, Ostrava Komu pedagogickým pracovníkům ze škol z Moravskoslezského kraje Pro registrované účastníky jsou zajištěny výukové materiály a občerstvení, akce je zdarma.

Celý text

Surfování na internetu 5. dubna 2011 SODAT   

Žáky při surfování na internetu nehlídají ve třetině základních škol

Brno, 5. dubna 2011 Dvě třetiny základních škol kontrolují své žáky při používání internetu. Pouze 22 % z nich registrují pravidelné pokusy studentů navštívit webové stránky se závadným obsahem. Vyplývá to z unikátního celorepublikového průzkumu společnosti SODATSW, který v březnu zmapoval stav IT učeben a zabezpečení počítačů na českých školách. Podle průzkumu společnosti SODATSW jsou žáci většiny základních škol při surfování na internetu monitorováni. Nevhodný obsah přitom blokuje 51 % z nich. Žáky na školních počítačích nejvíce láká právě internet, možnost vyhledávání informací, používání e-mailu nebo sociálních sítí. Čtvrtina studentů zase oceňuje možnost používání multimédií pro editaci fotografií, videa či hudby. Statistiky navíc ukázaly, že pouze 6 % žáků vyhledává školní počítače kvůli hrám.

Celý text

Virtuální hospitace 10. únara 2011 VUP   

Podpora učitelů: už více než dvacet virtuálních hospitací

Praha, 10. února – Výzkumný ústav pedagogický v Praze (VÚP) vytvořil pro učitele už přes dvacet virtuálních hospitací, které jsou k dispozici na Metodickém portálu www.rvp.cz. Učitelé, ale i vysokoškolští vyučující a studenti pedagogiky mají ojedinělou příležitost podívat se, jak probíhá reálná výuka, a využít i odborné stanovisko didaktika.

Celý text

Září – měsíc skautů – akce pro 30 tisíc dětí 27. srpna 2010 Junák   









Září – měsíc skautů – akce pro 30 tisíc dětí

Skauti z více jak 250 měst z celé republiky pořádají akce pro veřejnost, které probíhají celý měsíc září. Čekají na ni nejen otevřené klubovny a skautský den v zoo, ale i akce ve školních družinách, dobrodružné hry na internetu nebo třeba horolezecká stěna na náměstí.

„Určitě tam s kamarády půjdeme. Jsem zvědavý a chci zažít stejné dobrodružství, které znám z našeho skautského oddílu,“ uvedl 13letý skaut Petr Vlach z Berouna.

Září je pro skauty – stejně jako pro školáky – důležitým momentem. Je to začátek nového roku. „Všechno se rozjíždí na novo a děti se právě v září mohou přidávat do skautských oddílů, kde mají možnost zažít nejen neuvěřitelné dobrodružství, ale především vyrůstat v bezpečném a kamarádském prostředí, podívat se za hranice, sáhnout si na GPSku nebo foťák, naučit se hrát fér a umět pracovat v týmu,“ uvedl Vojtěch Vykouk, 26letý skautský vedoucí z Vršovic.

Skautských akcí se během celého měsíce září zúčastní na 30.000 dětí. Stejný počet dětí už ve skautských oddílech vyrůstá. „Dětí ve skautských oddílech od minulého roku přibylo – je to především díky tomu, že se snažíme program dělat pro dnešní děti atraktivní a respektujeme prověřené hodnoty jako je kamarádství a čestnost,“ uvedl Josef Výprachtický, starosta Junáka.

Skautské hnutí, které má na celém světě přes 40 milionů členů a prošlo jím přes půl miliardy lidí, mezi Čechy mnoho významných osobností, oslavilo v roce 2007 sto let od začátku své existence.

Získat více informací o skautingu nebo najít nejbližší oddíl v okolí bydliště, může každý rodič v on-line mapě přímo na www.skaut.cz. Letos rodiče nově mohou najít na některých obchodech skautskou samolepku – v takovém místě pak mohou získat podrobnější informace o skautech.

Jan Žáček, tiskový mluvčí

E.ON vzdělává děti hrou 2. května 2009 E.ON   
E.ON vzdělává děti hrou

Právě v těchto dnech končí pilotní program energetické skupiny E.ON zaměřený na vzdělávání dětí a mládeže v oblasti energetiky pod názvem „Malá energetická akademie“. V rámci volnočasových aktivit nabízí E.ON ve spolupráci s Radou dětí a mládeže Jihočeského kraje (RADAMBUK) prostřednictvím webového rozhraní na adrese www.energeticka-akademie.cz řešení zajímavých úkolů ze světa energetiky, energetických úspor, bezpečnosti a ochrany zdraví.

Jednou z významných součástí firemní filozofie energetické společnosti E.ON je sociální zodpovědnost tzv. Corporate Responsibility v regionech, ve kterých působí. V centru pozornosti jsou především aktivity pro děti a mládež. „Malá energetická akademie vznikla před několika lety, kdy jsme na podobném projektu pracovali s Policí ČR. Ten byl však zaměřen hlavně na prevenci sociálně patologických jevů dospívající mládeže a na školách je známý po jménem Malá policejní akademie. Po této inspiraci jsme společně s RADAMBUKEM přemýšleli, jak mezi dětmi vzbudit zájem právě o tak složitou oblast jakou je energetika. Díky soutěži se nám podařilo spojit volnočasové aktivity dětí a mládeže dohromady se vzdělávacím programem, který zábavnou formou přibližuje oblast energetiky i bezpečnosti a ochrany zdraví,“ vysvětluje Vladimír Vácha z koncernové komunikace společnosti E.ON.

Soutěž je rozdělena do pěti oblastí – stupňů - energie jako zdroj života, toky energie, bezpečnost a ochrana zdraví, energetické úspory a praxe. Akademie probíhá v rámci celého školního roku. Jednotlivé stupně se vyhlašují postupně v měsících září, listopad, prosinec, únor, duben a mají také svá vyhlášení vítězů. V červnu se završí celý průběh soutěže a vyhodnotí se celkoví vítězové v jednotlivých kategoriích. Každý ze soutěžících může projít od prvního stupně až po poslední pátý. Přihlásit se mohou jednotlivci, malé či velké skupiny. Po prvních zkušenostech je jasné, že úkoly Malé energetické akademie plní jednotliví soutěžící i skupiny se zájmem a mnohé výsledky jejich práce jsou na překvapivě vysoké úrovni.

Pro ty nejlepší připravila energetická společnost E.ON zajímavé ceny. Na nejlepšího jednotlivce čeká cena v hodnotě 12 000,- Kč, pro malou skupinu je připravena cena v hodnotě 25 000,- Kč a pro velkou skupinu cena v hodnotě 50 000,- Kč. Výherci mají možnost si ceny vybrat sami.

V letošním roce projekt probíhá pilotně na území Jihočeského kraje, od příštího školního roku 2009/2010 se mohou zapojit i zájemci z  Jihomoravského kraje a kraje Vysočina.

Energetická skupina E.ON v České republice patří do skupiny E.ON Energie AG. E.ON Energie AG je největší soukromý poskytovatel energetických služeb v Evropě a zásobuje elektřinou a plynem asi 15 milionů zákazníků. Česká energetická skupina E.ON zásobuje elektřinou v jižních Čechách a na jižní Moravě 1,4 milionu zákazníků a tím má podíl na trhu ca. 20%. V oblasti plynu disponuje více jak 4.000 km dlouhou sítí a zásobuje 110.000 zákazníků plynem v jižních Čechách.
Božena Herodesová, koncernová komunikace

Koordinátoři dostanou podporu VÚP 20. dubna 2009 VUP   


Koordinátoři dostanou podporu VÚP



  Výzkumný ústav pedagogický v Praze pořádá v rámci projektu Kurikulum G Regionální setkání pro koordinátory ŠVP z gymnázií.Akce proběhne 4. května v Praze a 6. května v Brně. „Účastníkům setkání nabídneme podporu při řešení obtíží spojených s dokončováním školních vzdělávacích programů pro čtyřletá gymnázia. Zároveň jim představíme naše aktivity, které jim pomohou při využívání programů v praxi,” uvádí Tomáš Pavlas, manažer projektu, a dodává, že setkání koordinátorů se budou opakovat každého půl roku.

Aktivity, jež Kurikulum G školám nabízí, jsou dvě: Podpora koordinátorů, která zahrnuje metody pro sdílení zkušeností, zlepšení manažerských dovedností a různé formy odborného poradenství, a Podpora učitelů, která se zaměřuje na pomoc pedagogům, nabízí jim možnost výměny zkušeností a zvyšování profesních dovedností například oborovými semináři nebo využíváním videozáznamů z ukázkových hodin. Během projektu Kurikulum G proběhne výzkum, jehož cílem bude vyhodnocení zavádění ŠVP na gymnáziích. Z jeho výstupů bude čerpáno při tvorbě standardu kvality škol a odborných doporučení pro školskou praxi.

Projekt Kurikulum G je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Více informací získáte na webových stránkách www.vuppraha.cz/kurikulumg.

Ivo Roškanin,
PR manažer projektu Kurikulum G

Skautské Velikonoční kuřátko 1.dubna 2009 Junák   









Skautské Velikonoční kuřátko – 30 korun – moc, nebo pomoc?

30 korun – moc, nebo pomoc? je motto letošní sbírky Pomozte dětem!, do které se zapojují i skauti. Až do Velikonočního pondělí budou rozdávat v ulicích za příspěvek do kasiček různé velikonoční dárky. Můžeme se těšit na žluté kuřátko usazené třeba ve skořápce od vajíčka nebo na špejli pro zapíchnutí do květináče, kterých vloni skauti vyrobili na deset tisíc. Skauti tímto způsobem pomáhají svým vrstevníkům – dětem postiženým, zanedbávaným či ohroženým. S výtěžkem téměř půl milionu korun se loni sbírka Velikonoční skautské kuřátko stala nejvýznamnější součástí sbírkové akce Pomozte dětem!

„Právě motto samotné 30 korun – moc, nebo pomoc? nechává občany zamyslet se nad tím, jak málo stačí k tomu, aby do sbírky samotné přispěli,“ uvádí koordinátorka sbírky Michaela Čakrtová. „Velikonoční skautské kuřátko pořádáme již osmým okem. Nejdřív se děti dobře baví při výrobě kuřátek a pak je s kamarády za dohledu dospělých nabízejí lidem v ulicích. Ony samy můžou přímo pomáhat – děti pomáhají dětem,“ dodává s úsměvem.

Velikonoční skautské kuřátko bude ke koupi od 30. března do Velikonočního pondělí v desítkách měst republiky. Letos se do pořádání skautské sbírky zapojilo celkem padesát dva skautských středisek. Při výrobě a prodeji kuřátek skauti odpracují tisíce hodin dobrovolnické práce. Akce se koná většinou na hlavních třídách měst.

„Sbírky se s kamarádkami z oddílu účastníme už třetí rok. Je super, že něčím, co nás baví a co sami umíme, můžeme pomoct lidem, kteří jsou stejně staří jako my a opravdu to potřebují,“ říká o sbírce 12letá skautka Petra.

Za uplynulých sedm ročníků sbírky již skauti vybrali téměř 3 miliony korun. Šek na vybranou částku předají skauti Kuřeti na Velikonoční pondělí ve večerní zábavní show „Pípni pro kuře“.

„Původně jsme si s dětmi kuřátka vyráběli na velikonoční stůl. Pak jsme přišli na to, že naše kuřátko je podobné tomu sbírkovému, a nabídli jsme spolupráci společnosti NROS, která sbírku Pomozme dětem! organizuje. Od té doby dětské výrobky pomáhají dětem, které to potřebují,“ připomíná původ sbírky vedoucí skautského oddílu v Prostějově Eva Dudíková.

Fotografie z akce Velikonoční skautské kuřátko a podrobný seznam zúčastněných měst s termíny sbírky dostanete na adrese Michaela.Cakrtova@junak.cz nebo tel. 777 663 997.

Skautská sbírka Velikonoční skautské kuřátko
Je součástí sbírky Pomozte dětem!, kterou organizuje NROS a Česká televize.
Podílí se na ní stovka dobrovolníků z řad dospělých skautů a víc než tisíc dětí.
Dohromady odpracují ve prospěch dětí v nouzi cca 15 tisíc hodin při výrobě kuřátek a jiných drobných předmětů a jejich rozdávání v ulicích měst.
Skauti se sbírky účastní poosmé a dohromady vybrali již dva miliony korun.
Junák – svaz skautů a skautek má 45 tisíc členů a je největší dětskou organizací v ČR.
Čtyři tisíce dospělých pracují v Junáku jako vedoucí skautských oddílů. Další dva tisíce zajišťují podpůrné činnosti. Dohromady má tedy skauting víc pracovníků, než například Česká televize (2500) nebo všechny české pobočky firmy McDonalds (3600). Pomoc dospělých ve skautingu činí za rok minimálně dva miliony hodin dobrovolnické práce.
Skauting je největší výchovné hnutí pro děti a mládež na světě – hlásí se k němu asi 40 milionů dětí a mladých lidí ve 216 zemích světa a v roce 2007 oslavil 100 let své existence.

Více najdete na www.skaut.cz
Jan Žáček, tiskový mluvčí

Ekologie v objektivu březen - srpen 2009 BAYER s.r.o.   

Podpořte ekologii a ochranu klimatu ve fotografické soutěži

Praha, 27.2.2009- Amatérští i profesionální fotografové mají i tento rok šanci prostřednictvím svých unikátních snímků upozornit na nutnost ochrany klimatu a naší zodpovědnosti. Firma Bayer právě vyhlašuje již šestý ročník celostátní fotografické soutěže EKOLOGIE V OBJEKTIVU, která probíhá pod záštitou Ministerstva životního prostředí, mezinárodní organizace UNEP a Českého svazu ochránců přírody. Své snímky k tématu „Klimatické změny – naše výzva“ mohou fotografové zaslat do soutěže prostřednictvím portálu www.ekologievobjektivu.cz až do 14.8.2009.

Soutěží se ve dvou kategoriích: 11 až 18 let a nad 18 let. Začátkem září zasedne odborná porota složená ze specialistů na ochranu přírody a fotografování a vybere letošní vítěze, na které čekají nejen lákavé ceny v celkové hodnotě 120.000,- Kč, ale i možnost prezentovat svá díla na prestižním místě v centru Prahy a také v rámci následné putovní výstavy po celé zemi.

V loňském roce čeští fotografové do soutěže přihlásili více než 900 ekologicky zaměřených snímků. Výběr vítězných a dalších unikátních vybraných snímků z loňského, pátého ročníku soutěže „Ekologie v objektivu“ je k vidění na různých místech ČR v rámci putovní výstavy. V nejbližších měsících ji můžete shlédnout od poloviny března do 2.dubna ve VOŠ a SOŠ v Březnici u Příbrami, následně bude až do 5.května umístěna v Podblanickém ekocentru ČSOP Vlašim. Každý můžeme pomoci bojovat proti lhostejnosti k ochraně klimatu například prostřednictvím jedinečných snímků, proto firma Bayer vybízí veřejnost - neváhejte a přihlašujte své příspěvky.

Více informací o aktivitách firmy Bayer v oblasti ochrany klimatu: www.climate.bayer.com

Mgr. Daniela Červenclová
Koordinátor korporátní komunikace Bayer s.r.o.

Cenu InAVation Awards 10. února 2009 AV MEDIA, a.s.   

  Nejvýznamnější evropské ocenění za realizovaný projekt
   v oblasti audiovizuální integrace získala česká společnost AV MEDIA



Společnost AV MEDIA, a.s. získala na slavnostním udílení InAVation Awards, které se konalo u příležitosti mezinárodní výstavy ISE 2009 v Amsterdamu, prestižní ocenění za nejlepší realizovaný projekt v oblasti audiovizuální integrace. Cenu InAVation Awards získala za integraci audiovizuálního vybavení v rámci nové budovy Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové.

V nové budově FIM UHK nalezneme špičkově vybavené posluchárny, seminární místnosti, netradiční učebny pro výuku informačních technologií i třeba systém informačních displejů. Projekt je však unikátní zejména důrazem na efektivní využití audiovizuální techniky, komfort přednášejících a jednoduché ovládání a systémovou správu veškeré techniky.

Ocenění uděluje odborná porota nejen v kategoriích audiovizuálních výrobků (nejvíce inovativní produkty), ale také v  kategoriích projektů. AV MEDIA nominovala zajímavé české realizace již v předchozích dvou ročnících a velkým úspěchem bylo, že se jí vždy podařilo postoupit mezi finalisty. I letos postoupila mezi nejlepší projekty – a to dokonce ve dvou kategoriích: Řídicí střediska (Command and control) s projektem Národního dopravně informačního centra v Ostravě a Vzdělávání (Education) s instalací Univerzita v Hradci Králové. Právě realizace na královéhradecké univerzitě byla vyhlášena nejlepší instalací roku 2008 v oblasti vzdělávání.

„Když jsem ocenění na pódiu před zraky a za potlesku více než 500 nejvýznamnějších osobností oboru audiovizuální integrace přebíral, byl jsem velmi hrdý na práci svých kolegů, kteří se podíleli na realizaci tohoto projektu. Zároveň jsem si uvědomoval, že vedle tohoto projektu máme za sebou celou řadu jiných, neméně dobrých projektů, kterými jsme v uplynulých letech pozměnili způsob využívání audiovizuální techniky v naší zemi,“
okomentoval český úspěch Ing. Petr Barcal, generální ředitel AV MEDIA, a.s.

K dobrému mezinárodnímu vnímání českých AV profesionálů přispívá i fakt, že společnost AV MEDIA, a.s. je v kontinentální Evropě teprve sedmou společností (a v ČR jedinou), která se může pochlubit prestižní oborovou certifikací AVSP (AudioVideo Solutions Provider) od profesní asociace InfoComm International.

AV MEDIA, a.s.
Ing. Ivana Perničková
ivana.pernickova@avmedia.cz
Více na www.avmedia.cz .

První akce v rámci českého předsednictví 15. prosinec 2008 MŠMT   

První akce v rámci českého předsednictví

Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy zahájilo svou první mezinárodní akci v rámci českého předsednictví v Evropské radě. Pracovní setkání skupiny na nejvyšší úrovni (High Level Group) probíhá ve dnech 15. – 16. prosince 2008 v Praze.

Atmosféra v hlavním stanu českého předsednictví, v Kongresovém centru na pražském Vyšehradě, vrcholí. Od 14:00 hod zde zasedá první neveřejná pracovní skupina svolaná MŠMT v počtu sedmdesáti zástupců členských zemí EU a Evropské komise. „Je mým potěšením přivítat naše rezortní kolegy na pracovním setkání v České republice ještě před tím, než oficiálně zahájíme české předsednictví," uvedl náměstek ministra pro evropské záležitosti, Jakub Dürr, který zasedání řídí.

High Level Group je neveřejnou platformou pro setkání vrchních ředitelů 27 členských zemí EU odpovědných za evropskou spolupráci ve vzdělávání. Již tradičně ji hostí budoucí předsednictví v měsíci předcházejícím jeho samotnému začátku. Cílem je neformálně diskutovat o strategických otázkách vývoje evropské spolupráce ve vzdělávání a odborné přípravě, především pak s ohledem na roli vzdělávání v rámci celoevropské (Lisabonské) strategie.

Předvánoční schůzka je klíčová, neboť účastníci mohou v Praze poprvé diskutovat o návrhu Evropské komise, jakým směrem by se měla ubírat unijní spolupráce ve vzdělávání po roce 2010. Ačkoli debata na toto téma probíhá již téměř dva roky, nyní se jedná o konkrétním návrhu, jehož kompromisní podoba by měla být schválena během českého předsednictví v květnu 2009.

Diskuse zástupců členských zemí se zaměří na otázky role vzdělávání v rámci Lisabonské strategie, konkrétní cíle v kontextu celoživotního učení a současně i na kvantifikovatelné cíle (tzv. benchmarks), jichž by měly členské státy do roku 2020 dosáhnout. V centru diskusí tak bezesporu bude rozvoj dalšího vzdělávání, důraz na kreativitu, inovace nebo otevřenost vzdělávacích systémů.

Více na www.msmt.cz/mezinarodni-vztahy/predsednictvi-eu-2009/prvni-zasedani-predsednictvi.

Tomáš Bouška
tiskový mluvčí MŠMT pro CZ PRES
e-mail: tomas.bouska@msmt.cz

Stipendijní program ČéDés 15. prosinec 2008 České dráhy   

České dráhy podporují studenty technických oborů Stipendijní program ČéDés

České dráhy zřídily stipendijní program pro studenty technických oborů na středních školách. Zareagovaly tak na  nedostatek technicky orientovaných potenciálních zaměstnanců a podporují svými možnostmi české školství a růst vzdělanosti v tradičních českých oborech.

Nejnovější aktivitou je Stipendijní program Čédés, který bude zahájen od školního roku 2009/2010. Cílem programu je získat budoucí zaměstnance na pozice řízení provozu (zejména na pozice strojvedoucí a obsluhy vlaku).

ČéDés je nabízen žákům 9. ročníku základních škol a je realizován na partnerských školách Českých drah. Žáci, kteří podepíší smlouvu o stipendiu, získají finanční výhody během studia a zaváží se, že po absolvování střední školy nastoupí k Českým drahám po dobu minimálně 5 let. V rámci stipendijního programu získají pravidelný měsíční finanční příspěvek ve výši 2000 Kč, a budou zdarma ubytováni na koleji. Obdrží jízdní výhody, příspěvek na studijní pomůcky, finanční odměnu za výborný prospěch, reprezentaci školy a další benefity.

„Personální projekt, který představujeme by měl zabezpečit příliv nových zaměstnanců na pozice strojvedoucí a funkce řízení provozu,“ říká Milan Joseph Ruttner, náměstek generálního ředitele ČD pro personální záležitosti, který je rád, že se téma vzájemné spolupráce škol a firmy dostává do popředí zájmu Českých drah.

Radost ze spolupráce mají i ředitelé partnerských škol. „Stipendijní program ČéDés velmi vítám a osobně od něj čekám zvýšený zájem o studium na naší škole. Do programu vkládám velké naděje,“ zdůraznil břeclavský ředitel Glier.

Vedoucí učitel odborného výcviku ze Střední školy elektrotechniky a strojírenství (SŠES) v Praze 10 Miroslav Rýdlo potvrzuje, že stipendijní program je výborná záležitost, kterou se snažili na pražské SŠES prosadit do života dlouhá léta, mrzí ho však, že program nepřišel dříve. „ Jsme nadšeni z velkorysého návrhu programu ČéDés, jaký představila právě společnost České dráhy, nicméně program přichází v době, kdy ještě klesá demografická křivka absolventů základních škol. Kdyby se tento program podařilo nastartovat zhruba před deseti lety, byli bychom dnes v jiné, možná lepší situaci.“

Žáci budou do stipendijního programu vybráni na základě výběrového řízení, které proběhne v  březnu a dubnu 2009 v  partnerských školách. Partnerské školy jsou po celé republice, zde je jejich výčet:

Střední odborná škola průmyslová Edvarda Beneše a Střední odborné učiliště Břeclav
Vyšší odborná škola a Střední odborná škola Gustava Habrmana Česká Třebová
Střední škola České Velenice
Střední průmyslová škola strojní a dopravní Děčín
Střední odborná škola Nové Město na Moravě
Střední odborná škola dopravní a Střední odborné učiliště Ostrava – Vítkovice
Střední průmyslová škola dopravní Plzeň
Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola dopravní Praha 1
Střední škola elektrotechniky a strojírenství Praha 10

Více informací o programu najdete na www.ceskedrahy.cz/Kariera.

Ing. Markéta Krausová
PR oddělení Českých drah, a.s.
e-mail: krausova@cd.cz

Betlémské světlo 2008 8. prosinec 2008 Junák   









Betlémské světlo 2008

Již v sobotu 13. prosince převezmou skauti z celého světa ve Vídni Betlémské světlo. Tento novodobý symbol Vánoc cestuje každoročně až z Betléma a dostává se do všech domácností v Evropě. V pátek 19. prosince ve 14:00 v pražské Svatovítské katedrále plamen od skautů a Českého rozhlasu převezme Jeho Eminence kardinál Miloslav Vlk, manželka prezidenta Livia Klausová, výkonný ředitel Českého rozhlasu Josef Havel a starosta skautů Josef Výprachtický. Stejně jako každý rok i  letos – již podevatenácté – ho budou čeští skauti rozvážet vlaky do všech koutů ČR a lidé si jej budou moci převzít již od soboty 20. prosince. Betlémské světlo se také bude rozdávat při řadě regionálních akcí. Současně byl spuštěn nový web pro veřejnost na www.betlemske-svetlo.cz a s ním informační kampaň.

Pro skauty je Betlémské světlo symbolem míru a přátelství. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Tak byla založena novodobá vánoční tradice, která letos slaví své dvacáté druhé výročí.

Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Betlémské světlo, dostalo po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou brněnských skautů putuje v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Místa, na kterých si lidé mohou světlo vyzvednou, stejně jako různé doprovodné akce a bližší informace budou průběžně zveřejňovány na www.betlemske-svetlo.cz .

Jan Žáček, tiskový mluvčí
GSM 777 800 254

Skauti a Člověk v tísni chtějí mít v Etiopii 10 škol 10. října 2008 Junák   









Skauti a Člověk v tísni chtějí mít v Etiopii 10 škol

V pátém ročníku sbírky „Postavme školu v Africe“ chtějí skauti a Člověk v tísni shromáždit peníze na stavbu tří škol v jednom z nejchudších států světa. Z peněz vybraných v minulých ročnících už bylo postaveno sedm škol, které dnes navštěvuje 1560 dětí. Více než polovina etiopských dětí ale stále nemá přístup ke vzdělání. Sbírka, která proběhne mezi 14. a 16. říjnem na sedmdesáti místech České republiky, bude zahájena v úterý v 10.45 v improvizované škole v ulici Na Příkopě v Praze.

„Nechceme dělat klasickou sbírku, ale pojímáme to spíš jako informační akci. Na většině míst budou k dispozici fotky postavených škol, mapy, promítání videa a děti i dospělí si tu mohou otestovat znalosti v geografickém kvízu,“ říká koordinátorka sbírky Mariana Ermlová. Nabídka stanovišť ve více než padesáti českých městech zahrnuje řadu aktivit jako lekce v žonglování, malování na obličej, zaplétání copánků a sbírku provází i bohatý program složený z koncertů, výstav či afrického festivalu. Celé akce se účastní přes dva tisíce dobrovolníků. „Pro nás skauty je důležité, že o chudobě a globálních problémech nejenom mluvíme, ale opravdu něco děláme. Navíc tak děti přijímají odpovědnost nejen za sebe, ale i za svět kolem sebe,“ uvádí Ermlová, která etiopskou misi sama navštívila.

Slavnostní zahájení celorepublikové sbírky proběhne v úterý 14. října od 10.45 v Praze na rohu ulic Na Příkopě a Havířská. Účast na zahájení přislíbili např. hudebník Michael Kocáb, předseda PEN klubu Jiří Stránský, herečka Aňa Geislerová či vědecká pracovnice Helena Illnerová, kteří budou v improvizované škole z rákosu udělovat lekce studentům pražské základní školy. Zahájení doprovodí africkými rytmy bubeníci a tanečnice ze skupiny TiDiTaDe.

První páťáci
Aktivita českých skautů a Člověka v tísni má pět let od zahájení společného projektu první hmatatelné výsledky. „Z prvních postavených škol už do páté třídy postoupilo přes čtyři sta dětí, které by jinak pracovaly na poli nebo jen memorovaly vědomosti,“ vypočítává úspěchy Jiří Plecitý, koordinátor afrických projektů Člověka v tísni. „Naše vzdělávací projekty jsou vedeny s důrazem na moderní vyučovací metody. K pedagogickým minimům například patří, že ve třídě nestuduje víc než padesát dětí, což je sice oficiální etiopský standard, ale třeba ve státních školách v okrese Boricha je ve třídě i stosedmdesát dětí.“

„Nově postavené školy se staly centrem života na vesnici,“ popisuje Plecitý další klíčovou strategii při výstavbě a dalším provozu škol. Obce se na jejich stavbě podílejí i finančním příspěvkem. Ten je v celkovém rozpočtu sice malý, ale dává všem přispěvatelům vědomí spoluzodpovědnosti. Z peněz vybraných letos mezi rodiči v Lante byla ke školní budově přistavena jedna třída, aby děti mohly pokračovat do pátého ročníku. Na její stavbu byly sice použity jen tradiční materiály jako hlína a dřevo, ale poslouží pro okamžitou potřebu vzdělání. V Yirgacheffe se zase místní komunita rozhodla podpořit učitele postavením jednoduchých příbytků, kde mohou přes školní týden přebývat. „Lidé si těch škol velmi váží. I v těžkých obdobích, jako je letošní sucho, představují jakousi naději, že se něco do budoucna mění,“ říká Plecitý.

Jak přispět
Příspěvky na sbírku „Postavme školu v Africe“ je možné vhodit přímo do kasiček skautů v ulicích nebo po celý rok posílat na sbírkové konto 222 444 555/0300 u ČSOB. Další možností je zaslat textovou zprávou ve tvaru DMS AFRIKA na telefonní číslo 87777. Cena DMS je 30 korun, na konto projektu bude připsáno 27 Kč. Novinkou je možnost přispívat pravidelně každý měsíc po dobu jednoho roku. Stačí odeslat SMS ve tvaru DMS ROK AFRIKA na číslo 87777 a z kreditu pak bude každý měsíc automaticky odečtena částka 30 Kč. Službu lze zrušit odesláním DMS STOP AFRIKA.

Více informací poskytnou
Jan Žáček, tiskový mluvčí skautů
gsm: 777 800 254
jan.zacek@junak.cz
Jiří Plecitý, koordinátor afrických projektů a sbírky Postavme školu v Africe ze společnosti Člověk v tísni
Telefon: 226 200 475
gsm: +420 777 787 698
jiri.plecity@pinf.cz

Ondrej Nadvornik, vedoucí mise v Etiopii (rozhovor je třeba dohodnout předem nejlépe emailem + telefonicky)
Telefon (Etiopie): +251916 82 88 52
         ondrej.nadvornik@peopleinneed.cz

Lokální koordinátoři sbírky:
Brno Eva Sychrová 775 621 238 evava@centrum.cz
České Budějovice Veronika Daňhová 728576313 penkavaa@seznam.cz
Plzeň Petra Vacková 776385766 veverkapetra@gmail.com
Olomouc Vojtěch Gottwald 776 285 861 gottwaldv@seznam.cz
Ostrava Jana Skopalová 776034369 jana.skopal@gmail.com
Česká Třebová Petra Kunstová 605905129 Petra.Kunstova@centrum.cz
Mladá Boleslav Martina Tůmová 777905996 tumova.martina@post.cz
Pardubice Michaela Černá 731315054 liskulka.mc@seznam.cz
Sušice Veronika Prančlová 724874873 vevep@seznam.cz
Jindřichův Hradec Petra Frühbauerová 724 803 009 petra.fruhbauerova@seznam.cz
Jablonec nad Nisou Lucie Kolischová 728307528 Lucka.Kolischova@seznam.cz

Seznam všech koordinátorů naleznete na této adrese

Více informací můžete najít na www.skaut.cz

Září – měsíc skautů 28. srpna 2008 Junák   









Září – měsíc skautů

Skauti z více jak 250 měst z celé republiky pořádají akce pro veřejnost, které probíhají celý měsíc září. Děti které na akce během září přijdou mají šanci zažít neuvěřitelné dobrodružství v podobě her, soutěží, show a netradičních sportů. Čekají na ně nejen otevřené klubovny a skautský den v zoo, ale i akce v mateřských školách, školních družinách, dobrodružné hry na internetu nebo třeba horolezecká stěna na náměstí.

„Určitě tam s kamarády půjdeme. Jsem zvědavý a chci zažít stejné dobrodružství, které znám z našeho skautského oddílu,“ uvedl 13letý skaut Petr Vlach z Berouna.

Září je pro skauty – stejně jako pro školy – důležitým momentem. Je to začátek nového roku. „Všechno se rozjíždí na novo a děti se právě v září mohou přidávat do skautských oddílů, kde mají možnost zažít nejen neuvěřitelné dobrodružství, ale především vyrůstat v bezpečném a kamarádském prostředí, podívat se za hranice, sáhnout si na GPSku nebo foťák, naučit se hrát fér a umět pracovat v týmu,“ uvedl Vojtěch Vykouk, 25letý skautský vedoucí z Vršovic.

Skautských akcích se během celého měsíce září zúčastní na 30.000 dětí. Stejný počet dětí už ve skautských oddílech vyrůstá. „V loňském roce se poprvé po dlouhé době potvrdilo zastavení poklesu členské základny. Je to především díky tomu, že se snažíme program dělat pro dnešní děti atraktivní a respektujeme prověřené hodnoty jako je kamarádství a čestnost. Věříme, že letošním rokem začne naše členská základna narůstat ještě výrazněji,“ uvedl Josef Výprachtický, starosta Junáka.

Skautské hnutí, které má na celém světě přes 40 milionů členů a prošlo jím přes půl miliardy lidí, mezi Čechy mnoho významných osobností, oslavilo v roce 2007 sto let od začátku své existence. Více informací, včetně informací o nejbližších oddílech mohou rodiče najít na www.skaut.cz

Jan Žáček, tiskový mluvčí

Čipové ISIC karty 20. 8 2008 PR POINT s.r.o.   









Čipové ISIC karty pro středoškoláky

Po tříletém zkušebním provozu čipových studentských karet ISIC, kterého se zúčastnilo téměř 17 000 studentů 60 pražských a 20 mimopražských škol, bude od letošního září projekt zpřístupněn také dalším, zejména mimopražským středním a vyšším odborným školám. „Pilotní školy, které se zúčastnily projektu, nám předaly cenné zkušenosti. Čipový ISIC se osvědčil, jak v rámci interních vstupních, docházkových a stravovacích systémů jednotlivých škol, tak i v systému Pražské hromadné dopravy. Studenti oceňují zejména jednoduchost systému a možnost používání jedné karty na vše,“ uvedl Tomáš Vyskočil, ISIC manager pro ČR. Čipová karta ISIC slouží k přístupu do školy, knihovny, jídelny, k objednávání a placení obědů, kopírování, sledování docházky nebo zpřístupnění studijních výsledků v elektronické podobě rodičům. Školy, které se rozhodnou projektu zúčastnit, umožní svým studentům využívat studentských slev a výhod mezinárodního identifikačního průkazu studenta ISIC a zároveň jim poskytnou možnost komfortního využívání služeb v rámci integrovaného systému školy.

“Naše škola se zapojila do projektu již v roce 2005, jako pilotní. Po dohodě vedení školy se SRPŠ, karta ISIC nahradila žákovský průkaz a používají jej všichni žáci! U této příležitosti byl obnoven IS ve školní jídelně, který využívá pro ověření právě karty ISIC/ITIC. Tento systém postupně rozšiřujeme o elektronické otevírání dveří po budově školy a o docházkový systém. Žáci mají také k dispozici samoobslužnou kopírku s ověřováním na bázi karet ISIC. Každoročně také škola organizuje hromadné objednávky cestovního pojištění pro držitele průkazů ISIC/ITIC. Počet pojištění každoročně stoupá. Za dobu projektu jsme se na škole nesetkali s jakýmikoliv protesty proti kartám ISIC. Dá se přímo říci, že žáci se zajímají o aktivní využívání těchto průkazů i k mimoškolním aktivitám,“ uvedl Tomáš Zachat, vedoucí informačního centra SPŠ, Praha 10, Na Třebešíně 2299.

Čipové karty už fungují téměř na všech veřejných vysokých školách v ČR a v současné době na elektronický systém začínají přecházet i školy střední a vyšší odborné. Školy zavedením čipových karet získávají mnoho výhod. Zavedení čipových ISIC karet přináší například i zvýšení bezpečnosti ve školách. Průkazy jsou opatřené fotografií držitele a poskytují tak kromě elektronické kontroly i možnost vizuální kontroly osob vstupujících do objektů školy.

Výhodou pro rodiče je možnost získání přehledu o školních finančních výdajích svých dětí, kartu totiž lze „nabíjet“ kreditem, který následně může být použit pouze pro školní potřeby a rodiče tak mají jistotu, že svěřené prostředky byly opravdu použity např. na nákup oběda.

Kromě zvýšené bezpečnosti odpadají školám náklady spojené s úkony, které karty zajišťují elektronicky, případně jsou výrazně zjednodušeny a zefektivněny (ostraha, administrativa, evidence žáků). Při vhodném propojení systému s internetem si mohou rodiče kontrolovat docházku svého potomka a některé školy jim elektronicky zprostředkovávají i přehled klasifikace.

Zavedení čipových karet však pro studenta znamená také náklad. Proto, aby byl tento finanční vklad odpovídajícím způsobem vyvážen, školy mohou studentům nabídnout právě čipovou kartu ISIC, která je zároveň mezinárodně uznávaným průkazem studenta, a kterou mohou studenti využívat k čerpání studentských benefitů v ČR i zahraničí. V Česku jsou pro studenty připraveny slevy v lyžařských areálech, knihkupectvích, kinech, divadlech, na hudebních festivalech nebo ve sportovních zařízeních, mohou si zařídit výhodné cestovní pojištění, získat slevy na dopravu, ubytování a další benefity. První pořízení čipové karty ISIC vyjde studenta na 230 Kč, prodloužení platnosti každý další rok stojí 120 Kč, takže počáteční investice se studentům vrátí během prvních pár použití karty. Distributorem mezinárodních studentských průkazů ISIC pro českou republiku je z pověření World Youth and Student Educational and Travel Confederation společnost GTS ALIVE s.r.o. (www.alive.cz). Středním školám je v rámci tohoto programu nabízen kompletní servis od výroby karet po správu dat v databázi a konzultace. Průkaz je vydáván pod záštitou EU a UNESCO.

Základní fakta o kartě ISIC

- Jediný mezinárodně platný průkaz studenta vydávaný pod záštitou UNESCO a EU
- garantem karty ISIC je World Youth and Student Educational and Travel Confederation (WYSETC)
- průkaz je akceptován ve 120 zemích po celém světě
- studentům slouží již od roku 1955
- v ČR je 231842 držitelů karty ISIC (2006/07)
- karta poskytuje výhody na cca 1600 místech po celé ČR (cestování, ubytování, kultura, sport, nákupy, pojištění, bankovnictví)
- od roku 2002 drží Česká republika mezi 120 členskými zeměmi prvenství v rozvoji ISIC benefitů
- pozitivní zkušenosti s rozvojem čipových karet na VŠ – úspěšně zavedena na 23 veřejných vysokých školách v ČR
- úspěšná spolupráce s 80 středními školami
- karta ISIC je certifikována normou ISO, obsahuje bezpečnostní znaky, osobní data držitelů jsou zaznamenána elektronicky, což zabraňuje zneužití karty - ISIC karta svým držitelům poskytuje informační servis v podobě webového portálu www.alive.cz, ALIVE magazínu, pravidelné road show ALIVE tour a dalších komunikačních aktivit
- GTS ALIVE s.r.o. je odborníkem na slevové karty. Kromě ISIC pro SŠ a VŠ vydává i kartu ISIC SCHOLAR pro žáky základních škol, ITIC pro učitele a ALIVE pro nestudenty do 26 let

Studenti využívají ISIC už přes 50 let

Slevová karta ISIC je jediným mezinárodně uznávaným dokladem studenta, který jako nástroj podpory mobility studentů garantuje organizace UNESCO. Karta ISIC má za sebou dlouhou historii, studenti si její první výhody mohli dopřát už v roce 1955. Myšlenka vzniku průkazu, který bude pomáhat studentům, však sahá ještě dál. V roce 1949 studentské unie založily International Student Travel Confederation (ISTC). Jejím cílem bylo zpřístupnit studentům a mladým lidem cestování, jako jednu z cest vytváření mezinárodního porozumění v poválečném světě. Dnes mohou držitelé karty využít výhody ve 120 zemích.

ISIC v České republice

V České republice si zelená kartička již dávno získala značnou popularitu. Ve své peněžence ji má téměř 232 000 českých studentů, kteří mohou využít nejrůznější druhy výhod na cca 1600 místech po celé ČR. Česká republika je dlouhodobě vyhlašována jako země s největším rozvojem benefitů. Oficiálním vydavatelem průkazů v ČR je, na základě pověření světové organizace World Youth and Student Educational and Travel Confederation (WYSETC), společnost GTS ALIVE, karty jsou vydávány pod záštitou EU a UNESCO.

České univerzity zavedly kombinovanou čipovou kartu ISIC

23 největších českých univerzit již používá kombinovanou čipovou ISIC kartu, která kromě klasických výhod slouží studentům k řešení praktických úkonů v rámci systému jejich škol, mohou se jejím prostřednictvím přihlašovat ke zkouškám, poskytuje přístup do knihoven nebo univerzitní jídelny.
„Za celou dobu, tj. od roku 1999, kdy prvními průkopníky byla Masarykova univerzita v Brně a Ostravská univerzita, neobdrželo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy žádnou stížnost. A tento průkaz používají vedle výše uvedených vysokých škol dnes všechny velké univerzity včetně UK, ČVUT, VUT v Brně, Vysoké školy Báňské – TU Ostrava a dalších. Nezanedbatelným faktem je rovněž skutečnost, že se jedná o průkaz schválený a podporovaný organizací UNESCO i Evropskou unií. Velice si vážíme této dlouholeté a pro studenty i pedagogy také přínosné spolupráce.“ Václav Vaniš - ředitel odboru vysokých škol MŠMT ČR, 2007

Čipovou ISIC kartu využívají univerzity:
UK v Praze, AMU v Praze, AVU v Praze, VŠE v Praze, VŠCHT Praha, ČVUT v Praze, VŠUP v  Praze, ČZU v Praze, JČU v Českých Budějovicích, VŠB-TU v Ostravě, OSU v Ostravě, MU v  Brně, MZLU v Brně, VFU v Brně, VUT v Brně, UHK v Hradci Králové, UP v Olomouci, TU v Liberci, UJEP v Ústí n. L., VŠP v Jihlavě, JAMU v Brně, UTB ve Zlíně, SU v Opavě.

Jak získat průkaz ISIC?
Držitelem ISIC karty se může stát každý, kdo je žákem nebo studentem středního odborného učiliště, střední, vyšší odborné nebo vysoké školy plně uznávané Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) ČR. Nárok na ISIC kartu mají rovněž studenti jednoletého studia jazyků akreditovaného MŠMT jako pomaturitní studium. Získání průkazu ISIC je vázáno na prezenční formu studia, zároveň však není omezeno horní ani dolní věkovou hranicí. Žáci základních škol nárok na průkaz ISIC nemají, výjimku tvoří pouze studenti víceletých gymnázií, kteří však kartu mohou získat až od 12 let.

Učitelům je určena karta ITIC
Karta ITIC je jediný mezinárodně uznávaný doklad učitelské profese. Učitelé s touto kartou získají mnoho zajímavých slev v oblasti cestování, kultury, sportu a volného času u nás i v zahraničí. Držitelem karty se můžete stát každý, kdo je zaměstnán jako učitel po dobu minimálně jednoho roku, přičemž škola, na které vyučuje je akreditována Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Vybrané ISIC benefity v ČR

- Příspěvek na kartu ISIC
příspěvek 200 Kč na kartu ISIC při zřízení konta G2 v Komerční Bance a České spořitelně

- Hudební a filmové festivaly - každoročně cca 30 festivalů
Colours of Ostrava - 110 Kč
Rock for People – 100 Kč
Sázavafest – 100 Kč
Vizovické trnkobraní - 60 Kč
Eurotrialog Mikulov – 50 Kč

- Lyžařské areály - každou zimu - 14 lyžařských areálů 
Skiareál Špindlerův mlýn – sleva – 20%
Červenohorské sedlo – sleva 15%
Kohůtka, Razula - sleva - 20%

- Dopravci - České dráhy, Interbobikbus, ČSAD Semily, ČSAD Jihotrans

- Restaurace
KFC,McDonald´s - výhodné ISIC nabídky
Pizzeria Einstein – menu 2 za 1
Pizzeria Karavella – menu 2 za 1

- Obchody - Lee, Wrangler – sleva 20%, Levi´s - sleva 10%, Sunset Suits - sleva - 10% , Snowboard Zezula Brno – sleva 10%, Sportisimo 10%, Hudy Sport 7%, knihkupectví Barvič a Novotný, Beta Dobrovský, Neoluxor 10%, HP Market 30%

- Zábava - Divadlo Husa na Provázku, Divadlo v Dlouhé - sleva 30%, Village Cinemas, CineStar – snížené vstupné.

- Autoškoly – autoškola Canocar Brno, Navrátil Brno, autoškola Kříž - Praha a Středočeský kraj

- Ubytování v ČR - síť hotelů OREA Hotels - sleva 2 za 1, kempy a chatové osady

- Cestovní pojištění - cestovní pojištění Uniqa v několika variantách za jedinečnou cenu 200 - 400 Kč (dle zvolené varianty) za celou dobu platnosti karty

Kompletní seznam slev a dalších informací jsou k dispozici na www.alive.cz

Electronic Arts EURO 2008 5. května 2008 Českomoravský svaz progamingu   

Fujitsu Siemens Computers turnaj základních a středních škol ve hře Electronic Arts EURO 2008

Praha 5. května 2008 – Českomoravský svaz progamingu (ČMSP) pořádá další herní turnaj určený žákům a studentům základních a středních škol v České republice i na Slovensku, tentokrát se bude soutěžit ve fotbalové hře UEFA EURO 2008 od Electronic Arts. V těsné spolupráci s partnery turnaje Fujitsu Siemens Computers a Electronic Arts se podařilo pro nejlepší soutěžící zajistit pěkné ceny v hodnotě několika desítek tisíc Kč, vítěz se může kromě jiného těšit na multimediální počítač Fujitsu Siemens SCALEO.

Do turnaje můžou základní a střední školy přihlásit na mailu skoly@pgcc.cz libovolný počet svých žáků a studentů, registrace je zdarma a potrvá do neděle 11. května. Ve druhé polovině května bude potom ve 28 hernách sítě PG Cyber Café v ČR a na Slovensku odehráno kvalifikační kolo, 128 nejlepších hráčů si zajistí postup do semifinále. To se uskuteční 3. června v hernách VOLNÝ PGCC Anděl Praha a VOLNÝ PGCC Velký Špalíček Brno, 8 nejlepších si vybojuje postup do finálového turnaje hraného 10. června v pražské herně VOLNÝ PGCC Nový Smíchov.

Harmonogram:
30.4.-11.5.2008 - registrace škol do turnaje
19.5.-21.5.2008 - kvalifikace na semifinále (tréninky 12.5.-14.5.2008)
26.5.-28.5.2008 - kvalifikace na semifinále (tréninky 22.5.-23.5.2008)
3.6.2008 - semifinále v Praze a v Brně
10.6.2008 - grand finále v Praze o titul, pohár a hodnotné ceny

Finálový turnaj bude přenášet herní televize PG24 (www.pg24.tv), kromě komentovaných zápasů uvidíte i rozhovory s účastníky a závěrečné vyhlášení vítězů. Vzhledem k zajímavým cenám se dá očekávat účast předních českých a slovenských progamingových hráčů, ve všech předchozích turnajích ale vždy došlo k nějakému překvapení, a proto se je na co těšit. Více informací o Fujitsu Siemens Computers turnaji základních a středních škol ve hře Electronic Arts EURO 2008 se dozvíte na domovských stránkách akce http://skoly.cmsp.cz, lze tam najít například rozdělení cen pro nejlepší hráče anebo přesný postup při registraci.

Partnery Fujitsu Siemens Computers turnaje základních a středních škol ve hře Electronic Arts EURO 2008 jsou společnosti Fujitsu Siemens Computers, Electronic Arts a PG Cyber Café, mediálním partnerem pak herní televize PG24.

O Českomoravském svazu progamingu:
Českomoravský svaz progamingu (ČMSP) je občanské sdružení založené v roce 2003 za účelem zviditelnění a propagace profesionálního hraní počítačových her, zabývá se i unifikací herních pravidel na domácí scéně. ČMSP pořádá pravidelné turnaje v rámci seriálu Mistrovství České republiky v počítačových hrách, finále tohoto seriálu je nejvýznamnější akcí českého kompetitivního hraní a koná se pravidelně na veletrhu Invex. Více o ČMSP naleznete na adrese http://www.cmsp.cz/.

Kontakt:
Daniel Mikšovský – předseda výkonného výboru
Tel.: +420 603 419 870
Email: dm@cmsp.cz

O společnosti Fujitsu Siemens Computers:
Fujitsu Siemens Computers je vedoucím evropským dodavatelem IT produktů se strategickým zaměřením na oblast mobilních a dynamických datových produktů, služeb a řešení. Široké produktové portfolio společnosti sahá od kapesních počítačů přes notebooky, kancelářské počítače a pracovní stanice až po dodávky podnikové infrastruktury, serverů a systémů úschovy dat. Fujitsu Siemens Computers působí na všech důležitých trzích v oblasti Evropy, Středního východu a Afriky. Další informace lze získat na internetové adrese www.fujitsu-siemens.cz.

Kontakt:
Marek Němec – PR Manager
Tel.: +420 233 034 065
Email: marek.nemec@fujitsu-siemens.com

Evropa 2045 Generation Europe   

Evropa 2045
Výuka s pomocí počítačových her?

Od března tohoto roku je českým základním a středním školám zdarma k dispozici ojedinělá pomůcka pro výuku občanské nauky a ZSV.

Projekt Evropa 2045 je on-line vzdělávací počítačová simulace, jejímž cílem je poskytnout pražským (a v další fázi projektu i všem dalším) středním školám ojedinělou pomůcku pro výuku občanské výchovy a společenských věd.

Jde o aplikaci simulující fungování Evropské unie, v níž studenti – v roli představitelů jednotlivých států EU – spravují svěřené území a společně rozhodují o budoucnosti Evropy. Simulátor staví hráče před různé problémy, které je zapotřebí řešit. Studenti diskutují o nejúčinnějších strategiích a v rámci hry mají za úkol prosadit a obhájit svoji vizi budoucí Evropy. Kromě řady konkrétních znalostí z oblasti politologie, ekonomie, geografie a mezinárodních vztahů získávají mnoho dalších dovedností (informační gramotnost, schopnost týmové práce, systémové analýzy, kritické myšlení atp.).

Simulace a školící modul pro učitele jsou školám k dispozici zdarma. Aplikaci vyvíjí nezisková organizace Generation Europe ve spolupráci s odborníky z Univerzity Karlovy (MFF UK, ÚISK FF UK), Asociace pro mezinárodní otázky, CIANT a Gymnázia Sázavská.

Simulaci Evropa 2045, informace o seminářích pro učitele a volně přístupnou databázi o Evropské unii naleznete na internetové adrese www.evropa2045.cz.
Informace o probíhajících školení pro učitele naleznete na http://www.generation-europe.cz/cz/106-nabidka-kurzu-pro-pedagogy-ss/.

SPORT BEZ PŘEDSUDKŮ 4. března 2008 Ewing PR   

SPORT BEZ PŘEDSUDKŮ

Sport bez předsudků je projekt, který vznikl v roce 2004. Jedná se o projekt, jehož cílem je nabídnout dětem ze základních škol sport jako alternativní a smysluplnou možnost trávení volného času. Děti se postupně zábavnou formou seznamují s vybranými druhy sportů, u kterých je kladen důraz na vzájemnou komunikaci ve skupině (fotbal, bezkontaktní a kontaktní ragby) a se sporty, kde je zapotřebí určité individuality (atletika a biketrial).

Projekt je určen základním školám v těchto věkových kategoriích:

MINI 3. – 4. třída,
BENJAMIN 5. – 7. třída
JUNIOR 8. – 9. třída

V rámci školy se děti účastní prezentačních dnů, kde si mohou vyzkoušet 4 sporty- 2 individuální (atletika, biketrial) a 2 kolektivní (bezkontaktní a kontaktní ragby). Tyto tréninkové dny probíhají od dubna do května a vyvrcholením je pak červnový Velký sportovní den, kdy během jednoho dne současně probíhají závody v již zmíněných sportech a děti si tak mohou vychutnat atmosféru velkých sportovních závodů. Ty nejlepší budou odměněny na stupních vítězů medailí, diplomem, věcnou cenou a poháry.

Za účast na prezentačních dnech a na Velkém sportovním dni získávají základní školy bonusové body, které mají určitou peněžní hodnotu a do škol se vrátí v podobě výběru nového sportovního vybavení. Každý rok se tak do škol ve čtyřech regionech rozdělí 176 800 Kč. Základní školy byly s nabídkou k přihlášení se do projektu informováni začátkem ledna 2008.

Sport bez předsudků je projekt, jehož cílem je popularizace sportu a sportovních disciplín mezi školní mládeží, zvláště mezi dětmi ze sociálně slabších rodin, které jsou dnes nejvíce ohroženy negativními sociálně patologickými vlivy jako jsou např. kriminalita a závislost na návykových látkách. Cílem projektu je, aby se co nejvíce dětí později začlenilo do organizovaného kolektivu sportovců, kde mohou ukázat svůj talent, schopnosti, ale hlavně nalézt pocit uplatnění. Od roku 2004 se do projektu zapojilo cca 16600 dětí z celkem 224 základních škol, díky projektu vznikla Školní ragbyová liga a liga ženského ragby v ČR.

Záštitu nad projektem letos převzali: Česká ragbyová unie, Českomoravský fotbalový svaz, Praha 6, město Semily Praha 13, Liberecký kraj, Ministerstvo vnitra, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a další.

Pro více informací navštivte naše webové stránky www.sportbezpredsudku.cz

Jak sportovat bez předsudků

Praha, 4. března 2008 – Letos se uskuteční již pátý ročník zcela ojedinělého projektu Sport bez předsudků, který je sociálním projektem prevence kriminality pro děti 3. – 9. tříd základních škol. Jeho cílem je představit dětem sport jako alternativní a smysluplnou možnost využití volného času. Projektu se v minulých letech zúčastnilo již 16 616 dětí z 224 základních škol.

Celý projekt začne v dubnu, kdy se děti budou moci seznámit na prezentačních dnech s kontaktním a bezkontaktním ragby, v květnu se sporty, kde je zapotřebí určité individuality, s atletikou a biketrialem. Zakončen pak bude v červnu Velkým sportovním dnem, kde základní školy mimo jiné získají za účast na projektu bonusové body, které mají určitou peněžní hodnotu a do škol se vrací v podobě nákupu nového sportovního vybavení. Každý rok je tak do škol ve čtyřech regionech rozděleno 176 800 Kč.

Letošní ročník bude probíhat v Praze, v Libereckém kraji, v Ostravském kraji a Zlínském kraji.

„Ze všech těchto regionů, kromě Ostravského kraje, kde je již naplněna kapacita, se mohou základní školy stále ještě do projektu přihlásit. Přihlášky naleznou na internetových stránkách projektu www.sportbezpredsudku.cz,“ uvedla Jana Moravcová, koordinátorka projektu.

Sport bez předsudků tento rok opět podpořilo mnoho známých osobností – prezident České ragbyové unie a bývalý eurokomisař Pavel Telička či tvář projektu Lucie Vondráčková, které se projekt líbí hlavně proto, že „podporuje sportovního ducha v každém z nás a největší očekávání vkládá do mladých talentů“.

Projekt vznikl v roce 2004 s cílem ukázat dětem, že smyslem sportu není jen úspěch za každou cenu nebo zisk fyzické kondice, ale pocit uspokojení ze sebe sama, z kooperace s ostatními, dobrý pocit ze svého výkonu nebo pocitu sounáležitosti se svými vrstevníky.

Více informací o projektu naleznete také v přílohách tohoto emailu a na webových stránkách www.sportbezpredsudku.cz. V případě zájmu Vám rovněž zašleme prezentační video z proběhlých ročníků.

Pro více informací kontaktujte:
Zuzana Kosáková
Ewing PR
interni@ewingpr.cz

Internet pomáhá v prevenci závislostí 4. prosince 2007 SANANIM   

Internet pomáhá v prevenci závislostí

Tisková konference se koná 4. prosince 2007 v 10.00 hodin v Café Therapy, Školská 30, Praha 1.

Představíme vám:
- ojedinělou aplikaci pro hodnocení v oblasti drogové primární prevence ve školách a
- jednoduchý on-line test pro zhodnocení míry závažnosti konzumace alkoholu.

V Evropě jedinečný online nástroj pro hodnocení v oblasti drogové primární prevence ve školách – webová aplikace a monitorovací dotazníky, které budou od 1.12.2007 k dispozici na http://www.odrogach.cz.

Unikátní webová aplikace slouží k vyhodnocení míry konzumace drog, postojů a např. i školního prostředí i jeho vnímání dětmi, rodiči, pedagogy a ostatními zaměstnanci školy. Aplikace zcela automaticky vyhodnocuje soubor osmi dotazníků a data poskytuje v reálném čase. Navíc umožňuje pracovat jen s některými vybranými tématy a zaměřit se tak na konkrétní oblast, jako jsou například: Konzumace drog. Hlavním účelem školního programu prevence drog je zabránit nebo snížit míru užívání drog, a proto je přirozené, že je třeba zjistit míru konzumace drog. Jde nejen o míru užívání, ale i o to, za jakých okolností k užívání drog dochází.

Postoje k drogám. Jsou úzce spojeny s vlastním užíváním drog, kterému často předcházejí liberální postoje. Postoje lze měřit tak, že se studentům kladou otázky o tom, co si myslí o různých drogách a jejich užívání.

Vnímání rizik. Hraje klíčovou roli při formování postojů a případném užívání drog. Má-li žák či student mylné představy o rizicích spojených s užíváním drog, může to ovlivnit jeho postoj i chování. Takové otázky poslouží jako dobrý základ pro diskuze o drogách.

Všechny dotazníky a podrobný návod, jak postupovat, budou nově k dispozici na webové stránce odrogach.cz. Testy jsou anonymní a veškerá získaná data jsou zabezpečena, takže k nim má přístup pouze škola sama. Výsledky hodnocení může škola použít také při přípravě primárně preventivních programů a následnému vyhodnocení jejich efektivity.

Tento evaluační nástroj je jedním z výstupů projektu Evropská zdravá škola a drogy, který je společnou evropskou aktivitou zaměřenou na podporu rozvoje standardů kvality školní drogové prevence.

Jak jste na tom s alkoholem? Otestujte se na http://alkotest.drogy.net

A-Test je jednoduchý a dostupný nástroj krátké intervence při problémech působených alkoholem (vyplnění trvá cca 5 minut). Součástí je tzv. AUDIT test vytvořený WHO pro zhodnocení míry závažnosti konzumace alkoholu. Klientům/pacientům přináší atraktivním způsobem odpověď na otázku: „Jak jsou na tom s alkoholem?“ i praktická doporučení ohledně bezpečnější konzumace alkoholu

Na základě výsledků A-Testu lze doporučit následnou odbornou intervenci (od jednoduché rady až po další diagnostické vyšetření a léčbu). Další doporučení ohledně intervencí u problémů působených alkoholem, nástroje pro snížení konzumace alkoholu, praktické informativní články o konzumaci alkoholu a další informace jsou naleznete na: http://www.drogy.net - portál „Alkohol“.

Na tiskové konferenci budou informovat:
PaedDr. Martina Richterová Těmínová, předsedkyně o. s. SANAMIN
Mgr. Jiří Richter, ředitel o.s. SANANIM
Mgr. Nina Janyšková, krajská protidrogová koordinátorka, Magistrát hl. m. Praha
PaedDr. Jiří Pilař, ředitel Odboru speciálního vzdělávání MŠMT
Olina Kudová, koordinátorka projektu Internetová primární prevence
Mgr. Martin Šefránek, koordinátor projektu A-test

Bližší informace podá
PhDr. Veronika Maxová, o. s. SANANIM, tel.: 284 825 817, mobil 603 166 004 maxova@sananim.cz

SANANIM (sanitas animae - zdraví duše) se od svého vzniku v roce 1990 zabývá prevencí, péčí a léčbou závislostí na nealkoholových drogách a usiluje o poskytování profesionální a co nejkomplexnější pomoci svým klientům.


Abeceda OSN Informační centrum OSN   
ZVEME VÁS NA VÝSTAVU : Abeceda OSN

Jsou globalizace, civilizace, lidská práva, změny klimatu nebo mír pouhými slovníkovými frázemi? Nebo mají svuj reálný význam pro každého obyvatele planety? Jsou mladí lidé v dnešním světě pouhými konzumenty často protichůdných zpráv, nebo si dokážou najít cestu k porozumění palčivých globálních témat současnosti?

To jsou základní otázky, které stály u zrodu projektu Informačního centra OSN v Praze Abeceda OSN. Jeho výsledkem je stejnojmenná výstava a publikace, které byly slavnostně představeny veřejnosti v pražském Domě OSN u příležitosti Dne Spojených národu - 24. října.

Výstava je přístupná v pracovní dny od 9 do 17 hodin ve vstupních prostorách Domu OSN na náměstí Kinských 6, Praha 5. Srdečně zveme žáky a studenty i všechny další zájemce. Prohlídku výstavy je možné spojit s programem pro studenty v Informačním centru OSN

Publikaci ve formátu pdf. (5,15 MB) si můžete stáhnout zde.

Informace take na stránkách IC OSN.

Daniela Richterová
I n f o r m a c n í c e n t r u m O S N

Škola může fungovat i na Linuxu 29.10.2007 OSS Alliance   


OSS Alliance a MŠMT: Škola může fungovat i na Linuxu

OSS Alliance pořádá ve čtvrtek 15. listopadu konferenci Moderní škola na Linuxu. Ve spolupráci s Ministerstvem školství České republiky představí zástupcům českého školství možnost, jak postavit výuku na svobodném softwaru. Úspěšně tento model funguje několik let na Základní škole Máchovo náměstí v Děčíně a dalších středních i vysokých školách. OSS Alliance také na začátku konference předá výzvu zástupci ministerstva školství k zavádění svobodného softwaru ve výuce.

„Je to poprvé, kdy se ministerstvo zabývá myšlenkou open-source. Možnosti svobodného softwaru jsou ve školách obrovské a přitom mají téměř minimální využití. Výhodou je nulová pořizovací cena i menší náročnost na hardware oproti uzavřenému softwaru,“ uvedl předseda OSS Alliance Filip Molčan. Vzhledem k tomu, že open-source software je zadarmo, tak i účastnický poplatek na konferenci je 0 korun.

Základní informace
Pořadatel: OSS Alliance, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Kdy: 15. listopadu 9:00 hodin
Kde: Historická budova MŠMT, Karmelitská 529/7, Praha-Malá Strana (Loc: 50°5'7.383"N, 14°24'13"E)
Cena: Zdarma

Program konference
09.00 - 09.10 Předání výzvy na používání OSS/FS ve školství
09.10 - 09.25 OSS Alliance a školství (Filip Molčan, OSS Alliance)
09.30 - 09.55 Život s Linuxem...na základní škole (Martin Lána, ZŠ Máchovo nám.)
10.00 - 10.25 Přístup IBM k open-source a jeho podpora na školách (Jan Louda, IBM ČR)
10.30 - 10.55 Komerční a komunitní distribuce Linuxu (Aleš Kučera, Novell)
11.00 - 11.25 eLearning v celoživotním vzdělávání (Saša Vidovič, INES International)
11.30 - 11.55 Školní web na Drupalu (Jakub Suchý, Drupal.cz)
12.00 - 12.25 Občerstvení
12.30 - 12.55 Otevřená kancelář pro školy (Michal Sklenář, Software602)
13.00 - 13.25 Život s Linuxem...na střední škole (Janek Wagner, Ceskaskola.cz)
13.30 - 13.55 Výukový software pod Linuxem (Bohumil Vošický, Terasoft)
14.30 - 15.00 Zkušenosti s OSS ve školství - panelová diskuze (Martin Lána, Janek Wagner, Filip Molčan)
15.00 Občerstvení, diskuze, ukončení konference.

V případě potřeby nás kontaktujte:
Filip Molčan
filip.molcan@oss.cz

Martin Chlouba

Portál věnovaný projektovému vyučování Erudis, o.p.s.   
Portál věnovaný projektovému vyučování

Nový školní rok a povinnost učit podle vlastních školních vzdělávacích programů přinesly školám i učitelům mnoho změn a také mnoho práce. Pomocnou ruku jim nabízí portál věnovaný projektovému vyučování, který vznikl v rámci projektu „Projektové vyučování a integrovaná tematická výuka“, realizovaného společností Erudis, o.p.s., ve spolupráci s občanským sdružením JOB.

Pražské školy najdou portál na adrese www.projektovevyucovani.cz, mimopražským je určena doména www.projektovavyuka.cz.



Kromě stručných informací o historii a principech projektového vyučování nabízí portál učitelům databázi podrobně popsaných vyučovacích projektů. V tuto chvíli je v databázi 17 projektů připravených k okamžité realizaci. U každého projektu jsou uvedeny základní údaje (délka trvání, věková skupina dětí, pro které je projekt určen, průřezová témata a oborové kompetence, kterých se projekt týká, klíčové kompetence, které projekt rozvíjí), detailní popis projektu, seznam pomůcek a zdrojů, obrazová dokumentace z realizace projektu (fotografie, popř. videosekvence) a přílohy (pracovní listy, metodiky, návody a další materiály ke stažení). Vyhledávání v databázi je jednoduché a intuitivní, založené na filtrování: vyhledávat je možné podle délky trvání projektu, věku žáků či podle klíčových slov.

Přílohy ke stažení:
Pokud se učitelé na portálu zaregistrují (stačí kliknout na tlačítko „Zaregistrujte se“, k registraci je třeba znát REDIZO školy), mohou do databáze vložit své vlastní projekty, a tím jednak představit veřejnosti své aktivity, jednak nabídnout ostatním učitelům své nápady jako inspiraci. Ke vkládání projektů slouží jednoduché a intuitivní formuláře.

Součástí portálu je také eLearningový kurz – zaregistrovaní učitelé ho najdou pod odkazem Kurz v horním menu. Přístupné jsou v tuto chvíli první 3 lekce, věnované současným trendům ve vzdělávání, temperamentu, typům inteligence a stylům učení a konečně jedné z metod práce s textem. Další lekce budou přidávány postupně a budou se věnovat mj. metodám a technikám aktivního učení, způsobům hodnocení, organizační stránce projektů atd.

Oba portály – pražský i mimopražský – jsou přístupné všem učitelům zdarma.

Lumír a Mojmír – průvodci kurzem


Případné dotazy, připomínky, návrhy, tipy, nabídky vlastních projektů směřujte prosím na koordinátorky projektu, Pavlu Etrychovou (petrychova@erudis.cz) nebo Lenku Schimmerovou (lschimmerova@erudis.cz).
Projekt byl podpořen v rámci opatření 3.1 Jednotného programového dokumentu pro Cíl 3 a Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů a je financován z Evropského sociálního fondu, rozpočtu České republiky a rozpočtu hlavního města Prahy.

Mezinárodní pohádkový festival 17. – 21. října 2007 divadla Minor   
Malá scéna divadla Minor

Mezinárodní pohádkový festival

DOBRÁCI / GOODIES

Česká republika / Irsko / Německo

17. – 21. října 2007

Divadlo Minor vstoupilo do mezinárodního projektu, jehož tématem je “Přiblížení cizích jazyků prostřednictvím pohádek”. V rámci projektu se koná Mezinárodní pohádkový festival, u jehož příležitosti vznikne představení spojené s workshopem Dobráci/Goodies. Nazkouší jej mezinárodní skupina herců z Čech, Irska, Švýcarska a Argentiny. K režii této výjimečné inscenace byl přizván Jiří Havelka, který se improvizaci a tvorbě na principu hry úspěšně věnuje již několik let. Jeho domovskou scénou je Studio Ypsilon, také je členem souboru VOSTO5. Scénografie se ujali domovští výtvarníci Jakub Zich, autor kreslených programů divadla Minor, a Dagmar Urbánková.

Cílem inscenace a celého festivalu je umožnit dětem bezprostřední setkání s rodilým mluvčím, seznámení se s cizím jazykem hravou formou a v divadelním prostředí.

V inscenaci kromě češtiny zazní angličtina a němčina, součástí akce je výstava přibližující dětem zúčastněné země (Irsko, Německo).

Po každém představení mohou děti i jejich doprovod zůstat v divadle a zúčastnit se hudebního a jazykového workshopu, případně se občerstvit v našem divadelním baru.

Festival bude zahájen autorským kabaretem Petra Vodičky “Vícezrnný koláček štěstí”.

Malá scéna divadla Minor funguje od roku 2005. Zpestřuje repertoár divadla o netradiční formy a témata, inscenace se často hrají v neobvyklém uspořádání sálu, také se zde prezentují studenti a absolventi katedry alternativního a loutkového divadla DAMU. Poslední inscenace, “Z knihy džunglí” v režii Jiřího Adámka (premiéra 11. května 2007), získala na festivalu Mateřinka tři ceny (za režii, scénografii a nejlepší inscenaci určenou dětem od 5 do 7 let).


Malá scéna divadla Minor

Mezinárodní pohádkový festival

DOBRÁCI / GOODIES

Česká republika / Irsko / Německo

17. – 21. října 2007

ve čtvrtek a v pátek od 18 hodin
v sobotu a v neděli v 15 hodin

Víte, že existuje “Mezinárodní institut dobra”? A právě tam zjistili, že lidé přestávají věřit, že dobro vítězí nad zlem!
“Oddělení šťastného konce” vyhlašuje konkurz na pohádkové postavy z celého světa, které mohou změnit svět!

vícejazyčné interaktivní představení s účastí herců z Čech, Slovenska, Irska, Německa a Argentiny
přiblížení cizích jazyků prostřednictvím pohádkových postav
jazykový a hudební workshop s rodilým mluvčím
prezentace zúčastněných zemí

Supervize, koordinace: Petra Zámečníková a Markéta Richterová
Režie: Jiří Havelka
Výprava: Jakub Zich a Dagmar Urbánková
Hudba: Santiago Blaum

Hrají:
Nicole Kealy (Irsko), Markéta Richterová (ČR), Tatiana Eva Saphir (Argentina), Rahel Savodelli (Švýcarsko), Santiago Blaum (Argentina), Pavol Smolárik (SR)

doporučeno divákům, co umí číst a psát

Festival vzniká za podpory vzdělávacího programu Evropské unie SOCRATES II (podprogram LINGUA). Hlavním organizátorem je Peißnitzhaus- Verein z Halle (Německo), dalším partnerem je Camphill z Dublinnu (Irsko).

Ředitel: Zdenek Pecháček
Produkce: Kateřina Hakenová

divadlo Minor, scéna hl. města Prahy, Vodičkova 6, Praha 1, tel. 222 230 239, e-mail minor@minor.cz, www.minor.cz

Parlamentní simulace aneb škola hrou 27.9.2007 CEVRO Institut   
V úterý 18. září se v prostorách Poslanecké sněmovny uskutečnila parlamentní simulace pořádaná vysokou školou CEVRO Institut a Junior Achievement ČR, zaštítěná Ústavně-právním výborem a jejím předsedou Markem Bendou. Semináře se zúčastnilo sedmadvacet studentů z dvanácti škol České republiky a jejich profesoři.

Parlamentní simulace měla tři cíle. Za prvé představit studentům zábavnou formou práci českého parlamentu. Za druhé zlepšit jejich prezentační a komunikační dovednosti. Během simulace měli všichni možnost vystoupit před kolegy a mluvit na mikrofon. Na vlastní kůži si tak vyzkoušeli, jaké to je hovořit před plných sálem. A třetím cílem simulace bylo trénovat týmovou práci. Organizátoři záměrně rozdělili účastníky do skupin tak, aby se navzájem neznali. Během vymezeného času se tak měli seznámit a vytvořit funkční tým.

Struktura setkání věrně kopírovala jednání Poslanecké sněmovny. Účastníci byli rozděleni do pěti skupin (poslaneckých klubů) po pěti-šesti účastnících.. Řízení schůze se za organizátora – CEVRO Institut – chopil politolog Ladislav Mrklas, který v průběhu dne zástupcům jednotlivých klubů upřesňoval detaily jednání. Úvodní představení ústavního pořádku ČR obstaral prorektor vysoké školy CEVRO Institut Petr Kolář.

Pro samotné jednání zvolili organizátoři téma srozumitelné a zároveň blízké reálnému životu studentů - školné na vysokých školách. Každý z klubů obdržel zkrácený návrh zákona a argumentář k projednávané oblasti a týmy měly na úvod zformulovat svá stanoviska pro první parlamentní čtení. To byl první okamžik, kdy studenti – poslanci předstoupili před mikrofon a obhajovali názor svého klubu.

Nejvíce pozornosti, stejně jako v reálném projednávání, na sebe strhlo druhé čtení. V jeho rámci totiž mohou poslanci předkládat pozměňovací návrhy. Poslanecký klub ODS navrhl schválit zákon v navrhovaném znění, které počítalo se stanovením výše poplatku vysokou školou, pouze s tím rozdílem, že rektor může odložit platbu, nejdéle však pět let po ukončení studia. Zástupci ČSSD a KSČM naopak navrhli zákonem přímo platbu zakázat a naopak rozšířit možnost studenta škole dobrovolně přispívat. Lidová strana zvolila smířlivé řešení – místo trojnásobku základu za akademický rok navrhla pevnou sazbu 700,- korun za měsíc a vstupní poplatek 3 000,- korun. Takto vybrané peníze by však šly z jedné třetiny nejen do stipendijního fondu (jak navrhovala původní předloha), ale také na prospěchová stipendia. S návrhem v zásadě souhlasila i Strana zelených, která pouze prodloužila lhůtu mezi stanovením poplatků a podáváním přihlášek ze 30 na 90 dní a kromě třetiny do stipendijního fondu nasměrovala stejnou část také na přímou pedagogickou činnost. Každý student měl mít podle jejího návrhu nárok na dotované jízdní kolo. O svých návrzích měli jednotlivé klubu přesvědčit ostatní poslance, jednak při samotném přednesu návrhů, a pak také o přestávkách při kuloárových jednáních.

Aby studenti nejen jednání simulovali, ale také nahlédli do reálných prostor Poslanecké sněmovny, následovala o přestávce mezi druhým a třetím čtením exkurze po budově dolní komory Parlamentu. I v jejím průběhu a v kuloárech před simulovaným hlavním sálem probíhalo čilé vyjednávání o předložených návrzích, které pak mělo být zhmotněno ve výsledném návrhu.

Po poradě poslaneckých klubů pak přišlo na řadu finální hlasování. V něm se strany vyjadřovaly k návrhům svých kolegů. Neprošel návrh levicových stran na zákaz školného, a tak se hlasovalo o jeho jednotlivých parametrech. Plénum sněmovny nakonec schválilo návrh KDU-ČSL na výši školného 700,- a stanovení vstupního poplatku 3000,- Kč, stejně jako úpravu podmínek pro přidělení sociálního stipendia a zavedení prospěchového stipendia. Kromě toho byl nakonec schválen návrh KSČM a ČSSD umožnit studentovi darovat škole libovolnou částku. Stejnou možnost měla získat i firma, která bude studenta školy zaměstnávat. Úspěch na závěr zaznamenal tým Strany zelených, kterému se podařilo do návrhu prosadit dotované jízdní kolo pro každého studenta.

Účastníci simulace byli při schvalování upozorněni na několik zákrut, jimž by se při reálném projednávání zřejmě nevyhnuli. Především na možnost odmítnutí celé normy ve třetím čtení, i přesto, že o čtení dříve byly schváleny pozměňovací návrhy a poslanci tak s předlohou de facto souhlasili. Rovněž ekologický požadavek Strany zelených na přidělení dotovaného jízdního kola by znamenal úpravu souvisejících zákonů.

„Studenti si na vlastní kůži vyzkoušeli i některá úskalí moderní parlamentní politiky. Stejně jako mnozí skuteční zákonodárci byli i oni přesvědčeni, že zákonnými prostředky lze významně zlepšit společnost. Proto byly přijaty některé návrhy, které by ve skutečnosti pod pláštíkem bohulibé péče o životní prostředí a zdraví studentů mnoha školám přinesly existenční ohrožení. Také si v praxi vyzkoušeli, jak komplikované je převedení záměrů do řeči paragrafů,“ zhodnotil průběh jednání politolog Ladislav Mrklas.

Schválením zákona však nebyli studenti-poslanci své role zbaveni. Po definitivním přijetí normy na ně totiž čekali jejich profesoři jako zástupci sedmé velmoci na provizorní tiskové konferenci, která celou simulaci zakončila. Cílem této tiskovky bylo vyzkoušet okamžitou reakci studentů na položené záludné otázky.

Studenti se do hry na Poslaneckou sněmovnu opravdu vcítili. Bylo vidět, že počáteční ostych z mluvení na veřejnosti do mikrofonu postupně opadal a kvalita přednesu byla lepší a lepší. Týmová práce také mladým lidem nedělala problémy, navzdory tomu, že někteří se viděli poprvé v životě. Celý den tak naplnil cíle, které sledovali organizátoři z vysoké školy CEVRO Institut a které Junior Achievement prosazuje v ČR již patnáct let: zábavnou formou se naučit praktickým dovednostem.

Spolupráce obou institucí bude pokračovat, již dnes jsou připraveny přednášky pro studenty Junior Achievement o vlivu politiky na ekonomiku a příští rok snad i druhý ročník parlamentní simulace.

Více informací na www.cevroinstitut.cz.                  

SENIOŘI VÍTÁNI 19.9.2007 Nadace České spořitelny a Nadace Open Society Fund   


Slavnostní zahájení programu SENIOŘI VÍTÁNI


Nadace České spořitelny a Nadace Open Society Fund Praha, které v květnu tohoto roku společně vyhlásily otevřený grantový program „Senioři vítáni“, pořádají slavnostní zahájení dne 19. září 2007 od 11:00–14:00 hodin v CAFÉ GALERIE ČERNÁ LABUŤ, Na Poříčí 25, Praha 1, 8. patro, kde zástupci vybraných organizací představí vítězné projekty.

V rámci výše uvedeného grantového programu bylo podáno celkem 84 žádostí (projektů) z celé České republiky, z toho 13 projektů obdrželo buď plnou maximální částku, určenou pro podporu 1 projektu (150.000 Kč) a nebo částku nižší v souladu s předloženým rozpočtem.

Na podporu vybraných 13-ti projektů byla z prostředků, které k tomuto účelu věnovala Nadace České spořitelny, rozdělena částka 1,828.166 Kč.

Všechny předložené projekty (84 žádostí) byly posouzeny odbornou komisí a poté bylo doporučení komise, podpořit 13 vybraných projektů, projednáno a schváleno správní radou Nadace Open Society Fund Praha.

Nadace České spořitelny je dárcem a generálním partnerem tohoto programu a Nadace Open Society Fund Praha jeho realizátorem.

Cílem programu je podpora projektů zaměřených na vytváření nabídky pro uplatnění aktivních seniorů v nejrůznějších dobrovolných aktivitách, jejichž prostřednictvím mohou participovat na veřejném životě. Cílovou skupinou jsou senioři, kteří již nechtějí nebo nemají příležitost pracovat ve sféře orientované čistě ekonomicky, ale kteří jsou aktivní a jsou ochotni angažovat se v nějakém typu veřejně prospěšné činnosti a využít tak svých profesních a životních zkušeností.

„Podpora seniorů je jednou z klíčových oblastí, kterými se Nadace České spořitelny zabývá. Jsme rádi, že se můžeme podílet na realizaci programu Senioři vítáni, který se snaží využít jejich potenciálu a vědomostí. Dříve narozeným program umožní znovu se aktivně zapojit do života a nám mladším od nich získat cenné zkušenosti,“ říká Jarmila Plachá, předsedkyně správní rady.

Kontakt:
Za Nadaci České spořitelny: Mgr. Radka Kaslová, rkaslova@csas.cz
Za Nadaci Open Society Fund Praha: Ing. Jana Pártlová, jana.partlova@osf.cz

Program „Senioři vítáni“ - seznam vybraných projektů

Název organizace

Název projektu

Místo konání

Městská knihovna Rožnov pod Radhoštěm

Město v mé paměti

Rožnov pod Radhoštěm

Hospic Sv. Jana N.Neumanna, Prachatice

Aktivní senioři, nezbytná součást hospicové péče

Prachatice

Český svaz ochránců přírody Vlašim

Zapojení seniorů do činnosti Podblanického ekocentra ČSOP Vlašim

Vlašim

Chaloupky, o.p.s., školská zařízení pro zájmové a další vzdělávací činnosti

Pomoc seniorů při záchraně školních zahrad

Kněžice, Okříšky

Masarykova veřejná knihovna Vsetín

Senioři v komunitní knihovně

Vsetín

Město Vítkov

Památky - nedílná součást krajiny

Vítkov

Česká federace potravinových bank, o.s.

Senioři pro potravinové banky

Praha 5, Stodůlky

Město Sedlčany (Městská knihovna)

Jsem senior na Sedlčansku a mám zkušenosti. Zn.Chcete je využít?

Sedlčany

Komunitní centrum Českého Švýcarska,

Nejaktivnější senioři budou v Krásné Lípě

Krásní Lípa

Domov Sue Ryder, o.p.s.

Seniorské dobrovolnictví jako vzájemně prospěšná služba – začlenění seniorského dobrovolnictví do systému personálního řízení a do škály služeb organizace

Praha 4

Město Nové Hrady

Společně pro město

Nové Hrady

Lékořice

Dokud mohu, pomáhám!

Praha 2

Občanské sdružení Frýdlantských Romů

Štafeta znalostí a zkušeností – senioři mladším generacím a dětem ze sociálně slabých rodin Frýdlantska

Frýdlant

Raspenava


       

Parlamentní simulace 18.9.2007 CEVRO Institut   
Parlamentní simulace pro studenty středních škol

V úterý 18. září 2007 pořádá vysoká škola CEVRO Institut ve spolupráci s Junior Achievement ČR, pod záštitou Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny a za podpory Nadace Hannse Seidela parlamentní simulaci pro studenty středních škol. Simulace proběhne v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Sněmovní 4, Praha 1 (místnost Státní akty), od 9:00 do 16:00 hodin.

Cílem parlamentní simulace je představit účastníkům proces vzniku zákona v Poslanecké sněmovně PČR. Účastníci budou pracovat s fiktivním návrhem zákona, který se blíží reálným podkladům. Během celého dne budou simulována všechna tři čtení na plénu Poslanecké sněmovny a jednání klubů. Účastníci budou po celou dobu pracovat pod dohledem odborných poradců z řad pedagogů vysoké školy CEVRO Institut, kteří v průběhu jednání budou vysvětlovat, komentovat a hodnotit jednotlivé kroky účastníků.

Účastníky simulace budou studenti středních škol, kteří se ve školním roce 2006-07 účastnili programu Junior Achievement ČR a na jeho konci získali ocenění v některé ze studentských soutěží. Účastníků, kteří pocházejí ze škol z celé České republiky, bude cca čtyřicet a budou je doprovázet jejich pedagogové.

Program simulace:
  
9.00Prohlídka Poslanecké sněmovny
9.30 Úvod, představení programu
10.00  1. zasedání poslaneckého klubu
10.15 Plénum - 1. čtení
11.00 2. zasedání poslaneckého klubu
11.30  Plénum - 2. čtení
12.15  Oběd
13.15 3. zasedání poslaneckého klubu
13.45  Plénum - 3. čtení
14.45 Tisková konference
15.00 Závěrečné vyhodnocení
16.00 Konec simulace
   

„Práce poslanců bývá často podávána velmi zjednodušeně a zkresleně. Studenti si tedy budou moci na vlastní kůži vyzkoušet nejen pocit odpovědnosti za rozhodování, ale především to, co mu předchází – tedy zdlouhavá vyjednávání mezi poslanci a jejich kluby. Budou moci uplatnit vše, čemu se dosud naučili, prokázat své komunikační dovednosti a vyzkoušet si účinkování v nových rolích. Také samotná „předloha“, kterou budou projednávat – tedy fiktivní návrh na zavedení školného na veřejných vysokých školách – je zárukou zajímavého programu, říká Ladislav Mrklas, politolog z vysoké školy CEVRO Institut a jeden z odborných poradců při simulaci.

Více informací na www.cevroinstitut.cz.                  

Linuxové kurzy 10.9.2007 OSS Alliance   


OSS Alliance nabízí linuxové kurzy pro děti

OSS Alliance nabízí v Děčíně počítačové kurzy pro děti. Rodiče nemusí mít obavy, že půjde o hraní her či surfování na internetu! Žáky či studenty naučíme pro ně zajímavou formou pracovat na operačním systému Linux. OSS Alliance díky grantu Nadace ČEZ postavila v Děčíně moderní učebnu, kde mohou trávit smysluplně volný čas.

Kurzy startují 2. a 4. října, vždy v úterý pro začátečníky a ve čtvrtek pro pokročilé. „Jejich obsah je vytvořený s ohledem i na následné studium informačních technologií na střední či vysoké škole. Obor je navíc vysoce perspektivní, v České republice schází kolem 3 tisíc počítačových odborníků, čemuž odpovídají i platy,“ uvedl jeden z vedoucích kroužků Michal Limberk.

Přihlásit dítě je snadné, stačí napsat na e-mail info@oss.cz jeho jméno, věk, název základní školy, kterou navštěvuje a zda chce mezi začátečníky či pokročilé. Kurz pro školní rok 2007/08 vyjde na 500 korun, částku je možné uhradit během měsíce října. Počítačová učebna je na Základní škole Máchovo náměstí.

Podrobné informace najdete na http://oss.cz/aktuality/news_item.2007-09-10.5711675228.

Zůstat v kontaktu 1.9.2007 FN Motol   


Zůstat v kontaktu – zvýšení kvality vzdělávání dlouhodobě nemocných dětí

To je název projektu, v němž jsou pražské školy při nemocnicích zapojeny jako partneři již od září 2006. Projekt byl podpořen v rámci dotačního programu Jednotný programový dokument pro Cíl 3, opatření 3.1. Všechny aktivity jsou spolufinancovány Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem ČR a rozpočtem Hlavního města Prahy.



Co je hlavním cílem projektu?

V projektu jde zejména o zvýšení kvality výuky na speciálních školách při nemocnicích. Rádi bychom zavedli do vzdělávání moderní výukové metody a používání informačních technologií. Projekt by měl usnadnit práci všem zapojeným pedagogům a umožnit dlouhodobě nemocným dětem udržet kontakt s „normálním“ světem a po odchodu z nemocniční péče usnadnit jejich návrat do života školního i běžného. Dětem léčeným ambulantně projekt umožní vzdělávat se „na dálku“.

Kdo je do projektu zapojen?

V projektu jsou zapojeni učitelé a žáci všech 5 pražských speciálních škol při nemocnicích:

ZŠ a MŠ při FN Motol – realizátor projektu
ZŠ a MŠ při VFN Ke Karlovu – partner projektu
ZŠ a MŠ při FN Bulovka – partner projektu
ZŠ a MŠ při Fakultní Thomayerově nemocnici – partner projektu
SŠ, ZŠ a MŠ působící při FN Královské Vinohrady – partner projektu

Partnerem projektu je také Unie pro pomoc dětem s poruchami krvetvorby HAIMA Praha.

Co přinese projekt zapojeným učitelům?

Pro učitele je připraven cyklus vzdělávacích seminářů se zaměřením na moderní výukové metody, používání informačních technologií ve výuce, pedagogicko-psychologickou diagnostiku a nové zahraniční trendy ve vzdělávání dlouhodobě nemocných dětí. Cílem všech seminářů je vnést oživení do zaběhnutých forem práce. Semináře budou praktického charakteru a budou koncipovány tak, aby mohli učitelé všechny poznatky využít rovnou v praxi. V rámci projektu budou také učitelé proškoleni v používání eLearningového programu Škola za školou, který bude poskytnut všem zapojeným školám. Tento program usnadní pedagogům práci, umožní jim komunikovat s dětmi na dálku a kontrolovat jejich práci. V neposlední řadě si učitelé v prostředí Školy za školou mohou vytvářet vlastní výukové jednotky podle individuální potřeby jednotlivých dětí.

Co přinese projekt dlouhodobě nemocným dětem?

Všechny zapojené děti získají zdarma přístup do eLearningové služby Škola za školou, která jim umožní doplnit si samostatně, a přitom zábavnou a interaktivní formou učební látku. Služba obsahuje přes 40 000 různých cvičení a testů určených pro žáky od pátých tříd až do maturity a pokrývá všechny základní předměty. Škola za školou nabízí také prostor pro nové formy práce učitele s žáky. Dětem léčeným ambulantně mohou učitelé prostřednictvím Školy za školou zadávat práci na dálku, vypracovaná cvičení kontrolovat a děti hodnotit a povzbuzovat. Součástí Školy za školou je také motivační hra pro děti. Každé hospitalizované dítě získá neomezený přístup do Školy za školou po dobu dvou let – bez ohledu na délku své hospitalizace.

Během prázdnin bude pro hospitalizované děti připraven zábavně-vzdělávací program: děti absolvují pod vedením odborných lektorů výtvarné dílny, budou se zdokonalovat v cizích jazycích, v práci s počítačem, doženou hravou formou zameškané učivo...

Co už se v projektu podařilo?

25.10.2006 proběhla v Aule psychiatrické kliniky Ke Karlovu 11 v Praze 2 úvodní konference, jíž se zúčastnili zástupci všech zapojených škol, PhDr. Věra Reichlová z Unie pro pomoc dětem s poruchou krvetvorby Haima, Mgr. Jana Zahradníková z Výzkumného ústavu pedagogického v Praze a další pozvaní hosté. Součástí programu byla prezentace projektu, představení jednotlivých škol a příspěvky vybraných hostů. Konferenci doplnila výstavka prací žáků z nemocničních škol.

V listopadu minulého roku proběhlo výběrového řízení, při němž byli vybráni dodavatelé notebooků pro všechny školy a online eLearningového nástroje – Školy za školou. Notebooky byly na všechny školy distribuovány v průběhu prosince. Školu za školou začínají postupně používat všechny zapojené školy – v březnu 2007 bylo úspěšně dokončeno proškolení všech učitelů v používání Školy za školou.

V první čtvrtině roku 2007 absolvovali učitelé většinu z plánovaných vzdělávacích seminářů: Pedagogická diagnostika a prevence, lektorka Doc. PaedDr. Olga Zelinková, CSc. Jak porozumět tomu, když se řekne psychologické vyšetření, lektorka PhDr. Václava Masáková Aktivní metody a formy výuky I, lektorky PhDr. Iva Cichoňová a Mgr. Marie Horčičková Aktivní metody a formy výuky II, lektorky PhDr. Iva Cichoňová a Mgr. Marie Horčičková

V dubnu 2007 bylo vyhlášeno výběrové řízení na dodávku softwaru a technického vybavení nutného pro připojení k internetu. Z oslovených dodavatelů se řízení zúčastnili pouze dva, jejichž nabídky nakonec zvítězily: software dodává firma Š-servis Praha, s.r.o., technické vybavení potom Richard Žáček, L-Shop.

Co školy v projektu ještě čeká?

V současné době se pracuje na připojení zbývajících nemocničních škol k internetu a na rozběhnutí práce s výukovým softwarem Škola za školou.

V červenci 2007 začne na všech zapojených školách první prázdninový program pro hospitalizované děti. V průběhu května a června proběhl výběr lektorů a nákup potřebných materiálů a pomůcek.

Na podzim 2007 se uskuteční poslední ze vzdělávacích seminářů pro pedagogy na téma Vzdělávání dlouhodobě nemocných dětí v zahraničí a nové trendy. Zatím můžeme slíbit prezentaci Virtuální akademie z Velké Británie a referát z mezinárodní konference na téma nemocničního vzdělávání.

Chcete vědět víc?

Chcete-li se o projektu dozvědět víc, kontaktujte koordinátory projektu:

Lenka Schimmerová , hlavní koordinátorka projektu
Vlasta Průchová , ředitelka ZŠ a MŠ při FN Motol


iQpark Liberec 19. dubna 2007 CENTRUM BABYLON, a.s  


iQPARK otevře brány k poznávání



Liberec, 19. dubna 2007. Již za 15 dní se v plné kráse představí veřejnosti první zábavně naučné centrum v ČR – iQpark. Zprovoznění interaktivního centra budou předcházet dvě události. Představení prostor pedagogům a slavnostní otevření za účasti známých osobností.

Seminář na téma „iQPARK - vhodný doplněk školních vzdělávacích programů základních a středních škol ve vzdělávací oblasti Člověk a příroda“ se koná v pondělí 23. dubna od 10:00 do 12:00 hodin v Kongresovém centru  Hotelu**** BABYLON v Liberci. Cílem semináře je představit projekt interaktivního zábavně-naučného centra zájemcům z řad pedagogů. Představí se možnost zařazení návštěvy iQparku do školních vzdělávacích programů a zároveň se učitelé seznámí s nabídkou cenově výhodných balíčků Nadace Škola Hrou souvisejících s návštěvou. Seminář je zdarma.

Součástí semináře je rovněž prohlídka budovaného iQparku před jeho oficiálním otevřením. Zájemcům z řad účastníků semináře bude navíc umožněn bezplatný vstup do babylonského aquaparku a lunaparku. Mají též možnost získat ubytování z 22. na 23. dubna ve čtyřhvězdičkovém Hotelu**** BABYLON s výraznou slevou.

Slavnostní otevření je plánováno na čtvrtek 3. května od 14:00 hodin přímo v prostorách iQparku. Na programu je slavnostní přípitek, fyzikální show studentů ISŠ Liberec či proslovy hostů, mimo jiné i majitele Centra Babylon Miloše Vajnera, který za projektem iQparku stojí. Od 16 hodin je naplánována tisková konference pro dotazy novinářů. Otevření zaštítí hejtman Libereckého kraje Petr Skokan. Na seznamu pozvaných je i místopředseda vlády Jiří Čunek, ministryně školství Dana Kuchtová, senátoři Libereckého kraje, představitelé Libereckého kraje, primátor Liberce Jiří Kittner, starostové Jablonce nad Nisou, Chrastavy a Frýdlantu, předsedkyně protidrogové komise Krajského úřadu Hana Králíčková či představitelé Technické univerzity Liberec. Pozvánku obdržela i řada významných osobností Liberce. Například ředitel liberecké ZOO David Nejedlo nebo Alois Čvančara, ředitel Severočeského muzea v Liberci.

iQpark je prvním samostatným Hands-on-science centrem v České republice. Na ploše přesahující 1 600 metrů čtverečních je instalováno velké množství trojrozměrných interaktivních exponátů, lákajících ke hře a experimentování s maximálním zapojením všech smyslů. V praxi je zde naplňována myšlenka Jana Amose Komenského ŠKOLA HROU. Prostřednictvím vjemů a pocitů si návštěvníci bezděčně uvědomují zákonitosti různých procesů, osvojují si je a uvědomují si jejich užitečnost a aplikovatelnost v každodenním životě. Interaktivnost práce s exponáty podněcuje zájem především dětí a mládeže o vlastní sebepoznávání a vzdělávání zejména v přírodních oborech, a to nenucenou a atraktivní formou.

Liberecký iQpark je nekomerčním projektem. Vznikl po vzoru světových „science centers“ a čerpá z jimi ověřených konceptů. Hodnota projektu dosahuje téměř 50 mil. korun a realizovala ho obecně prospěšná společnost Labyrint Bohemia. Je spolufinancován Evropskou unií (rekonstrukce budovy) v rámci Společného regionálního operačního programu a za podpory partnerů, především liberecké Nadace Škola Hrou a Centra Babylon. Je typickým představitelem brownfields – přestavbou průmyslového objektu bývalého Státního výzkumného ústavu textilního v Liberci. Jeho otevření je završením první etapy budování Interaktivního centra poznávání v Liberci. Stává se organickou součástí stávajícího zábavního a společenského komplexu Centrum Babylon.

iQpark nabízí atraktivní a smysluplné využití volného času všech věkových skupin návštěvníků. Je příspěvkem k rozšíření nabídky celoživotního informálního vzdělávání. Dozajista se zařadí mezi turisticky atraktivní cíle na severu České republiky.

Zároveň s projektem vzniká i webová prezentace. Na stránce www.iQpark.cz bude zprovozněna v průběhu příštího týdne.

Pro veřejnost bude iQpark otevřen od 4. května denně od 10:00 do 20:00 hodin. Vchod je z nákupního městečka komplexu Centrum Babylon.

Kontakt:
iQpark, Nitranská 1, 460 12 Liberec, tel.: 602 147 315, info@iQpark.cz, ww.iQpark.cz



Pro více informací:
Jakub KADEČKA
CENTRUM BABYLON, a.s.
marketing – press

tel.: +420 485 249 774
mobil: +420 606 613 620
e-mail: kadecka@centrumbabylon.cz
www.BabylonLiberec.cz

Svět očima dětí 25.2.- 31.5.2007 MVČR odbor tisku a public relations  

Vyhlášení 4. kola preventivního projektu Svět očima dětí

Ministerstvo vnitra připravilo již 4. kolo soutěže Svět očima dětí. Tento oblíbený projekt, který organizuje odbor tisku a public relations, je tradičně zaměřen na prevenci a vzdělávání dětí ve věkové kategorii 5 až 16 let (především ze základních škol, mateřských škol, dětských domovů, specializovaných škol, zájmových kroužků nebo jednotlivců). Záštitu nad soutěží převzal ministr vnitra Ivan Langer. Děti pod vedením svých učitelů, vychovatelů a rodičů letos mohou uplatnit své vědomosti, schopnosti a nadání ve dvou tematických okruzích:

CESTOVÁNÍ BEZ HRANIC a KORUPCI ŘÍKÁM NE

Zaslaná soutěžní díla budou hodnocena v pěti kategoriích:

  • Výtvarná (např. kresba, malba, trojrozměrná díla, fotografie)

  • Literární (např. vlastní úvaha, básně, pohádky)

  • Hudební (např. (např. zpěv, interpretace vlastní skladby - může být doplněna tancem, hra na hudební nástroj)

  • Dramatická (např. přednes vlastního díla, vytvoření divadelního představení, příběhu, šotu)

  • Výpočetní technika (např. vytvoření webových stránek na dané téma, vyhledávání zdrojů a jejich následné
    zpracování – např. prezentace daného tématu v PowerPointu, práce s výpočetní technikou k dosažení určitého výsledku)

Zpracování zadaných témat

Maximální počet dětí pracujících na díle   3 děti
Výtvarná díla mohou mít maximální rozměr   1x1 m
Trojrozměrná díla mohou mít maximální rozměr   0,5 x 0,5 x 0,5 m
Literární díla mohou mít maximálně   2 strany
Kinematografická díla mohou trvat maximálně (divadlo)   10 minut


Škola může zaslat maximálně 5 děl z každé soutěžní kategorie vyhlášeného okruhu, a to jak z prvního, tak druhého stupně ZŠ.

Na internetových stránkách www.mvcr.cz/soutez budou v nebližší době uveřejněny pomocné okruhy a odborné materiály (např. informace, statistiky a další náměty). Školám budou zaslány i v tiskové podobě.
Kontaktní osobou projektu je Mgr. Jarmila Hanková: telefon: 974 832 973, e-mailová adresa: soutezpr@mvcr.cz

Soutěžní díla k uvedeným tématům zasílejte průběžně na adresu:

Ministerstvo vnitra, odbor tisku a public relations
Nad Štolou 3
poštovní schránka 21/TP
170 34 Praha 7 - Letná

Do rohu obálky uveďte heslo: Svět očima dětí

Každé soutěžní dílo musí obsahovat: viditelný název tématu a soutěžní kategorie, jméno dítěte, věk, třídu, adresu a telefon školy.

Uzávěrka soutěže je 31. 5. 2007 (rozhoduje razítko pošty).

------
Těšíme se na tradičně velký zájem o tuto soutěž. Dětem přejeme chytré nápady a šikovné ruce, jejich pedagogům kreativitu a trpělivost při vysvětlování soutěžních témat i samotné realizaci. V červnu na shledanou při slavnostním vyhlášení  výsledků.

Ing. Radek Holý, zástupce ředitele odboru tisku a public relations
-------

Napiš, nafoť, natoč… a vyhraj! 1.2.2007 Dvorek.eu   
Napiš, nafoť, natoč… a vyhraj!

Portál Dvorek.eu vyhlašuje soutěž pro studenty základních a středních škol o nejlepší příspěvky na portálu Dvorek.eu. Náměty příspěvků musí vycházet z aktuálního problému či zajímavosti, které autor identifikuje ve svém okolí. Portál Dvorek.eu vznikl v listopadu 2006 a svými aktivitami chce podporovat zájem mladých lidí o věci veřejné a integrující se Evropu.

Cílem soutěže je podpořit zájem mladých lidí o aktuální dění ve společnosti, vést je k zamyšlení se nad svým vztahem k sjednocující se Evropě. Ondřej Marek, manažer projektu, k tomu dodává: „Důraz je kladen na místní dopad aktuálních problémů a případně možností jejich řešení. Je důležité, aby se mladí zajímali o věci okolo sebe a dokázali k mim zaujmout postoj. Neznám nic horšího než pasivitu.“ Dvorek. eu v rámci soutěže vyhlašuje nezávazná témata, kterým se mohou studenti ve svých příspěvcích věnovat. Dvacet pět nejlepších pisatelů bude mít možnost zúčastnit se čtyřdenního workshopu spojeného s výcvikem jízdy na koních.

Články budou hodnoceny týmem projektu Dvorek.eu a přizvanými odborníky. Musí být v souladu se zaměřením portálu Dvorek.eu, jejich forma může být buď psaná, fotografická s textem či video; věk autora nesmí přesáhnout 19 let. Ceněna bude především originalita námětu, jeho vztah k místní komunitě a úroveň zpracování. Studenti středních a základních škol mohou zasílat své reportáže, úvahy či jiné formy příspěvků do 15. května 2007.

Dvorek.eu zároveň poskytuje metodickou podporu učitelům předmětů, které se věnují výchově k  občanství a evropským souvislostem. Na podzim 2006 proběhla série seminářů pro učitele představující soubor 12 aktivit o Evropě, které je možno využít v hodinách věnujícím se tématům občanství a Evropská unie. Portál Dvorek.eu obsahuje i sekci určenou učitelům, kde jsou k dispozici různé metodické materiály.

Více informací o soutěži, možnostech zapojení se do projektu a fotografie lze nalézt na: www.dvorek.eu.

Kontakt: Mikuláš Pštross, redakce@dvorek.eu. tel: +420 775 760 351

Projekt Dvorek.eu je financován za podpory Evropské komise, rozpočtové linie: opatření na podporu občanské společnosti.

Zůstat v kontaktu 30.1.2007 FN Motol   

Zůstat v kontaktu – zvýšení kvality vzdělávání dlouhodobě nemocných dětí

Název projektu: Zůstat v kontaktu – zvýšení kvality vzdělávání dlouhodobě nemocných dětí
Autor: Lenka Schimmerová
Anotace: Informace o projektu zaměřeném na zvyšování kvality vzdělávání dětí v pěti pražských speciálních základních školách při nemocnicích.

K 1.9.2006 zahájila Základní škola a Mateřská škola při FN Motol projekt s názvem „Zůstat v kontaktu – zvýšení kvality vzdělávání dlouhodobě nemocných dětí“ v rámci dotačního programu Jednotný programový dokument pro Cíl 3, opatření 3.1.

Projekt je financovaný z prostředků Evropského sociálního fondu, státního rozpočtu ČR a z rozpočtu hlavního města Prahy.

Partnery projektu jsou další čtyři nemocniční školy v Praze – ZŠ a MŠ při VFN Ke Karlovu, ZŠ a MŠ při FN Bulovka, ZŠ a MŠ při Fakultní Thomayerově nemocnici, SŠ, ZŠ a MŠ působící při FN Královské Vinohrady – a také sdružení pro pomoc dětem s poruchami krvetvorby HAIMA Praha.

Dne 25.10.2006 se v Aule psychiatrické kliniky Ke Karlovu uskutečnila úvodní konference k projektu. Všichni zúčastnění byli seznámeni s náplní a harmonogramem projektu, zástupci zapojených škol představili metody práce, které se využívají při práci s dlouhodobě nemocnými dětmi, zhodnotili jejich dopady, efektivitu, upozornili na překážky spojené s realizací i na problémy je provázející. PhDr. Věra Reichlová z Unie pro pomoc dětem s poruchou krvetvorby Haima ve svém příspěvku akcentovala nutnost vzdělávání dětí dlouhodobě nenavštěvujících kmenovou školu. O problému implementace Rámcového vzdělávacího programu ZV ve školách při léčebných zařízeních pohovořila Mgr. Jana Zahradníková z Výzkumného ústavu pedagogického v Praze.

6.11.2006 byl v rámci výběrového řízení vybrán dodavatel notebooků i dodavatel elearningu pro potřeby projektu. Notebooky byly firmou Extra Net, s.r.o., dodány do škol již v prosinci, elearning Škola za školou od společnosti Centre for Modern Education (CZ), s.r.o., se na školách začíná využívat při výuce.

K dnešnímu dni absolvovala většina pedagogů zapojených škol školení k používání elearningu Škola za školou. Učitelé absolvovali také školení Doc. PaedDr. Olgy Zelinkové, CSc., s názvem „Pedagogická diagnostika a prevence“, které pro projekt zabezpečilo DYS-centrum Praha. Na březen je pro pedagogy DYS-centrem připraveno školení PhDr. Václavy Masákové „Jak porozumět tomu, když se řekne psychologické vyšetření“. Koncem února se pedagogové začnou vzdělávat také v moderních aktivních výukových metodách. Věříme, že všechna tato školení společně s využíváním elearningu při výuce přispějí ke zlepšení vzdělávacího procesu na pražských nemocničních školách.

lenka.schimmerova@seznam.cz

Noc s Andersenem 30.března 2007 Klub dětských knihoven SKIP   
Noc s Andersenem

Milí přátelé ,

opět se blíží svátek dětské knihy, který 2.dubna, právě na výročí narození dánského pohádkáře H.Ch.Andersena, se slaví na celém světě.

K oslavám se již několik let připojuje také Klub dětských knihoven SKIP akcí pro děti *Noc s Andersenem*.

V tuto kouzelnou noc na děti čeká velké dobrodružství plné čtených pohádek - vždyť je to akce na podporu dětského čtenářství, ale také setkání s živými autory knih, pohádkovými postavami, hry, soutěže, mezinárodní pohádkové večery, ale také konzumace pohádkových bábovek, protistrašidlových čajů,...

To vše se chystá v knihovnách, školách, školních družinách, domech dětí i letos - v pátek *30.března 2007* se Noc s Andersenem odehraje v mnoha spacích místech Čech, Moravy, Slovenska i Polska. Všude tam, kde kreativní organizátoři, knihovníci, učitelé a rodiče nezkazí žádnou legraci (vloni tuto možnost mělo na 17.000 dětí a dospělých milovníků pohádek).

Chceme Vás poprosit o pomoc při propagaci naší Noci s Andersenem.
Budete-li mít zájem, rády Vám poskytneme více informací, to základní najdete zde

Z dětského království zdraví Hana Hanáčková a Mirka Čápová

Knihovna BBB
oddělení pro děti
Velehradská 714
686 01  Uherské Hradiště
tel.: 572 551 250

HANIN KUFŘÍK, HOLOCAUST ... 29.1.-8.2.2007 Informační centrum OSN   
HANIN KUFŘÍK, HOLOCAUST V DOKUMENTECH a Beseda s pamětníky holocaustu

Od roku 2005 je 27. leden na celém svete pripomínán jako Mezinárodní den památky obetí holocaustu a predcházení zlocinum proti lidskosti. V souvislosti s tím pripravilo Informacní centrum OSN ve spolupráci s Vzdelávacím a kulturním centrem Zidovského muzea v Praze pro záky a studenty vzdelávací programy HANIN KUFRÍK, HOLOCAUST V DOKUMENTECH a Beseda s pametníky holocaustu. Programy poskytují dostatek informací, kladou duraz na samostatnou a aktivní práci studentu a jejich cílem je napomoci porozumet této závazné problematice, která se prímo týká i ceských dejin.

  Od 29.1. do 8.2. se s vasí skolou muzete zúcastnit jednoho z nabízených vzdelávacích programu (presné datum i cas zálezí na domluve). Probíhat budou v prostorách knihovny IC OSN (nám. Kinských 6, Praha 5) a jsou v tomto termínu nabízeny zdarma.

Praktické informace pro pedagogy a skolní kolektivy:

- v období od 29.1. do 8.2. zveme trídní kolektivy na jeden ze vzdelávacích poradu o holocaustu (je nutné predem domluvit termín)

- v domluvený termín bude v IC OSN k dispozici zkusený lektor Zidovského muzea, který zajistí pro studenty zajímavý výklad k tématu holocaust. Výber programu zálezí na vasem zájmu a program vzdy zohlednuje vekovou skupinu návstevníku.

- na program se dá snadno se studenty navázat v hodinách dejepisu, spolecenských ved, literatury, obcanské výchovy apod.

- Informacní centrum OSN najdete na Nám.Kinských 6, Praha 5, zastávka tramvaje c. 6, 12, 20, 9 - Svandovo divadlo.

Prosím o distribuci tohoto emailu dalsím pedagogum nebo tem, keré by tato informace mohla zajímat. Stejné informace najdete v príloze nebo na nasich www stránkách .

Dekuji za spolupráci a tesíme se na vás!

Daniela Richterová
Informacní centrum OSN
nám. Kinských 6, Praha 5
tel: 257 199 835, 607 650 623
email: daniela.richterova@osn.cz

Informačního den UK 25. listopadu 2006 UK   
4. ročníku Informačního dne Univerzity Karlovy

Dobrý den,

dovolte, abychom Vás informovali o 4. ročníku Informačního dne Univerzity Karlovy, jehož cílem je seznámit veřejnost s možnostmi studia na jednotlivých fakultách UK. Studenti, především středoškoláci, budou mít příležitost seznámit se s kompletní studijní nabídkou univerzity pro rok 2007/08, účastnit se přednášek proděkanů pro studium a své dotazy směrovat přímo pracovníkům fakult UK. Informační den se uskuteční v areálu UK na Albertově v sobotu 25. listopadu 2006.

Program akce, informační plakát a další informace najdete na adrese www.informacniden.cuni.cz

S díkem a pozdravem

Štěpán Dvořák, Informačně-poradenské centrum UK

Celená 13, 116 39 - Praha 1,Tel: 224 491 897, fax: 224 491 895
Web: www.ipc.cuni.cz, E-mail: ipc@ruk.cuni.cz

Světový den zvířat 2006 AOVZ   

SVĚTOVÝ DEN ZVÍŘAT 2006

„366 dětí ze základních škol vytvořilo 37 PSÍCH VLAJEK“

/Praha, 16. října 2006/ - V rámci oslav Světového dne zvířat 2006, který je celosvětově oslavován 4. října (na sv. Františka z Assisi)1, uspořádala Asociace zastánců odpovědného vztahu k malým zvířatům (AOVZ) další ročník soutěže pro žáky základních škol. Stejně jako minulý, i tento rok se soutěže zúčastnil velký počet přihlášených i hlasujících. V loňském roce měly děti za úkol ztvárnit kreslený příběh na téma Já & Pes. Letošním úkolem bylo vytvoření Psí vlajky.

Celkem 366 dětí ze všech koutů republiky vytvořilo spolu se svými učiteli Psí vlajku, která symbolizuje jejich vztah ke psům. Každá vlajka, jako správná zástava, odkazuje na místo, odkud děti pocházejí. Vlajky byly vyrobeny z látky o rozměrech 100x40cm.

37 psích vlajek hodnotila nejen porota, složená z členů asociace a partnera soutěže, značek Pedigree a Whiskas, ale také veřejnost na webových stránkách AOVZ www.aovz.cz. Pro porotu bylo velmi těžké určit výherce, protože všechna došlá dílka byla velmi zdařilá a ukazovala na vřelý vztah, který děti chovají ke svých čtyřnohým kamarádům. Proto dostanou všichni zúčastnění malý dárek od partnera soutěže, značek Pedigree a Whiskas.

První tři místa byla obsazena následovně:

1. místo ZŠ Polná vlajka č. 20 dárek DVD přehrávač SONY

2. místo ZŠ Liptál vlajka č. 1 dárek fotoaparát Olympus

3. místo ZŠ Velký Újezd vlajka č. 2 dárek videorekordér

Veškeré ceny budou předány v průběhu listopadu.

Také hlasování na internetu má svého výherce. Je jím ZŠ Na Šumavě z Jablonce nad Nisou, která získává přenosný televizor SANYO.

Fotografie vlajek můžete nalézt zde.

AOVZ pořádá oslavy Světového dne zvířat pravidelně. V rámci myšlenky odpovědného vztahu ke zvířatům organizuje AOVZ, ve spolupráci se značkami Pedigree a Whiskas, projekty, které mají upozornit na problematiku společného soužití malých zvířat a lidí. Výsledky projektů JÁ  PES a PSÍ VLAJKA je možné nalézt na internetových stránkách www.aovz.cz..


Světový den zvířat se slaví každoročně 4. října na počest Sv.Františka z Assisi, který celý svůj život zasvětil péči o nemocná a opuštěná zvířata. Traduje se, že k nim měl velmi blízko a dokázal s nimi dokonce i mluvit. Tento den je zároveň dnem jeho úmrtí v roce 1226. Od roku 1931 se svátek slaví po celém světě.


AOVZ je nevýdělečné sdružení předních odborníků z různých vědních disciplín, které si klade za cíl šířit a prohlubovat myšlenky pozitivních vlivů soužití lidí se zvířaty. V České republice působí již více než devět let a je členem mezinárodního sdružení IAHAIO.

Eurorebus na startu Česká spořitelna   

„Eurorebus na startu již podvanácté !“


Praha – Dvanáctý ročník tradiční soutěže EUROREBUS aneb Škola hrou s Českou spořitelnou byl symbolicky odstartován 18. září, kdy z Prahy vyrazila expedice loňských vítězů na poznávací cestu po národních parcích a kulturních památkách historické Dalmácie. Ve stejnou chvíli se pro letošní školní rok otevřel i internetový portál www.eurorebus.cz a do pěti tisícovek českých a moravských škol vyrazila zásilka s prvním vydáním soutěžního zpravodaje. Již podvanácté se tedy desítky tisíc dětí a mladých lidí budou pokoušet uspět v soutěži jednotlivců, v tradičním klání školních tříd a letos podruhé i v prestižní nové kategorii, ve které se bojuje o Školní pohár České spořitelny. Jeho historicky prvními držiteli a tedy i absolutními vítězi v žebříčku všech škol se vloni stali studenti Gymnázia ve Velkém Meziříčí.

Podle Daniela Kozáka z obecně prospěšné společnosti TERRA-KLUB je pro letošní ročník připraveno opět několik novinek. Novým patronem soutěže se stal špičkový český astronom a popularizátor vědy RNDr. Jiří Grygar, CSc. Už to samo napovídá, čeho by se letos mohly týkat některé soutěžní úkoly a možná i doprovodné hry pro jednotlivce. Ty budou probíhat na portálu soutěže po celý školní rok. Další rozšíření celého projektu přinese zvýšení počtu veřejných krajských kol, ve kterých se utká celkem 3.500 dětí, reprezentujících své školy a třídy. Pořadatelé proto věří, že letos bude opět překonán loňský počet 24.000 nově registrovaných aktivních soutěžících. Díky velkorysé podpoře generálního partnera, České spořitelny, se podařilo i v letošním roce připravit atraktivní multimediální projekt, který propojuje zábavnou formou výuku zeměpisu, historie i společenských věd a pomáhá českým dětem vyrůst v opravdové Evropany!

„Česká spořitelna podporuje Eurorebus aneb Škola hrou jako generální partner již od roku 2004 nejen proto, že tato vědomostní soutěž oslovuje tisíce studentů, kteří mají chuť se vzdělávat a následně prezentovat, co jim škola i samostudium dává, ale i ze samotného faktu, že je nutné vychovávat vzdělané lidi, kteří jsou potenciálními klienty České spořitelny. Minulý rok jsme tuto snahu podpořili i tím, že jsme vydali vítězům projektu certifikáty na otevření vlastního studentského účtu X konto či Student+ u České spořitelny. Osobně jsem se zúčastnil finálového vyhlášení jedenáctého ročníku soutěže a viděl jsem to obrovské nadšení, chuť jednotlivců a školních týmů vyhrát, což nás přesvědčilo, že má význam spolupracovat právě na této soutěži v rámci 12. ročníku“, uvedl člen senior management teamu České spořitelny, pan Jiří Škorvaga.

Dalšími partnery letošního ročníku soutěže Eurorebus jsou společnosti Intel a Comfor. Největší světový výrobce procesorů, společnost Intel společně s maloobchodním počítačovým řetězcem Comfor dodávají počítače, o které se mimo jiné bude soutěžit a dále se budou aktivně podílet na doprovodném programu krajských kol. Tradiční doprovodné soutěže na webovém portálu projektu, podporované mediálními partnery – časopisem ABC a Českým rozhlasem – také letos přinášejí možnost probojovat se na „palubu“ další vítězné expedice, která ovšem na své putování vyrazí až v září roku 2007.

Pro více informací kontaktujte:
Mgr. Jan Kovařík j.kovarik@eurorebus.cz
Pavlína Procházková p.prochazkova@eurorebus.cz

Eurorebus - úvodní tiskovou konferenci 12. ročníku 19.10.2006 Česká spořitelna   

Úvodní tisková konference 12. ročníku multimediální vědomostní soutěže EUROREBUS

TERRA–KLUB, o.p.s. a Česká spořitelna, a.s. pořádají úvodní tiskovou konferenci 12. ročníku multimediální vědomostní soutěže EUROREBUS aneb Škola hrou s Českou spořitelnou. Dozvíte se novinky a zajímavosti o jednom z nejrozsáhlejších vzdělávacích projektů svého druhu v České republice, kterého se každý rok aktivně zúčastňují desítky tisíc dětí!

Svoji účast na tiskové konferenci přislíbili:

Mgr. Jarmila PLACHÁ      ředitelka odboru korporátního marketingu a sponzoringu České spořitelny, a.s.
RNDr. Jiří GRYGAR, CSc.      patron 12.ročníku soutěže Eurorebus
Mgr. Daniel KOZÁK      za pořádající TERRA–KLUB o.p.s.

Tisková konference se uskuteční ve čtvrtek 19. října 2006 od 11:00 hod v salónku Neptun Hotelu ADRIA Praha, Václavské náměstí 26 ( 1.patro )

Pro více informací kontaktujte:

Mgr. Jan Kovařík j.kovarik@eurorebus.cz
Pavlína Procházková p.prochazkova@eurorebus.cz

Internetový časopis Yomag Sdružení obrany spotřebitelů ČR   

Internetový časopis Yomag nyní i v češtině

Mezinárodní internetový časopis Yomag, jehož činnost nyní koordinuje Sdružení obrany spotřebitelů, má řadu příznivců a spoluautorů mezi mladými lidmi v mnoha zemích. Díky podpoře EU do něj je nyní možno přispívat na adrese www.yomag.cz i v češtině.

Yomag.net je internetový časopis, kam píší mladí lidé z celého světa pro mladé lidi z celého světa v angličtině. Časopis je určen všem, kdo se zajímají o životní styl, otázky globalizace světa, trvale udržitelného rozvoje, o ekonomii, ekologii, ale také o hudbu, internet, reklamu a její psychologii, cestování a další. „Uvítáme, když se nám přihlásí každý, kdo má co říct a má ambici a odvahu stát se aspoň na chvíli novinářem. Každý má možnost psát články, které budou posléze zveřejněny,“ uvedl k rozbíhajícímu projektu jeho koordinátor Martin Dobeš a dodal: „V rámci projektu podpořeného EU bylo možné celý systém zásadně zmodernizovat a zpracovat českou mutaci.“

 Yomag je zároveň obrovským kotlem kritických názorů, myšlenek a nápadů. Každý, kdo chce, může vyslovit svůj názor, buď prostřednictvím vlastního článku, nebo komentáře. Mladí lidé mohou např. psát a diskutovat o tom, zda by se měly odpustit dluhy chudým zemím, zda by se mělo zakázat používání zvířecích kožešin v oděvním průmyslu nebo klidně o tom, jestli to Bill Gates zase poslední dobou nepřehání.

 Internetový časopis Yomag oslovuje nejen studenty, ale i učitele. Poskytuje jim možnost diskutovat se studenty na témata, která se probírají ve výuce nebo témata, která studenty zajímají. Učitelé tak získají zpětnou vazbu a témata, o nichž studenti píší, se mohou stát dobrou pomůckou v metodice výuky. Učitelé rovněž mohou využít možnosti psát nejen své vlastní články a informovat o zajímavých událostech ve své škole, ale také zadávat ankety, které se objeví na internetu.

 Bonusem pro učitele bude jistě i rozsáhlá inspirační databanka pedagogických materiálů, které budou moci využít ve své výuce. Databanka bude mít pokročilý vyhledávací systém podle druhu materiálu, jazyka, kategorie, cílové skupiny atd. Učitelé mají možnost nejen všechny materiály zdarma stahovat, ale i sami vkládat nové výukové materiály a připojovat k nim své zkušenosti a komentáře.

Tento projekt je spolufinancován z programu Evropské unie Transition Facility spravovaném Nadací rozvoje občanské společnosti.

Kontakt:

  Sdružení obrany spotřebitelů ČR
tel.: 224 239 940, fax: 224 239 941
www.spotrebitele.info
sos@spotrebitele.info

  Ivana Picková, public relations
pickova@spotrebitele.info, 604 956 114
Petra Vaňková, public relations
vankova@spotrebitele.info

  Sdružení obrany spotřebitelů České republiky (SOS), založené v roce 1993, je nezávislé a neziskové občanské sdružení hájící zájmy spotřebitelů. Provozuje svá Spotřebitelská informační centra ve dvanácti krajích ČR, webové stránky www.spotrebitele.info, vydává tištěný časopis Štít spotřebitele a realizuje řadu dalších aktivit, zaměřených na zlepšení postavení spotřebitelů. Je členem evropské spotřebitelské organizace BEUC i celosvětové Consumers International. Od roku 2003 je signatářem Etického kodexu občanských spotřebitelských organizací; rejstřík signatářů je přístupný na adrese kodex.spotrebitele.info.

Projektové vyučování a integrovaná tematická výuka srpen 2006 - červenec 2008 Erudis, o.p.s   

Projektové vyučování a integrovaná tematická výuka

Název projektu: Projektové vyučování a integrovaná tematická výuka
Autor: Pavla Etrychová
Anotace: V srpnu 2006 zahájily společnosti Erudis, o.p.s., a o.s. JOB projekt zaměřený na zkvalitnění vzdělávání na základních školách a zavádění projektové výuky.

Projekt se sáhodlouhým názvem „Projektové vyučování a integrovaná tematická výuka jako podpora zavádění a realizace ŠVP ZV“ byl podpořen v rámci opatření 3.1 Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů a Jednotného programového dokumentu pro Cíl 3. Projekt realizuje obecně prospěšná společnost Erudis ve spolupráci s občanským sdružením JOB.

Hlavním cílem projektu je zkvalitnění výuky na základních školách prostřednictvím zavádění projektového vyučování a integrované tematické výuky jako jedněch z klíčových nástrojů realizace nové vzdělávací politiky. Jinými slovy: Rádi bychom učitelům usnadnili praktickou realizaci školních vzdělávacích programů a Rámcového vzdělávacího programu.

Co projekt učitelům nabízí?
Do projektu se zapojí celé učitelské sbory 15 pražských a 15 mimopražských základních škol. V průběhu projektu absolvují vzdělávací cyklus, jehož součástí bude:
- 3denní školení zaměřené na metody aktivního učení (techniky práce s textem, metody kritického myšlení, simulační a diskusní techniky apod.)
- 2denní školení zaměřené na metodiku projektové a integrované tematické výuky
- 1denní praktická dílna, během které učitelé pod vedením lektorů vypracují vlastní projekt, který následně s podporou supervizora zrealizují na své škole
- 2 půldenní semináře pro ředitele škol a koordinátory ŠVP, na kterých se budou řešit praktické a organizační otázky zavádění projektů do výuky

Prezenční část školení budou doplňovat eLearningové kurzy, které interaktivní a zábavnou formou procvičí a prohloubí vědomosti a dovednosti získané na školení. Kurzy budou dostupné nonstop na internetu.
V rámci projektu vznikne také speciální internetový portál s databází realizovaných projektů, kterou budeme průběžně doplňovat. Portál bude sloužit učitelům jako zdroj inspirace a podkladových materiálů při realizaci projektového vyučování. Každá zapojená škola také bude moci na portál vložit svůj vlastní projekt, konzultovat zkušenosti z projektové výuky s ostatními školami, případně nají pro svůj projekt vhodného partnera.

Vyvrcholením vzdělávacího cyklu budou na každé škole tzv. Dílny pro rodiče a děti – hravá odpoledne, během kterých škola představí rodičům svých žáků výsledky projektového vyučování, seznámí je s principy nových metod výuky a připraví pro ně miniprojekty, aby si na vlastní kůži vyzkoušeli, v čem projektová výuka spočívá.

Vzdělávací cyklus pro prvních 10 škol začne v dubnu 2007. Projekt bude ukončen v červenci 2008.

Projekt je financován z Evropského sociálního fondu, rozpočtu České republiky a rozpočtu hlavního města Prahy.

Projekt realizují:
Erudis, o.p.s. – www.erudis.cz
o.s. JOB – www.jobos.cz

Kontakt:
Pavla Etrychová
petrychova@erudis.cz

Zůstat v kontaktu 1.9.2006 FN Motol   

Zůstat v kontaktu – zvýšení kvality vzdělávání dlouhodobě nemocných dětí

Název projektu: Zůstat v kontaktu – zvýšení kvality vzdělávání dlouhodobě nemocných dětí
Autor: Lenka Schimmerová
Anotace: Informace o projektu zaměřeném na zvyšování kvality vzdělávání dětí v pěti pražských speciálních základních školách při nemocnicích.

K 1.9.2006 zahájila Speciální škola při FN Motol projekt s názvem „Zůstat v kontaktu – zvýšení kvality vzdělávání dlouhodobě nemocných dětí“ v rámci dotačního programu Jednotný programový dokument pro Cíl 3, opatření 3.1. Tento projekt je financovaný z prostředků Evropského sociálního fondu, státního rozpočtu ČR a z rozpočtu Hlavního města Prahy. Partnery projektu jsou další čtyři nemocniční školy v Praze – ZŠ a MŠ při VFN Ke Karlovu, ZŠ a MŠ při FN Bulovka, ZŠ a MŠ při Fakultní Thomayerově nemocnici, SŠ, ZŠ a MŠ působící při FN Královské Vinohrady – a také sdružení pro pomoc dětem s poruchami krvetvorby HAIMA Praha.

Hlavním cílem projektu je zvýšení kvality výuky na speciálních školách při nemocnicích s ohledem na poskytnutí hodnotnějšího vzdělání žákům těchto škol a jejich hladké zapojení do vyučovacího procesu na normálních školách a bezproblémový návrat do života po odchodu z nemocnice. Cílovými skupinami je pět speciálních škol fungujících při pražských nemocnicích, všichni učitelé působící na těchto školách a všichni jejich žáci, kteří patří do skupiny dlouhodobě nemocných, a tedy i do skupiny znevýhodněných žáků se specifickými vzdělávacími potřebami.

Cíle projektu mají být dosaženy tímto způsobem:
1.Všichni pedagogové se zúčastní cyklu seminářů:
- jednodenní školení v používání moderních výukových metod
- jednodenní školení v používání nových přístupů k zdravotně postiženým
- jednodenní prezentace fungování podobných institucí v zahraničí

2.Do výuky bude zavedený online elearningový nástroj, který bude pravidelně využívaný jak při výuce, tak žáky při samostatné přípravě na vyučování. Elearning:
- umožní větší diferenciaci a individualizaci výuky hospitalizovaných žáků, která probíhá ve formě malotřídek, zefektivní tak práci pedagogů a zvýši přínos výuky pro žáky
- umožní pravidelný kontakt a výuku dětí léčených doma, které díky tomu nepřeruší vzdělávání a neztratí kontakt se školou a dalším světem
- zintenzivní využívání počítačů a internetu ve vzdělávání a posílí tak rozvoj počítačové gramotnosti učitelů i žáků

3.Pro děti hospitalizované během letních prázdnin bude připraven speciální prázdninový vzdělávací program, který jim umožní dostudovat potřebné učivo a vzdělávat se dál např. v cizích jazycích nebo v práci s počítačem.

V říjnu se v Praze uskuteční úvodní konference k projektu. Konference se zúčastní pedagogové všech pěti škol zapojených do projektu. Každý partner se na konferenci představí, odprezentuje metody práce, které využívá při práci s dlouhodobě nemocnými dětmi, zhodnotí jejich dopady, efektivitu, upozorní na překážky spojené s realizací i na problémy je provázející. Pozváni budou také zástupci MŠMT, MHMP, VÚP atd. Zájemci o účast na konferenci se mohou registrovat a bližší informace získat na e-mailu lenka.schimmerova@seznam.cz

Co by vám učitelé řeklli, kdyby mohli 15.9.2006 Reader’s Digest Výběr   

Tisková konference

Pro rodiče už zase nastává sezóna třídních schůzek. Co by jim na nich kantoři řekli, kdyby mohli být zcela upřímní?

Časopis Reader’s Digest Výběr to zjistil v rozsáhlém průzkumu, jímž oslovil 665 učitelů základních škol v celé České republice. Tisková konference k tomuto výzkumu, který pro RDV v průběhu června 2006 provedla agentura GfK Praha telefonickým a on-line dotazováním, se koná v pátek 15. září 2006 v 10 hodin v Café Louvre, Národní 22, Praha 1.

Našimi hosty budou:

RNDr. Jana Straková
Institut pro sociálni a ekonomické analýzy, občanské sdružení AISIS, šéfredaktorka časopisu Moderní vyučování

PhDr. Václav Mertin
dětský psycholog, katedra psychologie FF UK

Tomáš Kravka
ředitel Custom Research GfK

Renata Červenková
šéfredaktorka časopisu Výběr

Eurorebus - celostátní finále 9.6.2006 Česká spořitelna   

Jedenáctý ročník soutěže Eurorebus vrcholí v Celostátním finále

Letošního jedenáctého ročníku tradiční vědomostní soutěže EUROREBUS aneb Škola hrou s Českou spořitelnou se aktivně zúčastnilo přes 24.000 žáků a studentů z více než 2.300 českých škol! Díky podpoře generálního partnera, České spořitelny, se podařilo i v letošním roce připravit atraktivní multimediální projekt, který propojuje zábavnou formou výuku zeměpisu, historie i společenských věd a naplňuje tak moderní trendy a formy výuky – soutěž Eurorebus je proto dlouhodobě podporovaná i MŠMT ČR.

O účast v Celostátním finále se utkalo v sérii veřejných Krajských kol přes 3.000 reprezentantů více než 1000 školních tříd, které postoupily ze základních korespondenčních kol. Do Celostátního finále postoupilo 150 školních tříd, reprezentovaných celkem 450 žáky a studenty. Do Celostátního finále ale zároveň postoupila i stovka nejúspěšnějších jednotlivců z doprovodné Soutěže jednotlivců, která probíhala na portálu www.eurorebus.cz a nejúspěšnější řešitelé ze systému Zeměpisné olympiády.

Celostátního finále se tak zúčastní až 700 soutěžících a jejich pedagogů ze základních a středních škol z celé České republiky. Celostátní finále letošního jedenáctého ročníku vědomostní soutěže Eurorebus se koná v pátek 9. 6. 2006 v prostorách FTVS UK Praha.

Pořadatelé této nejrozsáhlejší vzdělávací soutěže u nás  zavedli i celou řadu novinek. Jednou z nejvýznamnějších je vyhlášení prestižní soutěže škol o Pohár České spořitelny. Česká spořitelna jako generální partner projektu, zapůjčí tuto putovní trofej té škole, jejíž školní třídy v celoročním průběhu hlavní týmové soutěže projektu Eurorebus dopadnou nejlépe.

Tradiční cenou v systému soutěže Eurorebus ale zůstává účast v Expedici Eurorebus po vybraných evropských zemích. A protože se celoročně soutěží ve třech soutěžních kategoriích (dvě základoškolské a jedna středoškolská), které se navzájem nestřetnou, Expedice Eurorebus 2006 se zúčastní tři vítězné školní třídy a nejúspěšnější jednotlivci.

Pro více informací kontaktujte:

Mgr. Jan Kovařík j.kovarik@eurorebus.cz 777231948
Pavlína Procházková p.prochazkova@eurorebus.cz 777835100

Publikace Trestní odpovědnost dětí a mladistvých květen Odbor tisku a public relations MVČR   

Preventivní projekt Svět očima dětí připravil k vyhlášenému soutěžnímu tématu pro děti, pedagogy a rodiče publikaci

Odbor tisku a public relations Ministerstva vnitra organizuje nejen preventivní projekt Svět očima dětí, který poskytuje dětem informace k problémům, o kterých je nesnadné s rodiči nebo kamarády hovořit, ale také realizuje (spolu s odborníky na dané problémové okruhy) tvorbu aktuálních a zajímavých materiálů pro pedagogy a rodiče.

Třetí kolo projektu se zaměřilo na oblast, o které se ve společnosti v posledních letech začíná stále více a více hovořit, nicméně stále neexistují kompletní materiály, které by přinesly důležité poznatky nejen dětem různých věkových kategorií, ale především pedagogům a rodičům. O jaké oblasti se hovoří? O trestní odpovědnosti dětí a mladistvých.

Jak již samotné téma napovídá, jedná se o poměrně širokou problematiku, která může potrápit nejen samotné děti, ale také pedagogy a rodiče. Pro zpřehlednění a snadnější pochopení tématu vznikla publikace (s názvem trestní odpovědnosti dětí a mladistvých), která je rozdělena do 7 kapitol:

A.Extremismus
B.Divácké násilí
C.Patologické hráčství - Gamblerství
D.Návykové látky (drogy, alkohol, …)
E.Týrání, sexuální zneužívání (CAN, sexuální zneužívání, komerční zneužívání, …)
F.Přestupek, trestný čin nebo jen legrace? (krádeže, loupeže, vandalismus, …)
G.Kontaktní místa případné pomoci

Dalším impulsem pro vznik publikace byla nejen snaha poskytnout pedagogům aktuální informace, ale také zapracovat podklady určené dětem ať již z prvního, tak z druhého stupně základní školy. V jednotlivých kapitolách je možné nalézt:

vysvětlení problematiky
příznaky soc. patologických jevů, formy, rizika
charakteristiky pachatelů
aktuální situace v ČR
náměty pro práci s dětmi – hry pro dvojice i skupiny dětí, testy, kvízy
rozsudky
statistiky
obrazové přílohy


(Publikaci je možné získat v elektronické podobě na internetových stránkách projektu www.mvcr.cz/soutez nebo na odboru tisku a public relations Ministerstva vnitra – adresa viz níže).



Cílem projektu Svět očima dětí je tedy nejen prevence, ale především informování dětí (z MŠ, ZŠ, dětských domovů, specializovaných škol, zájmových kroužků nebo i jednotlivců) o existenci a možnostech řešení různých problémů. Záštitu nad projektem převzal ministr vnitra František Bublan. Projekt probíhá od 2. 1. 2006 do 31. 5. 2006.

Úkolem dětí je zpracovat díla z pěti různých kategorií (na základě seznámení problematiky pedagogem), ve kterých budou také jednotlivě oceňovány:

o Hudební (zpěv, tanec, složení skladby, hra na hudební nástroj, …)
o Dramatická (přednes, vytvoření divadelního představení, příběhu, šotu, …)
o Výpočetní technika (např. vytvoření webových stránek na dané téma, vyhledávání zdrojů a jejich následné zpracování, práce s výpočetní technikou k dosažení určitého výsledku, …)
o Literární (vlastní názory, básně, pohádky, …)
o Výtvarná (výkresy, trojrozměrná díla, …)
(Každé dílo musí obsahovat viditelný název tématu, jména autorů, věk, třídu, adresu a telefon školy).

Maximální počet dětí pracujících na díle 3 děti
Výtvarná díla mohou mít maximální rozměr 1x1 m
Trojrozměrná díla mohou mít maximální rozměr 0,5 x 0,5 x 0,5 m
Literární díla mohou mít maximálně 2 strany
Kinematografická díla mohou trvat maximálně (divadlo) 10 minut

Soutěžní díla je možné zasílat nejpozději do 31. 5. 2006


na adresu: Ministerstvo vnitra, odbor tisku a public relations Nad Štolou 3, poštovní schránka 21TP, 170 34 Praha 7 – Letná, do rohu obálky heslo: Svět očima dětí

Autoři nejlepších děl budou oceněni v Praze v červnu 2006.


Mgr. Lucie Vyhnálková
odbor tisku a public relations
Ministerstva vnitra

Ekonomická gramotnost do škol! 4. 5. 2006 Arnošt - nadační fond na podporu finančního vzdělávání  

Ekonomická gramotnost do škol!

Seminář "Ekonomická gramotnost do škol!" proběhne 4. května 2006 v 11 hodin v sále Rosteme s knihou v rámci veletrhu Svět knihy na pražském Výstavišti v Holešovicích.

Motto: "Ekonomická gramotnost je nutná k tomu, abyste peníze, které vyděláte, změnili v celoživotní bohatství a finanční jistotu, díky které v důchodovém věku neskončíte bez finančních prostředků. Pravidla se změnila. Již i děti musí rozumět penězům a jejich funkci." Robert Kiyosaki

Prezentovány budou aktivity Arnošta - nadačního fondu na podporu finančního vzdělávání, projektu zavádění ekonomické gramotnosti do škol a nových výukových pomůcek - Tajného deníku Barborky Syslové a finanční Kalkulačky rodinné budoucnosti. Účastníkem semináře bude i zástupce projektu Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy "Podpora tvorby a zavedení školních vzdělávacích programů s komponentou ekonomické gramotnosti".

Ing. Viktor Vojtko
předseda správní rady
Arnošt - nadační fond na podporu finančního vzdělávání
E-mail: nf.arnost@email.cz

GLOBE Games 2006 – Bánov: setkání studentů ekologického projektu 5. - 8. 5. 2006 sdružení TEREZA  

GLOBE Games 2006 – Bánov: setkání studentů ekologického projektu

Ve dnech 5. - 8. května 2006 se v Bánově u Uherského Brodu uskuteční 9. české GLOBE Games [1] – setkání studentů v rámci mezinárodního ekologického projektu GLOBE [2]. Tři sta soutěžících studentů, studentů-novinářů a učitelů přijede ze 43 škol z České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska a Libanonu.

Během setkání si ověří své znalosti a dovednosti, prozkoumají vybrané území, vzájemně si vymění své zkušenosti a dozví se novinky z projektu GLOBE. Část studentů v roli novinářů sestaví speciální vydání GLOBE novin přímo na akci a pro učitele je připravena terénní konference. Při sobotním klání si účastníci proběhnou dvě různé soutěžní trasy a na závěr setkání zavítají do malebné přírody Bílých Karpat.

Mezi hosty přivítáme Doc. Janu Albrechtovou z vědecké rady GLOBE, Mgr. Miroslava Nováka z Ministerstva životního prostředí ČR, starostu Obce Bánova Josefa Čapka, zástupce Zlínského kraje Josefa Vrbu, zástupce Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a další.

Hlavními organizátory letošních GLOBE Games je Sdružení TEREZA [3], národní koordinátor projektu GLOBE v České republice, a Základní škola Josefa Bublíka v Bánově. Akci podpořili: Obec Bánov, Zlínský kraj, Visegradský fond a další sponzoři. Garantem projektu GLOBE je MŠMT ČR, MŽP ČR a společnost KPMG ČR, s. r. o. Na přípravě akce spolupracuje občanské sdružení GLOBE Veteráni a bývalí studenti GLOBE škol.

Aktuální informace o GLOBE Games 2006 najdete na www.cgv.wz.cz

Poznámky:
[1] GLOBE Games jsou českou specialitou. Pořádá je Sdružení TEREZA ve spolupráci s některou aktivní GLOBE školou v České republice již od roku 1997. Jedná se o setkání studentů a učitelů z GLOBE škol, vědců a lidí, kteří se zajímají o přírodu a život ve svém okolí. Studenti soutěží a spolupracují v rámci družstev na mnoha stanovištích ve specielních GLOBE disciplínách. Část studentů provádí podrobný výzkum okolí pod vedením odborníků.

[2] Projekt GLOBE je mezinárodní školní ekologický projekt zaměřený na sledování životního prostředí na místní i globální úrovni. Projekt pomáhá propojovat školní předměty, vede studenty k samostatnému uvažování, získávání a třídění informací, využívání internetu a praktickému použití jazyků.

Studenti ze 110 zemí světa provádějí pozorování kvality životního prostředí ve svém okolí. Naměřené hodnoty odesílají přes Internet do databáze v USA a stejnou cestou obdrží již zpracovaná data od ostatních zapojených studentů a profesionálů. Výsledky měření slouží vědcům k ověřování jejich hypotéz a studenti zas získávají přístup k datům profesionálním, které mohou dále využít pro svou vlastní práci. Zpracování výsledků garantuje NASA. Výsledky měření jsou veřejně přístupné na adrese www.globe.gov.

[3] Sdružení TEREZA pomáhá dětem a mládeži vytvářet zdravé prostředí pro život a stát se zodpovědnými a aktivními členy občanské společnosti. Vytváříme a koordinujeme školní ekologické projekty, výukové programy pro děti, akce pro veřejnost, semináře pro učitele.

Další informace:
Ing. Dana Votápková a Mgr. Zuzana Jakobová
mailto:globe@terezango.cz
tel.: 224 816 868
http://www.terezanet.cz/www/index.php?id=33 - projekt GLOBE na stránkách Sdružení TEREZA
http://www.globe.gov - mezinárodní GLOBE stránky

Co musí zvládnout dnešní žáci a studenti, aby se dokázali v budoucnu profesně i osobnostně uplatnit? 26.4.2006 občanského sdružení AISIS  

Co musí zvládnout dnešní žáci a studenti, aby se dokázali v budoucnu profesně i osobnostně uplatnit?

Panelovou diskusi Klíče k životu v klubu Lávka bude moderovat herec Jaroslav Dušek

Kladno, Praha 25.4.2006 – V pražském klubu Lávka proběhne 26.4.2006 od 11,00 panel hostů s názvem Klíče k životu. Setkání „Klíče k životu“ se pokusí podívat se na úlohu školy pro život dnešních žáků pohledem lidí různých profesí.

Co čeká dnešní žáky základních škol za několik let? Co musí zvládnout, aby se dokázali profesně i osobnostně uplatnit? Jakými dovednostmi a kompetencemi by je měla škola vybavit do života? Toto jsou některé z otázek, kterými se akce, určená pro ředitele základních škol a jejich zřizovatele, bude zabývat.

„Klíče k životu bude setkáním zajímavých lidí v příjemném, nekonferenčním prostředí“, říká Milan Kotík, ředitel pořádajícího občanského sdružení Aisis. „Chceme uspořádat vzdělávací akci, která nebude tak kožená, jako často podobné akce bývají. Věříme, že divadelní klub Lávka, místo s jedinečným výhledem na Vltavu a Hradčany, je tím pravým místem a inspirací k nastoleným otázkám.“

Klub je i domácí scénou herce a moderátora Jaroslava Duška, který bude celým setkáním provázet.

Účast v panelové diskusi přislíbili:
Martin Odehnal             poradce předsedy vlády - školství
Miroslav Procházka       ředitel Národního ústavu odborného vzdělávání
Tomáš Hilgard manažer corporate affairs, společnost Philip Morris ČR a.s.
Libuše Trlifajová manažerka pro rozvoj lidských zdrojů - společnost Delvita a.s.
Zuzana Pečmanová místostarostka města Tábor
Robert Gamba               ředitel odboru školství, Liberecký kraj
Daniel Franz                  konzultant pro informační technologie a virtuální komunikace, společnost Unisono

Akce Klíče k životu oficiálně odstartuje letošní vzdělávací projekty „Dokážu to? 2006 a Spolupráce a důvěra. Projekty jsou spolufinancovány Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Oba projekty vznikly na základě metodik a zkušeností pedagogického projektu „Dokážu to?“. Ten vytvořil od roku 1999 systém preventivních vzdělávacích kurzů a představuje unikátní a na naše podmínky progresivní spojení školského a neziskového sektoru s komerčním subjektem. „Dokážu to?“ je od počátku podporován společností Philip Morris ČR a.s., která se jako zodpovědný výrobce dlouhodobě angažuje v prevenci kouření mladistvých. „Dokážu to?“ představuje ukázku společenské odpovědnosti firem. Hlavní téma projektu – osobnostní a sociální výchova - se stalo prvním průřezovým tématem připravovaného Rámcově vzdělávacího programu MŠMT ČR a je povinným obsahem vzdělávání v základním školství. Organizátor projektů je AISIS o.s. Kladno.

Pro další informace prosím kontaktujte:
Petr Vinš, AISIS, 604 103 343

AISIS Kladno, Gorkého 499, Kladno 272 00, tel,fax: 312 245 818
aisis@aisis.cz, www.aisis.cz

Bohouš a Dáša proti chudobě 12. dubna 2006 Člověk v tísni  

Bohouš a Dáša proti chudobě

Příručka, která pedagogům přiblíží jak přitažlivou formou s využitím komiksového příběhu učit o tématu, jakým je chudoba.
Sekce globálního rozvojového vzdělávání (GRV) vzdělávacího programu Varianty (odkaz na: www.varianty.cz) společnosti Člověk v tísni vydala učební materiál nazvaný „Bohouš a Dáša proti chudobě“. Tato příručka zpracovává jeden z tématických okruhů průřezového tématu „Myšlení v evropských a globálních souvislostech“ rámcových vzdělávacích programů (RVP) pro gymnázia - konkrétně se jedná o téma chudoby.
Materiál je určen pro práci se studenty věkové skupiny od 13-18 let, lze ho tedy využít i pro pokročilejší studenty na druhém stupni základního vzdělávání.
Učební materiál by měl být pro učitele a studenty příležitostí seznámit se blíže s tématy chudoby a sociálního vyloučení v mezinárodní perspektivě, především v souvislosti se vznikem celosvětové iniciativy proti chudobě, jejíž součástí se stala i česká veřejnost prostřednictvím kampaně Česko proti chudobě.
Počet stran: 64
Cena: Příručku lze objednat zdarma na adrese lenka.budilova@clovekvtisni.cz

Ukázka:

Daný materiál je pro učitele zároveň nabídkou a inspirací, jak pojmout část průřezového tématu v souladu s jeho cíli a s obecnějšími cíli vzdělávání podle rámcových vzdělávacích programů. Průřezové téma je zde chápáno jako příležitost, jak při zpracovávání konkrétních témat, jakým je chudoba, směřovat k učení a trénování klíčových kompetencí.
Soubor vybraných učebních lekcí (aktivit) dává studentům příležitost, aby sami nacházeli relevantní informace, dokázali je uvést do souvislostí, pokoušeli se řešit problémy, v kontaktu s druhými vyjadřovali a obhajovali své názory a postoje a případně aby sami v praxi uplatnili to, co se naučili. Zároveň jsme chtěli pomocí komiksového příběhu dvou obyčejných studentů, kteří se zabývají tématem chudoby, přiblížit tuto mnohdy tíživou a nepopulární problematiku zkušenostem a způsobu myšlení studentů a zároveň ji odlehčit (ne však zlehčit) mírně ironickým, ale optimistickým pohledem.
Chára P., Nádvorník O. Bohouš a Dáša proti chudobě. Společnost Člověk v tísni. Praha 2006 ISBN 80-86961-09-5

Václav Zeman
People in Need / Člověk v tísni - společnost při ČT, o.p.s.
Mediální oddělení - Vzdělávací programy
Sokolská 18, 120 00 Praha 2, Czech Republic
Tel.: +420 226 200 451
Fax: +420 226 200 452
Cell: +420 777 787 418
E-mail: vaclav.zeman@clovekvtisni.cz
www.varianty.cz
www.clovekvtisni.cz

Projekt Ekoškola v Českí republice 22. března 2006 Sdruľení TEREZA  

PROJEKT EKOŠKOLA V ČESKÉ REPUBLICE

Letos na jaře přijede do Sdruľení TEREZA na návątěvu pan Heiko Crost, místopředseda organizace FEE (Foundation for Enviromental Education), která zaąti»uje projekt Ekoąkola (Eco-Schools). Tento program probíhá ve více neľ třiceti zemích a spojuje ekologickou výchovu ľáků s ekologizací provozu ąkoly. Nejlepąí z českých zapojených ąkol získají letos poprvé prestiľní titul Ekoąkola.

V České republice projekt Ekoąkola koordinuje Sdruľení TEREZA ve spolupráci s Lipkou ­ koordinátorem pro ąkoly Jihomoravského kraje. Projekt probíhá v sedmatřiceti převáľně evropských zemích a účastní se ho přes patnáct tisíc ąkol. Spojuje výchovu k trvalé udrľitelnosti se skutečnou ekologizací ąkol a vede ke spolupráci ľáků, učitelů, rodičů a ąirąí veřejnosti. Je také výborným nástrojem pro praktickou realizaci průřezového tématu Environmentální výchova ve výuce, které má být obsahem nových školních vzdělávacích programů

Pan Heiko Crost přijede 5. dubna 2006. Navątíví mimo jiné setkání a presentace dvaceti pilotních ąkol zapojených v projektu a prohlédne si jednu z těchto pilotních ąkol ­ Z© Staňkova v Pardubicích. Do projektu se u nás (od září 2005) zapojilo jiľ sedmdesátčtyři ąkol. Ty z nich, které splní stanovená kritéria, budou mít moľnost jiľ letos v červnu jako první české ąkoly získat prestiľní mezinárodní ocenění - titul, logo a vlajku Ekoąkola, kterými se honosí jiľ několik tisíc ąkol po celém světě. (konec textu)

Poznámka pro redakci: Sdruľení TEREZA pomáhá dětem a mládeľi vytvářet zdravé prostředí pro ľivot a stát se zodpovědnými a aktivními členy občanské společnosti. Vytváříme a koordinujeme ąkolní ekologické projekty, výukové programy pro děti, akce pro veřejnost, semináře pro učitele.

Kontaktní osoba:Daniela Virágová, tel.: 224 816 868, mailto:daniela.viragova@terezango.cz
Více informací také na stránkách Sdruľení TEREZA, http://www.terezanet.cz> Praha, 22. března 2006

Sdruľení TEREZA
Haątalská 17
110 00, Praha 1
http://www.terezanet.cz

Svět očima dětí 5.1.- 31.5.2006 MVČR odbor tisku a public relations  

Začíná třetí kolo preventivního projektu Svět očima dětí

Třetí kolo oblíbeného preventivního projektu Svět očima dětí, které pravidelně realizuje odbor tisku a public relations Ministerstva vnitra, se tentokrát zaměřilo na oblast, která může přinést důležité poznatky dětem všech věkových kategorií – trestní odpovědnost dětí a mladistvých. Z médií děti již vědí, že se věková hranice trestní odpovědnosti snížila na 14 let, ale co z toho pro děti vyplývá? Vždyť většinu svých prohřešků mohou chápat pouze jako legraci nebo vytržení z nudy ve volném čase. Bohužel si však neuvědomí, že nejsou beztrestné.

Bohužel, ale také existují skupiny dětí, které jsou nejen vystavovány násilí (psychickému, fyzickému), ale jejichž rodinné či životní podmínky neumožňují jejich zdravý rozvoj a neshodují se s právy každého jedince (např. právo na život, právo na život v bezpečí, právo lásku, právo na domov, právo na dostatek potravy, …). Děti si často ani neuvědomí, že se děje něco špatného, a v případě že ano, naopak neví, na koho se obrátit s žádostí o pomoc.

Cílem projektu Svět očima dětí je tedy nejen prevence, ale především rozšířit informovanost dětí (z MŠ, ZŠ, dětských domovů, specializovaných škol, zájmových kroužků nebo i jednotlivců) k šesti různým problematikám (viz níže).Záštitu nad projektem převzal ministr vnitra František Bublan.

Projekt probíhá od 2. 1. 2006 do 31. 5. 2006, práce k jednotlivým soutěžním tématům je nutné zasílat nejpozději do 31. 5. 2006.

Soutěžní téma společné pro všechny děti:
Trestní odpovědnost dětí a mladistvých

Okruhy soutěžního tématu:

     1.Extremismus
     2 Divácké násilí
     3. Gamblerství
     4.Návykové látky (drogy, alkohol, …)
     5.Týrání, sexuální zneužívání (CAN, sexuální zneužívání, komerční zneužívání, …)
     6.Přestupek, trestný čin nebo jen legrace? (krádeže, loupeže, vandalismus, …)


Děti si mohou vybrat a zpracovat díla z pěti různých kategorií, ve kterých budou také jednotlivě oceňovány:
  • Hudební (zpěv, tanec, složení skladby, hra na hudební nástroj, …)

  • Dramatická (přednes, vytvoření divadelního představení, příběhu, šotu,… )

  • Výpočetní technika (např. vytvoření webových stránek na dané téma, vyhledávání zdrojů a jejich následné zpracování, práce s výpočetní technikou k dosažení určitého výsledku)

  • Literární (vlastní názory, básně, pohádky, …)

  • Výtvarná (výkresy, trojrozměrná díla, …)

(Každé dílo musí obsahovat viditelný název tématu, jména autorů, věk, třídu, adresu a telefon školy).

Základní škola může zaslat maximálně 5 děl z každé soutěžní kategorie vyhlášeného okruhu, a to z prvního a druhého stupně ZŠ.

Maximální počet dětí pracujících na díle   3 děti
Výtvarná díla mohou mít maximální rozměr   1x1 m
Trojrozměrná díla mohou mít maximální rozměr   0,5 x 0,5 x 0,5 m
Literární díla mohou mít maximálně   2 strany
Kinematografická díla mohou trvat maximálně (divadlo)   10 minut


Odborné materiály (informace, statistiky, kauzuistiky, testy, tajenky, náměty pro práci s dětmi,… ) k vyhlášeným okruhům soutěžního tématu jsou rodičům, pedagogům i dětem k dispozici na internetových stránkách projektu na adrese: www.mvcr.cz/soutez

Soutěžní díla se zasílají průběžně na adresu:

Ministerstvo vnitra, odbor tisku a public relations
Nad Štolou 3
poštovní schránka 21TP
170 34 Praha 7 - Letná

Do rohu obálky heslo: Svět očima dětí

Kontaktní osoba projektu:
Mgr. Lucie Vyhnálková
telefon: 974 832 973
e-mailová adresa: soutezpr@mvcr.cz

------
Věřím, že tak jako v minulých soutěžních kolech, soutěžní téma zaujme nejen pedagogy, ale i děti, které se zájmem vytvoří díla, jejichž hlavní vypovídací hodnotou bude právě jejich pochopení. Nedílnou součást úspěchu ovšem tvoří také pedagogové a vychovatelé, jejich přístup a vysvětlení okruhů, bez ohledu na časovou náročnost. Jsem přesvědčena, že pedagogové opět splní úkol na výbornou. Nejlepší z pedagogů bude také oceněn při slavnostním vyhlášení v červnu.

Mgr. Marie Masaříková
ředitelka odboru
-------

Pravidla soutěže Svět očima dětí 5.1.- 31.5.2006 MVČR odbor tisku a public relations  

Pravidla preventivně-vzdělávacího projektu odboru tisku a public relations pro děti

Název projektu: Svět očima dětí

Cíl projektu: Cílem preventivně-vzdělávacího projektu je prevence sociálně patologických jevů, ale také zvyšování informovanosti z různých oblastí za pomoci tvůrčí činnosti dětí.

Cílové skupiny:
  • děti mateřských škol – oddělení předškolních dětí
  • děti prvního a druhého stupně základních škol
  • děti z dětských domovů
  • děti ze specializovaných škol
  • děti ze středisek volnočasových aktivit, …

Záštita: Záštitu nad projektem převzal ministr vnitra František Bublan.

Kola soutěže: Soutěžní témata jednotlivých kol jsou vyhlášena na časové období od ledna do května.

Soutěžní kategorie pro první a druhý stupeň základních škol:
Zaslaná soutěžní díla budou hodnocena v pěti kategoriích zpracování:
  • Hudební (zpěv, tanec, složení skladby, hra na hudební nástroj, …)
  • Dramatická (přednes, vytvoření divadelního představení, příběhu, šotu, …)
  • Výpočetní technika (např. vytvoření webových stránek na dané téma, vyhledávání zdrojů a jejich následné zpracování, práce s výpočetní technikou k dosažení určitého výsledku, …)
  • Literární (vlastní názory, básně, pohádky, …)
  • Výtvarná (výkresy, trojrozměrná díla, …)

Soutěžní témata: Soutěžními tématy druhého kola (leden – květen 2006) je: Trestní odpovědnost dětí a mladistvých

Soutěžní okruhy tématu:
  1. Extremismus
  2. Divácké násilí
  3. Gamblerství
  4. Návykové látky (drogy, alkohol, …)
  5. Týrání, sexuální zneužívání (CAN, sexuální zneužívání, komerční zneužívání, …)
  6. Přestupek, trestný čin nebo jen legrace? (krádeže, loupeže, vandalismus, …)

Zpracování zadaných témat: Úkolem dětí je vytvoření a realizace soutěžního díla na základě získaných informací a podle zvolené soutěžní kategorie (např. krátkého představení, příběhu, výtvarného nebo literárního díla,... ).

Maximální počet dětí pracujících na díle 3 děti
Výtvarná díla mohou mít maximální rozměr 1x1 m
Trojrozměrná díla mohou mít maximální rozměr 0,5 x 0,5 x 0,5 m
Literární díla mohou mít maximálně 2 strany
Kinematografická díla mohou trvat maximálně (divadlo) 10 minut

Prosíme o dodržování počtů dětí, velikosti a rozsahu děl, jinak nemusí být dílo zařazeno do soutěže!!

Každé dílo musí obsahovat viditelný název tématu, jména autorů, věk, třídu, adresu a telefon školy. Pokud nebudou díla obsahovat uvedené náležitosti, nemusí být zařazena do soutěže. Vytvořené dílo (v případě dramatické nebo hudební kategorie) je nutné natočit na videokazetu, CD a poslat na adresu odboru tisku a PR Ministerstva vnitra.

Základní škola může zaslat maximálně 5 děl z každého soutěžního okruhu, a to z prvního a druhého stupně ZŠ.

Odborné materiály k vyhlášeným soutěžním tématům jsou k dispozici na internetových stránkách projektu na adrese: www.mvcr.cz/soutez

Podmínky soutěže:
Účastí v soutěži převádí účastník veškerá práva související se zaslaným výtvarným či textovým dílem na organizátora soutěže, souhlasí s dodržováním těchto oficiálních předpisů s tím, že všechna rozhodnutí organizátora přijme jako konečná.
Účastník souhlasí s tím, aby zaslané dílo bylo využíváno v preventivních projektech odboru tisku a public relations Ministerstva vnitra, a aby bylo pro účely těchto preventivních projektů rozmnožováno (§13), aby rozmnoženiny díla byly rozšiřovány (§14), aby rozmnoženina díla byla půjčována (§16) či vystavována (§17) a aby dílo bylo sdělováno veřejnosti, zejména prostřednictvím počítačové sítě (§18). Právo využít dílo výše uvedeným způsobem se poskytuje bezúplatně.
Zaslaná díla se stávají majetkem organizátora a účastníci nemají nárok na jejich vrácení.
Účastníci soutěže souhlasí se zveřejněním přihlášených výtvorů po dobu 2 let od ukončení soutěže. Vyhlašovatel není povinen výtvor přihlášený do soutěže vystavit.

Vyhodnocení soutěžních témata a předání odměn:
Hodnotící komise bude tvořena z pracovníků odboru tisku a public relations Ministerstva vnitra.
V průběhu měsíce června budou osloveni všichni výherci soutěže a budou pozváni do Prahy, kde je přijme ministr vnitra a předá ceny osobně.

Termíny (prosíme o dodržení těchto termínů):
Projekt probíhá od 2. 1. 2006 do 31. 5. 2006. Práce k jednotlivým soutěžním tématům je nutné zasílat nejpozději do 31. 5. 2006. Rozhodující je razítko pošty.

Vyhodnocení a předání odměn se uskuteční v průběhu měsíce června. Přesné datum bude školám telefonicky včas oznámeno.

Odměny:
Výherce soutěže čeká den plný překvapení, a to nejen zajímavé ceny a zážitky z předávání, ale i setkání se zajímavými známými osobnostmi. Nedílnou součástí budou také získané informace k daným soutěžním tématům.

Komunikační adresa pro průběžné zasílání děl:

Ministerstvo vnitra, odbor tisku a public relations
Nad Štolou 3, poštovní schránka 21TP
170 34 Praha 7 - Letná
Do rohu obálky heslo: Svět očima dětí
Další informace k projektu:
  • kontaktní osoba projektu: Mgr. Lucie Vyhnálková, odbor tisku a public relations MV
  • telefon: 974 832 973
  • e-mailová adresa: soutezpr@mvcr.cz
  • internetová adresa: www.mvcr.cz/soutez

Modulární technologické vzdělávání EUROFACE CONSULTING s.r.o  

Nové přístupy v technologickém vzdělávání
Vývoj a integrace evropských modulů v technologickém vzdělávání

Projekt EU programu Leonardo da Vinci


   Hlavním cílem tohoto projektu je vývoj a uplatnění inovativních přístupů v technologickém vzdělávání, v systému zajištění jeho kvality a adaptace na nové kvalifikační požadavky trhu práce v rámci flexibilních osnov vytvořených prostřednictvím mezinárodní spolupráce.

Specifické cíle projektu jsou mimo jiné zvýšení efektivnosti a atraktivnosti technologického vzdělávání, podpora komplexního chápání vazeb v technologickém, sociálním a environmentálním prostředí, podpora spolupráce mezi vzdělávacími, vědecko výzkumnými a průmyslovými organizacemi a vývoj standardů, které budou přenositelné a uznatelné na všech úrovních a ve všech zúčastněných zemích.

Výsledkem projektu bude multidisciplinární učební plán, rozdělený do modulů, včetně specifikací pro každou zúčastněnou zemi.
Projekt Modulární technologické vzdělávání byl vybrán Evropskou komisí k podpoře v rámci programu Leonardo da Vinci v roce 2005. Realizace probíhá od listopadu 2005 a bude trvat 24 měsíců. Koordinátorem projektu je Gazi University, Ankara, Turecko a dalšími partnery jsou vzdělávací centra v Řecku, Španělsku, Itálii, Německu, Bulharsku a České Republice.

Aktivity v ČR řídí společnost Euroface Consulting s.r.o. Mezi naše hlavní úkoly patří vytvoření databáze škol, universit, organizací a firem, které působí v oblasti technologického vzdělávání. Současně zmapujeme situaci absolventů technologických oborů na trhu práce a vývoj vzdělávacích programů v uplynulých třiceti letech. Průzkumy budou podloženy dotazníkovým šetřením, které budeme realizovat v první polovině roku 2006.

V dalších fázích projektu se budeme podílet na vývoji metodologie, vzdělávacích modulů, vzdělávacích nástrojů a podpůrných materiálů, určení českých specifik a výjimek, průběžném hodnocení a zjišťování zpětné vazby a šíření výstupů projektu.

Podrobnější informace o projektu lze najít na internetových stránkách www.modularte.gazi.edu.tr, které budou mít brzy i jazykové mutace všech zúčastněných zemí nebo kontaktováním společnosti Euroface Consulting, www.euro-face.cz

Ing. Kateřina Nevřalová

EUROFACE CONSULTING s.r.o.
Kovářská 127
767 01  Kroměříž, CZ
tel./fax: +420.573.345.107
e-mail: management@euro-face.cz