Moje škola

Výpočet ELO
Nejčastější dotazy

Nejčastější dotazy...

1.Nedokážu ještě hrát bez pomocné šachovnice a přehrávání předchozích tahů mne zdržuje. Poradíte?
 Pomocí volby Analýza pozice si můžete na pomocné šachovnici provést několik tahů dopředu, zjistit, jak může partie pokračovat. Volbou Výchozí pozice lze z výchozí pozice prozkoumat další variantu možného průběhu partie.

2.Jak provedu na šachovnici rošádu?
 Začátek je stejný jako při praktickém šachu. Provede se tah králem o dvě pole vpravo (malá rošáda) nebo vlevo (velká rošáda). Druhá část rošády (pohyb věže) je snadnější - provede se automaticky.

3.Jak oznámím soupeři mat?
 Provede se tah a pošle soupeři vzkaz, oznamující mat. Soupeř musí partii vzdát. Pokud tak neučiní, je třeba podat protest rozhodčímu - reklamovat výhru.

4.Soupeř nereaguje na šach a hraje jinou figurou.
 Neprovádět žádný tah a hned reklamovat výhru.

5.Soupeř provedl nemožný tah.
 Nejprve informujte soupeře o provedení nemožného tahu (vlevo okno Napište odpověď), odešlete (Zapsat odpověď) a potom vraťte poslední tah soupeře pomocí volby Vrátit tah soupeři (vpravo dole pod zápisem tahů). Soupeř zadá nový tah a partie pokračuje dál.
Pozor - nemožný tah partii neprohrává! Vrátit lze pouze poslední tah soupeře!

6.Jak je to se vzkazy? Lze poslat vzkaz i po provedení tahu?
 Vzkazy lze zasílat ke každé partii zvlášť před provedením tahu tlačítkem Zapsat odpověď. Po provedení tahu již není toto tlačítko k dispozici. Můžete se ale vrátit volbou Zpět k výběru rozehraných partií a partii znovu vybrat volbou analýza a i když nejste na tahu můžete vzkaz k této partii odeslat.

7.Co mám dělat, aby se mi zobrazily všechny pole šachovnice. Některé se ani po chvíli nevykreslí.
 Stačí ukazovátkem myši nevykreslená pole "přejet".

8.Soupeř překročil časový limit (15 dnů na tah). Musím žádat o kontumaci partie?
 Není třeba dělat nic. Rozhodčí po kontrole časových limitů hráčů (s několikadenním odstupem) partii soupeři zkontumuje.

9.Chtěl bych sehrát partii se soupeřem přímo u šachovnice v režimu on-line. Jak mám postupovat?
 - ve Výsledcích všech hráčů (Přebor školy 2006) zjistíte, kdo je u šachovnice (on-line)
 - hráče vyzvete (vyzvat) na partii a domluvíte se na on-line režimu (vzkaz)
 - od 2.tahu již můžete sledovat tahy soupeře a zadávat vaše tahy na šachovici

10.Domnívám se, že jsme již potřetí zopakovali stejnou posici a měla by to být remis. Jak mám postupovat?
 Nejprve nabídněte remis soupeři a pošlete mu vzkaz, ve kterém ho upozorníte na vzniklou situaci.
Pokud soupeř remis nepřijme a jste přesvědčen o oprávněnosti reklamace remisy, zašlete e-mail rozhodčímu, který definitivně rozhodne.